Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiełbasa lisiecka na znaczku pocztowym. Promują małopolski produkt regionalny

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Poczta Polska wprowadziła w poniedziałek 30 lipca do obiegu nowy znaczek serii „Polskie produkty regionalne”. Przedstawia kiełbasę lisiecką. Wartość nowego znaczka to 6 zł.

Jak informuje Justyna Siwek, rzecznik prasowy Poczty Polskiej na znaczkach promuje się polskie dobra. - Są serie z miastami, a także unikatową przyrodą i krajobrazami. Po lipcowej emisji „Polska Zobacz Więcej” pokazującej Morze Bałtyckie i Kopalnię Soli „Wieliczka” wydany został znaczek serii „Polskie produkty regionalne” - zaznacza pani rzecznik.

Są też znaczki z wyjątkowymi i różnorodnymi polskimi produktami spożywczymi. W tej serii ukazały się: rogal świętomarciński, miód kurpiowski, ser koryciński, truskawka kaszubska i jabłko łąckie. Teraz na znaczku pokazała się kiełbasa lisiecka, a wraz z nią także europejski znak Chronione Oznaczenie Geograficzne oraz rysunki przypraw i mięsa, które nawiązują do oryginalnej receptury tego wyrobu. Znaczek okazjonalny został wydany w nakładzie 135 tys. egzemplarzy. Autorką projektu znaczka jest Agnieszka Sancewicz.

Kiełbasa lisiecka wywodzi się od kiełbasy krakowskiej, a pod własną nazwą znana jest od lat 30. XX wieku. W 2005 roku została wpisana na Listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Natomiast w 2010 r. została wpisana do unijnego rejestru jako Chronione Oznaczenie Geograficzne. Produkowana jest z najlepszych gatunków mięs, większość jej składu stanowi szynka wieprzowa, a jedyne przyprawy użyte do produkcji to sól peklująca, świeży czosnek i biały pieprz mielony. Znakiem tym może być opatrzona jedynie kiełbasa wyprodukowana według tradycyjnej, skodyfikowanej receptury w granicach gmin Czernichów i Liszki w powiecie krakowskim.

Chronione Oznaczenie Geograficzne (ChOG) – to europejski znak przyznawany produktom regionalnym o wyjątkowej jakości, których nazwy nawiązują do miejsca ich wytwarzania i podkreślającej związek z tym miejscem. Polsce jest dotychczas 19 produktów z oznaczeniem ChOG, to m.in.: miód kurpiowski, rogal świętomarciński, ser koryciński swojski, truskawka kaszubska, andruty kaliskie, cebularz lubelski, chleb prądnicki, fasola korczyńska, jabłka grójeckie, jabłka łąckie.

ZOBACZ KONIECZNIE:

FLESZ: Powstanie polskie TGV? W 3 godziny z Gdańska do Krakowa

Źródło: vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski