Kiełbasa lisiecka na znaczku pocztowym....

Kiełbasa lisiecka na znaczku pocztowym. Promują małopolski produkt regionalny

Barbara Ciryt

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Kiełbasa lisiecka na znaczku pocztowym.  Promują małopolski produkt regionalny
1/4
przejdź do galerii

©Fot. Poczta Polska

Poczta Polska wprowadziła w poniedziałek 30 lipca do obiegu nowy znaczek serii „Polskie produkty regionalne”. Przedstawia kiełbasę lisiecką. Wartość nowego znaczka to 6 zł.
Jak informuje Justyna Siwek, rzecznik prasowy Poczty Polskiej na znaczkach promuje się polskie dobra. - Są serie z miastami, a także unikatową przyrodą i krajobrazami. Po lipcowej emisji „Polska Zobacz Więcej” pokazującej Morze Bałtyckie i Kopalnię Soli „Wieliczka” wydany został znaczek serii „Polskie produkty regionalne” - zaznacza pani rzecznik.

Są też znaczki z wyjątkowymi i różnorodnymi polskimi produktami spożywczymi.
W tej serii ukazały się: rogal świętomarciński, miód kurpiowski, ser koryciński, truskawka kaszubska i jabłko łąckie. Teraz na znaczku pokazała się kiełbasa lisiecka, a wraz z nią także europejski znak Chronione Oznaczenie Geograficzne oraz rysunki przypraw i mięsa, które nawiązują do oryginalnej receptury tego wyrobu. Znaczek okazjonalny został wydany w nakładzie 135 tys. egzemplarzy. Autorką projektu znaczka jest Agnieszka Sancewicz.

Kiełbasa lisiecka wywodzi się od kiełbasy krakowskiej, a pod własną nazwą znana jest od lat 30. XX wieku. W 2005 roku została wpisana na Listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Natomiast w 2010 r. została wpisana do unijnego rejestru jako Chronione Oznaczenie Geograficzne. Produkowana jest z najlepszych gatunków mięs, większość jej składu stanowi szynka wieprzowa, a jedyne przyprawy użyte do produkcji to sól peklująca, świeży czosnek i biały pieprz mielony. Znakiem tym może być opatrzona jedynie kiełbasa wyprodukowana według tradycyjnej, skodyfikowanej receptury w granicach gmin Czernichów i Liszki w powiecie krakowskim.

Chronione Oznaczenie Geograficzne (ChOG) – to europejski znak przyznawany produktom regionalnym o wyjątkowej jakości, których nazwy nawiązują do miejsca ich wytwarzania i podkreślającej związek z tym miejscem. Polsce jest dotychczas 19 produktów z oznaczeniem ChOG, to m.in.: miód kurpiowski, rogal świętomarciński, ser koryciński swojski, truskawka kaszubska, andruty kaliskie, cebularz lubelski, chleb prądnicki, fasola korczyńska, jabłka grójeckie, jabłka łąckie.


ZOBACZ KONIECZNIE:


FLESZ: Powstanie polskie TGV? W 3 godziny z Gdańska do Krakowa

Źródło: vivi24


Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo