Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kładka w Dobczycach z małopolską nagrodą im. Stanisława Witkiewicza. Tak się prezentuje

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Kładka ze wzgórza zamkowego na korną zapory w Dobczycach: teraz, podczas otwarcie i z etapu budowy
Kładka ze wzgórza zamkowego na korną zapory w Dobczycach: teraz, podczas otwarcie i z etapu budowy Katarzyna Hołuj
Dobczycka kładka pieszo-rowerowa łącząca wzgórze zamkowe z koroną zapory jest doceniana nie tylko przez mieszkańców Dobczyc i turystów. Choć od jej oddania do użytku nie minął jeszcze rok została nagrodzona i to nie pierwszy raz. Tym razem otrzymała Nagrodę Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza w kategorii „Przestrzeń publiczna”.

Kiedy gmina Dobczyce planowała budowę kładki mówiło się przede wszystkim o tym jak wielkie będzie miała ona znaczenie funkcjonalne połączy bowiem dwie największe atrakcje turystyczne Dobczyc i nie trzeba już będzie nadkładać drogi żeby zwiedzić zamek i skansen oraz pospacerować po koronie zapory podziwiając widok na Zalew Dobczycki i szczyty Beskidu Wyspowego. Nie zapominano też jednak o tym, że musi ona zostać zaprojektowana tak, aby pasowała zarówno do zamku jak i industrialnej zapory. Jak się okazuje, udało się taki efekt osiągnąć a potwierdzeniem tego są kolejne nagrody.
Przyznanie Nagrody Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza kładce zaprojektowanej przez Biuro Projektów Lewicki Łatak, sąd konkursowy uzasadnił tak:

Nagroda za wrażliwe wkomponowanie obiektu inżynieryjnego w złożony kontekst formalno-funkcjonalny oraz skomplikowaną topografię terenu, a także za skromną formę nierywalizującą z krajobrazem.

Gratulacje oraz statuetkę z rąk Iwona Gibas, członkini Zarządu Województwa Małopolskiego i radnych województwa Stanisława Bisztygi i Rafała Kosowskiego odebrali burmistrz Dobczyc Tomasz Suś i jego zastępczyni Edyta Podmokły. To gmina była inwestorem budowy kładki.

Z Nagrodą Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza wiąże się ważna dla nas wszystkich społeczna misja. To dbałość o wspólny krajobraz kulturowy, przestrzeń publiczną oraz jakość życia mieszkańców regionu. Powinny one zawsze towarzyszyć planowaniu wszelkich realizacji i przedsięwzięć architektonicznych

- podkreśliła Iwona Gibas z zarządu województwa.

W ostatnich latach, także dzięki wsparciu finansowemu ze środków publicznych oraz w ramach funduszy strukturalnych Unii Europejskiej w naszym regionie powstało wiele znakomitych i funkcjonalnych obiektów. Są one dowodem na wielką innowacyjną siłę architektury jako dziedziny zmieniającej naszą codzienność. Stają się także prawdziwą wizytówką województwa małopolskiego jako innowacyjnego, patrzącego w przyszłość, ale i szanującego przeszłość regionu
- dodała.

Budowa kładki była częścią wielkiego projektu pod nazwą „Zagospodarowanie otoczenia Zbiornika Dobczyckiego w Dobczycach”, na którego realizację gmina Dobczyce w 2017 roku otrzymała dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego. Przy czym była częścią najbardziej skomplikowaną i trudną pod względem technicznym i logistycznym, ze względu na położenie (na zboczu wzgórza i nad zalewem). Wykonawcą kładki pieszo-rowerowej była firma Mostmarpal.
Jako ostatni element tego projektu została ona uroczyście otwarta w maju 2022 roku razem ze ścieżką spacerową wiodącą wzdłuż odtworzonych murów miejskich, z której roztacza się widok na Zalew Dobczycki i beskidzkie szczyty.

Nagroda Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza przyznawana jest raz na dwa lata w trzech kategoriach:

  • architektura użyteczności publicznej
  • architektura mieszkaniowa
  • przestrzeń publiczna

Do 11. edycji konkursu zgłoszone zostały 34 realizacje architektoniczne.

Nagrodę w kategorii „Przestrzeń publiczna” otrzymała kładka pieszo-rowerowa z zapory na Wzgórze Zamkowe w Dobczycach, wyróżniono w niej natomiast: leśne molo i ścieżkę przyrodniczą na Miejskiej Górze w Starym Sączu oraz ogród chwastowy w Krakowie.

Wystawę zdjęć nagrodzonych obiektów można oglądać na dziedzińcu Cricoteki w Krakowie.

Rocznica wojny na Ukrainie. Jak poradził sobie polski rynek pracy

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski