MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Korki i remonty w Krakowie. Remont al. Solidarności, budowa tramwaju do Mistrzejowic - zmiany w ruchu

Piotr Rąpalski
Budowa tramwaju do Mistrzejowic
Budowa tramwaju do Mistrzejowic ZDMK
Nowy tydzień, kolejne zmiany w ruchu. Związane z kontynuacją przebudowy al. Solidarności w Nowej Hucie oraz z budową linii tramwajowej do Mistrzejowic. Sporo się dzieje na ulicach miasta, wakacje się jeszcze nie rozpoczęły, korki są spore. Nadchodzą też cięcia w komunikacji miejskiej. Jak co roku, ci, którzy nie wyjeżdżają na wakacje, będą mieli gorzej w poruszaniu się po Krakowie.

Tramwaj do Mistrzejowic: zmiany przy ulicy Dobrego Pasterza

Dziś, 17 czerwca, ruszyła przebudowa sieci energetycznej w pobliżu stacji transformatorowej przy ul. Dobrego Pasterza. W związku z robotami zostały wprowadzone zmiany w organizacji ruchu przy budynkach nr 118 i 118c – informuje wykonawca linii Krakowskiego Szybkiego Tramwaju do Mistrzejowic.

Roboty przy ul. Dobrego Pasterza 118

W związku z pracami konieczne było wyłączenie z użytkowania pięciu miejsc parkingowych. Roboty w tym miejscu potrwają cztery dni.

Wykonawca inwestycji, firma Gülermak, prosi o nieparkowanie w wyznaczonych miejscach.

Roboty przy ul. Dobrego Pasterza 118c

Na czas prac droga dojazdowa do parkingu wewnętrznego za szlabanem oraz dostęp do parkingu przy bloku nr 118 zostały czasowo wyłączone z użytkowania. Prace w tym miejscu potrwają dwa tygodnie.

Wykonawca inwestycji prosi o niezastawianie wjazdu.

ZDMK

Zamknięcie ul. Darwina, zmiany w kursowaniu autobusów

W sobotę, 22 czerwca, zamknięta dla ruchu drogowego zostanie ulica Karola Darwina na odcinku ok. 250 metrów od skrzyżowania z ul. Kocmyrzowską – informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Objazdy zostaną wyznaczone ul. Kocmyrzowską, Łowińskiego i Blokową. Swoje trasy zmienią linie autobusowe nr 110, 160 i 742.

Zmiany są związane przebudową linii tramwajowej łączącej węzeł Grębałów z pętlą na Wzgórzach Krzesławickich. Ponowne otwarcie drogi planowane jest na 31 sierpnia br.
Zmiany w kursowaniu linii autobusowych:

 • nr 110 – będzie kursować po trasie objazdowej: „Aleja Przyjaźni” – ... – ul. Kocmyrzowska, ul. Łowińskiego, ul. Blokowa, ul. Lubocka – ... – „Węgrzynowice”
 • nr 160 – będzie kursować po trasie objazdowej: „Aleja Przyjaźni” – ... – ul. Kocmyrzowska, ul. Łowińskiego, ul. Blokowa, ul. Lubocka – ... – „Ruszcza”
 • nr 742 – będzie kursować po trasie objazdowej: „Kombinat” – ul. Ujastek, ul. Łowińskiego, ul. Kocmyrzowska – „Wzgórza Krzesławickie”.

Węzeł w Gaju

w poniedziałek rano ok. 8:00 zmienimy organizację ruchu na zakopiance w Gaju, w rejonie budowanego wiaduktu. Do wtorkowego popołudnia ruch będzie odbywał się tylko jednym pasem w każdym kierunku.

Będziemy montować oświetlenie i likwidować tymczasowy przejazd między jezdniami DK7.

To ostatnie ograniczenie ruchu na zakopiance związane z budową tego węzła. Zasadnicze prace na budowie zakończą się w przyszłym tygodniu, po nich rozpoczną się procedury odbiorowe i sprzątanie terenu budowy.

Węzeł w Gaju

W Gaju powstaje wiadukt nad DK7 o długości ponad 120 m. Na wiadukcie oprócz jezdni będzie też ciąg pieszy, pozwalający przemieszczać się pomiędzy ulicami Zadziele i Widokową. Dodatkowo powstaną pasy włączania na DK7, chodniki o długości 750 m oraz nowa kanalizacja deszczowa. Koszt budowy to prawie 32 mln zł, została sfinansowana ze środków budżetu Państwa. Planujemy udostępnić kierowcom wiadukt na przełomie czerwca i lipca.

Generalny Pomiar Ruchu przeprowadzony w latach 2020/2021 wykazał, że codziennie średnio w tym miejscu przejeżdża prawie 60 tysięcy pojazdów. Nowy wiadukt poprawi bezpieczeństwo kierowców i pieszych.

Od dziś kolejne prace na al. Solidarności

Dzisiaj, 17 czerwca, drogowcy rozpoczynają prace remontowe na kolejnym odcinku al. Solidarności – między skrzyżowaniem z ul. Orkana i Struga a skrzyżowaniem z al. Przyjaźni i ul. Mierzwy. Również dzisiaj zaczyna się wymiana nawierzchni na skrzyżowaniu al. Solidarności z ul. Struga.

Na kolejnym fragmencie al. Solidarności w pierwszej kolejności będą prowadzone prace brukarskie po stronie parku Szwedzkiego. Zostaną wprowadzone lokalne zwężenia jezdni.

Prace brukarskie na skrzyżowaniu al. Solidarności z ul. Struga są na ukończeniu. W tym tygodniu rozpoczną się prace asfaltowe. Oto ich harmonogram:

 • noc z 17 na 18 czerwca – frezowanie i układanie warstwy wiążącej na zewnętrznym pasie
  W tym czasie: zakaz skrętu w prawo w ul. Orkana (jadąc od placu Centralnego), objazd do ul. Orkana ul. Bulwarową, zakaz zatrzymywania się na długości prowadzonych prac, przeniesienie przystanku autobusowego „Struga” w tymczasową lokalizację (nieco dalej, poza zakresem prac), przejazd przez skrzyżowanie w relacji Orkana – Struga zachowany, w razie potrzeby ruch kierowany przez osobę uprawnioną
 • noc z 18 na 19 czerwca – frezowanie i układanie warstwy wiążącej na wewnętrznym pasie
  W tym czasie: brak możliwości skrętu w lewo w ul. Struga i zawracania (jadąc od placu Centralnego), wyjazd z ul. Orkana na al. Solidarności tylko w prawo (w kierunku centrum Nowej Huty), objazd do ul. Struga przez przełączkę na wysokości ul. Bulwarowej, objazd do ul. Orkana przez skrzyżowanie na wysokości ul. Przyjaźni, Mierzwy i al. Solidarności
 • noc z 19 na 20 czerwca – układanie warstwy ścieralnej na zewnętrznym pasie
  W tym czasie: zakaz skrętu w prawo w ul. Orkana, jadąc od placu Centralnego, objazd do ul. Orkana ul. Bulwarową, zakaz zatrzymywania się na długości prowadzonych prac, przeniesienie przystanku autobusowego „Struga” w tymczasową lokalizację (nieco dalej, poza zakresem prac), przejazd przez skrzyżowanie w relacji Orkana – Struga zachowany, w razie potrzeby ruch kierowany przez osobę uprawnioną
 • noc z 20 na 21 czerwca – układanie warstwy ścieralnej na wewnętrznym pasie
  W tym czasie: brak możliwości skrętu w lewo w ul. Struga i zawracania (jadąc od placu Centralnego), wyjazd z ul. Orkana na al. Solidarności tylko w prawo (w kierunku centrum Nowej Huty), objazd do ul. Struga przez przełączkę na wysokości ul. Bulwarowej, objazd do ul. Orkana przez skrzyżowanie na wysokości ul. Przyjaźni, Mierzwy i al. Solidarności.

Prace prowadzone będą przy wyłączeniu sygnalizacji świetlnej. W miejcu prowadzonych robót obowiązywać będzie ograniczenie prędkości do 40 km/godz. Realizacja tych prac uzależniona jest od warunków pogodowych.

Roboty bitumiczne przy parkingach prowadzone będą w piątek, 21 czerwca, w ciągu dnia. Wówczas planowane jest zakończenie całości prac na tym fragmencie.

W związku z robotami swoją trasę zmieniła linia nocna nr 601. Szczegóły w komunikacie: Remont al. Solidarności – zmiana trasy linii nr 601.

Przypomnijmy, że zakres remontu nakładkowego na al. Solidarności został poszerzony. Na polecenie prezydenta Aleksandra Miszalskiego prace objęły całość drogi, a nie jak pierwotnie planowano – tylko wybranych odcinków jezdni. Docelowo wyremontowany zostanie odcinek od pl. Centralnego do ul. Bulwarowej. Zakończenie remontu zaplanowano na koniec września.

Zarząd Dróg Miasta Krakowa ma zabezpieczone środki na połączenie nakładkami dwóch skrzyżowań, tj. ul. Struga z al. Przyjaźni (w kwocie 1,1 mln zł).

Przed nami modernizacja fragmentu ul. Działkowej

Wkrótce ruszy modernizacja fragmentu ul. Działkowej – od skrzyżowania z ul. Laskową do granicy drogi publicznej (Dzielnica XII – Bieżanów-Prokocim). W tym tygodniu przekazaliśmy wykonawcy plac budowy, teraz przygotowuje on projekt zmian w organizacji ruchu, który zostanie wdrożony na czas robót. Główny cel inwestycji to poprawa bezpieczeństwa oraz zapewnienie odpowiedniego odwodnienia, które będzie chronić lokalne posesje przed zalaniem.

Najistotniejszym elementem inwestycji będzie wykonanie kolektora deszczowego wraz z przepompownią, który zapewni tak niezbędne w tym rejonie – odwodnienie. Poza tym w ramach zadania, przebudujemy sieci podziemne: elektryczną, wodociągową, gazową i teletechniczną. Na ul. Działkowej pojawi się nowa nawierzchnia jezdni, pasy postojowe oraz przejścia dla pieszych (w rejonie skrzyżowań), wybudujemy oświetlenie. Zaplanowaliśmy również przebudowę skrzyżowania ul. Działkowej z ul. Laskową.

Umowę na modernizację ulicy podpisaliśmy 10 czerwca 2024 r. Od tego dnia, wykonawca – konsorcjum firm: lider Wanta sp. z o.o., partner: FHU Wanta Piotr Zębol – na realizację inwestycji ma 16 miesięcy (do października 2025 r.). Obecnie wykonawca opracowuje projekt tymczasowej organizacji ruchu. O rozpoczęciu prac w terenie poinformujemy w odrębnym komunikacie.

Inwestycja uzyskała dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski ŁAD, Programu Inwestycji Strategicznych. Kwota dofinansowania wynosi 5 385 441,73 zł (co stanowi 95% ostatecznej wartości inwestycji). Wartość samej umowy na roboty budowlane to 5 668 886,03 zł.

Pierwsza śmiertelna ofiara ptasiej grypy H5N2

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski