Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koszyce. Przypomnieli o żydowskim cmentarzu. Został uporządkowany i ogrodzony

OPRAC.:
Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Uroczystości na cmentarzu
Uroczystości na cmentarzu Archiwum Stowarzyszenia Bartosz
Przy okazji XXI. Spotkań z Kulturą Żydowską w Koszycach doszło do rededykacji miejscowego cmentarza żydowskiego. Teren położonej na peryferiach miasteczka, zaniedbanej i niemal zapomnianej nekropolii, został uporządkowany i ogrodzony staraniem samorządów Koszyc i Kazimierzy Wielkiej przy współpracy z Buskim Stowarzyszeniem Kulturalnym.

Na uroczystości zjawili się potomkowie Żydów z Koszyc, samorządowcy, mieszkańcy miasta, uczniowie, strażacy. Były delegacje z Chmielnika, Buska-Zdroju i Kazimierzy Wielkiej, goście z Gdańska, Szczecina i Krakowa. Za prace wykonane na cmentarzu dziękowała Judit Rakowski z Nowego Jorku, której przodkowie są pochowani w Koszycach. Następnie wspólnie z burmistrzami Stanisławem Rybakiem z Koszyc i Adamem Bodziochem z Kazimierzy Wielkiej odsłoniła tablice, przypominające o założeniu cmentarza w połowie XIX. wieku oraz jego rededykację we wrześniu 2023 roku.

W modlitwie ekumenicznej brali udział m. in. rabin Krakowa Eliezer Gurary oraz koszycki proboszcz ks. Krzysztof Dziurzyński. Zgromadzonych witał Jarosław Zatorski, prezes Buskiego Stowarzyszenia Kulturalnego. Program artystyczny przygotowała młodzież Centrum Oświatowego w Koszycach. Druga część uroczystości odbyła się przy Szkole Muzycznej, gdzie promowano książkę Tadeusza Kozioła „Żydzi w historii Koszyc”.

Cmentarz żydowski w Koszycach był miejscem pochówku dla Żydów z Koszyc, Kazimierzy Wielkiej i okolicznych miejscowości. Znajduje się w ustronnym miejscu przy drodze do Opatowca, w części Koszyc zwanej Przedmieście. Podczas II wojny światowej cmentarz został zniszczony przez Niemców. Przed rededykacją jego teren został w dużej części uporządkowany, zbudowano ogrodzenie, utwardzono dojazd do nekropolii.

Pierwsi Żydzi zamieszkali w Koszycach w latach 80. XVIII stulecia. W końcu XIX wieku mieszkało tu 683 Polaków oraz 366 Żydów. Ci ostatni zajmowali się głównie handlem. Założyli też swój dom modlitwy i mykwę. W 1926 roku żydowska bożnicę zniszczył pożar. Po II wojnie światowej była wykorzystywana jako magazyn a później rozlewnia wód. W 2004 roku zrujnowany budynek został odnowiony i działa w nim Muzeum Ziemi Koszyckiej.

Czy Polacy boją się Legionelli? - sonda

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski