Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Kraków. Dolne Młyny na Wesołą na 2-3 lata. Kościół tylko z dwiema mszami dziennie

Piotr Ogórek
Piotr Ogórek
Na Wesołą mogą przenieść się przedsiębiorcy z Dolnych Młynów
Na Wesołą mogą przenieść się przedsiębiorcy z Dolnych Młynów Andrzej Banas / Polska Press
Trwają rozmowy, aby na terenie Wesołej pojawili się przedsiębiorcy, którzy w zeszłym roku opuścili kompleks przy ul. Dolnych Młynów 10. Byłaby to jednak czasowa działalność na 2-3 lata, póki nie zacznie być realizowana docelowa koncepcja zagospodarowania Wesołej. Ta wciąż jest w fazie tworzenia. Cały czas nie wiadomo, co stanie się z kościołem Niepokalanego Poczęcia NMP. Zgodnie z aktualnym porozumieniem, mogą się tam odbywać dwie msze dziennie, a świątynia służy także Capelli Cracoviensis jako miejsce prób.

FLESZ - Rok 2020 najgorszy w życiu Polaków

O tym, że na Wesołą mogą trafić przedsiębiorcy, którzy prowadzili restauracje i knajpy na Dolnych Młynów 10, pisaliśmy już w połowie grudnia. Wtedy zakończył się pierwszy etap konsultacji społecznych ws. przyszłości Wesołej i o takim rozwiązaniu mówił Jan Pamuła, prezes Agencji Rozwoju Miasta Krakowa (ARMK).

– Na okres przygotowania poważniejszych inwestycji chcemy zagospodarować zieloną przestrzeń na coś w rodzaju Dolnych Młynów. Pan prezydent chce stworzyć tym, co utracili swoje miejsca pracy i prowadzili działalność, przestrzeń, gdzie będą mogli się otworzyć, a krakowianie będą mogli spotykać się na wolnym powietrzu ze swoimi znajomymi – mówił wtedy Jan Pamuła.

Dolne Młyny na Wesołej, ale tylko na 2-3 lata

Teraz doprecyzowuje, że rozmowy ws. wpuszczenia przedsiębiorców z Dolnych Młynów na Wesołą toczą się z fundacją Tytano. To właśnie ona stworzyła kompleks na Dolnych Młynów 10.

- Lepiej prowadzić nam rozmowy z fundacją, niż z pojedynczymi przedsiębiorcami – mówi nam Jan Pamuła. Jak dodaje, rozmowy się toczą i dopiero po ich zakończeniu okaże się, jak duża grupa z Dolnych Młynów może trafić na Wesołą. Mowa głównie o foodtruckach, które stanęłyby w miejscu, gdzie niedawno wyburzono stare magazynowe budynki na Wesołej.

Jan Pamuła podkreśla, że przedsiębiorcy z Dolnych Młynów trafiliby na Wesołą na nie dłużej, niż na dwa, trzy lata, zanim zacznie się właściwe zagospodarowanie Wesołej. To, jak będzie ono wyglądało, zależy m.in. od wspomnianych konsultacji oraz od powstającego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu (MPZP). Jan Pamuła powtarza zresztą jak mantrę, że czeka na plan.

- Nie chcemy mówić o czymś, czego np. według planu nie będzie nam wolno zrobić na Wesołej. Chcemy utrzymać aktualną ilość zieleni, a nawet ją powiększyć. Powtarzam, że nie chcemy betonować Wesołej – mówi Jan Pamuła.

ARMK przejmuje i inwentaryzuje obiekty na Wesołej, kupione od Szpitala Uniwersyteckiego za 283 mln zł. W pełne władanie miasto przejęło już pięć budynków – budynek urologii, czerwoną chirurgię, budynek dawnego oddziału zakaźnego przy Śniadeckich oraz budynki przy Kopernika 15a i 15b. W tych dwóch ma się wkrótce zadomowić miejska biblioteka.

Wielkie emocje wokół kościoła Niepokalanego Poczęcia. Będzie desakralizacja?

Wciąż sporo emocji budzi także kościół, który trafił do zasobu miejskiego w ramach całej transakcji. Chodzi o kościół karmelitów bosych pw. Niepokalanego Poczęcia NMP. W przestrzeni publicznej pojawią się różne wątki dotyczące kościoła. Niektórzy obawiają się np. jego desakralizacji.

"Mamy obecnie do czynienia z nietypową w skali naszego kraju sytuacją, gdy świątynia katolicka należy do miasta, nie zaś do diecezji, bądź zgromadzenia zakonnego. Nie oznacza to jednak, że kult Boży sprawowany w świątyni pw. Niepokalanego Poczęcia NMP na Wesołej, nie podlega kompetencji Arcybiskupa Metropolity Krakowskiego. Abp Marek Jędraszewski, korzystając ze swej jurysdykcji, wyznaczył kościół na siedzibę Duszpasterstwa Wiernych Liturgii Łacińskiej, które użytkuje świątynię od kwietnia 2020 r. Tym sposobem, mimo planowanej wyprowadzki Szpitala Uniwersyteckiego z budynku dawnego klasztoru karmelitów i okolicznych klinik, kościół nie straci wiernych, którzy uczestniczą w jego murach w aktach kultu Bożego. Mimo, że posługa kapelanów dla pacjentów Szpitala nie będzie już na Wesołej potrzebna, z kościołem jest w sposób trwały związana duża grupa wiernych Tradycji Łacińskiej (ok. tysiąc osób), która gwarantuje jego utrzymanie w przyszłości. Dodatkowo nie możemy zapominać o okolicznych mieszkańcach Wesołej, którzy również od lat uczęszczają do tego kościoła. Za desakralizacją świątyni opowiadają się lewicowi aktywiści z tzw. Kolektywu Wesoła" - czytamy na stronie apelu obrońców kościoła.

Wywołany Kolektyw Wesoła, czyli grupa aktywistów i mieszkańców, którzy biorą udział m.in. we wspomnianych konsultacjach, potwierdzają, że słusznie jest im przypisywany "postulat desakralizacji dotychczasowej świątyni".

"W ramach umowy podpisanej ze Szpitalem Uniwersyteckim do 31.12.2022 r. kościół wraz z przyległymi budynkami poklasztornymi stanie się własnością miasta. To miasto, a co za tym idzie wszyscy obywatele i obywatelki - zarówno wierni Kościoła Katolickiego, jak i osoby niewierzące czy wyznawcy innych religii, poniosą koszty zakupu nieruchomości (sam kościół to 7,7 mln zł, wraz z zespołem budynków poklasztornych - 24 mln zł), a w przyszłości będą ponosić koszty jej utrzymania. Nie ma naszej zgody, aby jurysdykcja kościelna, z której rzekomo korzysta abp. Jędraszewski, oferując kościół grupie wiernych Tradycji Łacińskiej, dyktowała przeznaczenie należącej do miasta nieruchomości" - czytamy na facebookowej stronie Kolektywu.

Jan Pamuła zapewnia, że żadnych gwałtownych ruchów ws. kościoła nie będzie. - Stoimy na stanowisku, że kościół może funkcjonować jak dotychczas, póki cały czas jest tam kapelan szpitalny. Postawiliśmy tylko warunek, że mogą się odbywać dwie msze dziennie, a ze świątyni może korzystać Capella Cracoviensis, która przeprowadza tam próby i koncertuje – zaznacza prezes ARMK.

Docelowo wciąż jednak nie wiadomo, jaka będzie przyszłość świątyni. Wiadomo, że kuria krakowska wyrażała chęci w sprawie przejęcia budynku kościoła. Jan Pamuła mówi, że były sygnały z kurii, ale z powodu pandemii koronawirusa do żadnego spotkania do dziś nie doszło. Kościół chciałby zapewne skorzystać z możliwości zastosowania 98-procentowej bonifikaty przy ewentualnym zakupie, ale raczej nie ma szans, żeby miasto się na to zgodziło.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Dolne Młyny na Wesołą na 2-3 lata. Kościół tylko z dwiema mszami dziennie - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski