Kraków. O jakich bulwarach wiślanych marzą mieszkańcy? Jest raport z konsultacji [WIZUALIZACJE]

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Wśród uwag mieszkańców dotyczących zagospodarowania bulwarów wiślanych znalazły się m.in. dodatkowe rozwiązania dla rowerzystów, udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami czy większa liczba nasadzeń zieleni. ZZM Kraków
Zarząd Zieleni Miejskiej opublikował raport podsumowujący uwagi krakowian, jakie zgłosili w ramach konsultacji społecznych dotyczących nowego zagospodarowania bulwarów wiślanych. Wśród nich znalazły się m.in. dodatkowe rozwiązania dla rowerzystów, udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami czy większa liczba nasadzeń zieleni.

FLESZ - Będzie wakacyjny boom? Polacy stęsknieni za podróżami

Na podstawie wyników konsultacji zostanie opracowany projekt. Prace w tym zakresie mogą zacząć się po uchwaleniu nowego planu zagospodarowania dla bulwarów. Jeżeli dojdzie do tego po wakacjach, to na sporządzenie dokumentacji będzie potrzeba około roku. Do realizacji przedsięwzięcia, które pewnie zostanie podzielone na etapy, mogłoby więc dojść w latach 2023-2024 - informuje Łukasz Pawlik, wicedyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.

Kraków. Budowa apartamentowca na Stradomiu: Mieszkańcy pytaj...

Na razie zaplanowano przebudowę bulwarów na odcinku od mostu Kotlarskiego od strony Kazimierza do ujścia Rudawy. Z podsumowania konsultacji wynika, że większość ich uczestników wypowiedziała się za potrzebą rewitalizacji tego obszaru. Do konsultacji włączyli się również radni dzielnicowi, którzy swoje uwagi oraz opinie zgłosili w postaci uchwał.

Najczęstsze uwagi mieszkańców dotyczyły poszerzenia drogi dla rowerów do szerokości minimum 3 metrów (koncepcja przewiduje wyznaczenie drogi dla rowerów oddzielonej pasem zieleni od alejek spacerowych, tam gdzie szerokość bulwarów na to pozwala). Pojawiły się także wnioski dotyczące odpowiedniego oznakowania tras rowerowych i pieszych, materiałów wykończeniowych nawierzchni, wskazania miejsc pod instalacje artystyczne oraz plenerowe galerie, likwidacji miejsc parkingowych, rozwiązań połączeń komunikacyjnych.

W związku z uwagami w projekcie koncepcyjnym zostanie uwzględnione poszerzenie odcinka pieszo-rowerowego na dolnym bulwarze pod Wawelem w celu weryfikacji zgodności takiego rozwiązania przez stosowne służby wydające pozwolenia m.in. PGW Wody Polskie oraz Urząd Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Chodzi o to, by uzyskać szerszą przestrzeń na dolnej alejce pod Wawelem, tak by zmieściła się tam droga dla rowerów i trakt dla pieszych. Na razie nie ustalono, jak technicznie można byłoby to rozwiązać. Jeden z pomysłów dotyczy tego, by osiągnąć to poprzez umieszczenie na zakolu Wisły pomostu. W odpowiedzi na uwagi urząd wyjaśnił jednak, że w planie zagospodarowania dla tego miejsca w katalogu obiektów dopuszczonych nie znalazł się pomost.

Mieszkańcy zwracali również uwagę na konieczność zaakcentowania przebiegu „Honorowego Południka Krakowskiego”, ujednolicenia mebli miejskich, udostępnienia oraz nadania funkcji pomieszczeniom znajdującym się w murach oporowych bulwarów (wnęki), wprowadzenia odpowiednich zabezpieczeń w bliskim sąsiedztwie z brzegiem rzeki, utworzenia połączenia komunikacyjnego w formie schodów z bulwarów na most Kotlarski łączących go z bulwarem Kurlandzkim po stronie Grzegórzek oraz z bulwarem Podolskim po stronie Zabłocia.

- Dla uczestników konsultacji ważne było, by wskazać miejsca pod mobilne punkty kawiarniane, uwzględnić dodatkowe toalety publiczne oraz punkty serwisowe dla rowerów i stojaki rowerowe. Szczególną uwagę zwrócono na dostosowanie przestrzeni dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami m.in. poprzez budowę windy, wykonania gładkich najazdów. Pojawiła się również kwestia umowy dzierżawy pali cumowniczych dla barek, wprowadzenia dodatkowych nasadzeń drzew oraz dostosowania nasadzeń roślin do okresowego zalewania terenu - wyliczają w magistracie. - Uwagi, które były zgodne z uwarunkowaniami przestrzennymi, krajobrazowymi, historycznymi zostały uwzględnione w projekcie koncepcyjnym - dodają.

Teraz projekt koncepcyjny, uwzględniający uwagi uczestników konsultacji wraz z raportem zostanie przekazany do zaopiniowania, do stosownych służb (np. władze konserwatorskie, Wody Polskie). Po uchwaleniu projektu miejscowego planu „Bulwary Wisły II” i uzyskaniu niezbędnych, pozytywnych opinii odpowiednich służb do projektu koncepcyjnego, ZZM przystąpi do sporządzenia projektu budowlanego.

Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. O jakich bulwarach wiślanych marzą mieszkańcy? Jest raport z konsultacji [WIZUALIZACJE] - Gazeta Krakowska

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
18 maja, 22:58, Gość:

Bulwary powinny spełniać 3 wymogi..dla rowerzystów ..dla spacerowiczów i dla plażowiczów ...najbliżej rzeki drogi rowerowe, bliżej spacerownik w iglastej zieleni...najblizej rzeki plaże z leżakami

Najdalej rzeki drogi rowerowe...miało byc

G
Gość

Bulwary powinny spełniać 3 wymogi..dla rowerzystów ..dla spacerowiczów i dla plażowiczów ...najbliżej rzeki drogi rowerowe, bliżej spacerownik w iglastej zieleni...najblizej rzeki plaże z leżakami

M
Maciej Kopiejka
18 maja, 17:53, Gość:

A konsultacje prowadzone w takich godzinach w których normalni ludzie są w pracy i jedyne kto może przyjść to to tzw. miejscy aktywiści żeby przepchnąć swoje bzdury i potem się okazuje, że taka była wola mieszkańców.

Konsultacje trwały długo, w różnych godzinach. Można też było wypełnić formularz w dogodnej chwili.

G
Gość

A konsultacje prowadzone w takich godzinach w których normalni ludzie są w pracy i jedyne kto może przyjść to to tzw. miejscy aktywiści żeby przepchnąć swoje bzdury i potem się okazuje, że taka była wola mieszkańców.

c
ciotka dewotka !

A ja was wszystkich właśnie zaskoczę ! Ja chcę, żeby tam były apartamentowce (wysokie na 200 m), srralnik dla piesków i jeszcze do tego też Malediwy, w jednym.

Dodaj ogłoszenie