reklama

Kraków urośnie i pożre Małopolskę, Tarnów skurczy się o połowę, na wsi zostaną prawie sami seniorzy. Metropolie uciekają reszcie kraju

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Zaktualizowano 
Przemyslaw Swiderski
Małopolska należy do wąskiej elity regionów Europy Środkowej, w których przybywa mieszkańców. Ale bliższe analizy pokazują, że wyludniają się wszystkie powiaty, miasta, miasteczka i wsie w regionie – z wyjątkiem Krakowa i obwarzanka oraz ziemi oświęcimskiej. Naukowcy prognozują, że bez zmiany obecnego modelu rozwoju, za kolejne trzy dekady Kraków może być nawet dwa razy większy i bogatszy niż teraz, a prowincja zostanie daleko w tyle: starzejąca się, zapyziała i biedna.

WIDEO: Barometr Bartusia

Kraków rośnie błyskawicznie, ciągnie za nim obwarzanek, a potem... długo, długo nic. Wyludniają się miasta małe i średnie, z Nowym Sączem i Tarnowem na czele. PAN zaliczyła ten drugi do miast zagrożonych utratą aż połowy ludności w ciągu paru dekad. Zaś wioski we wschodniej Małopolsce starzeją się najszybciej w Europie – i już dziś żyją głównie ze świadczeń i zasiłków, a nie z pracy.

PRZECZYTAJ KOMENTARZ AUTORA: Kraków jak wampir, Tarnów jak skansen?

PiS na początku swych rządów w 2015 r., ogłaszając hasło „zrównoważonego rozwoju”, zapowiedział rewolucyjną zmianę modelu rozwoju, opartego dotąd na kumulowaniu środków w paru miastach. W tym samym kierunku próbuje iść cała Unia Europejska, mocno zaniepokojona wyludnianiem się i zapaścią mniejszych ośrodków.

W minionej kadencji nie udało się jednak zatrzymać negatywnych tendencji. Widać to w naszym regionie. Z jednej strony Małopolska należy (obok Mazowsza, Pomorza i Wielkopolski) do elitarnego klubu regionów, w których przybywa mieszkańców (reszta Polski się wyludnia), ale zawdzięczamy to Krakowowi i okolicom; najświeższe dane GUS pokazują, że dodatnie saldo migracji ma jeszcze tylko powiat oświęcimski, reszta regionu jest pod kreską. Najszybciej ludność tracą powiaty: limanowski, nowosądecki, gorlicki, dąbrowski, miechowski i proszowicki oraz Nowy Sącz i Tarnów.

Dlaczego ich mieszkańcy uciekają? Średnie zarobki są tam 20, a nawet 40 proc. niższe niż w stolicy regionu, a bezrobocie – trzykrotnie wyższe.

– Rozwój Polski został skoncentrowany w dużych aglomeracjach, jak Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk i Poznań. Standard życia zbliżył się tam do poziomu metropolii zachodnich. Te ośrodki uciekają reszcie Polski – komentuje dr Marcin Kędzierski z Centrum Analiz krakowskiego Klubu Jagiellońskiego, współautor raportu „Polska średnich miast”.

Mniej zamożni trochę zyskali, ale bogaci wciąż im uciekają

Na początku swych rządów PiS zapowiedział, że owoce polskiego wzrostu trafiać będą nie tylko do wielkich miast, ale i miasteczek oraz wsi. Na razie jest jednak po staremu: Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław i Trójmiasto uciekają reszcie Polski, przyciągając najzdolniejszych i najambitniejszych młodych ludzi z Polski powiatowej oraz rodzimy i zagraniczny biznes.

Mazowsze, Małopolska, Pomorze i Wielkopolska jako jedyne regiony w Polsce mogą się cieszyć ze wzrostu liczby ludności – ale zawdzięczają to wyłącznie stołecznym aglomeracjom. Te nie tylko przyciągają atrakcyjne kadry, ale też – dzięki masowej migracji młodych kobiet z prowincji – notują wzrost dzietności (na wyludniających się i starzejących terenach wiejskich dzietność spada).

Bogacące się metropolie

Kumulacja wielu pozytywnych tendencji sprawia, że metropolie i ich mieszkańcy bogacą się zdecydowanie szybciej od reszty kraju. Pokazuje to m.in. najświeższe GUS-owskie zestawienie przeciętnych zarobków w miastach wojewódzkich (za II kwartał 2019 r.): w Warszawie średnia dobiła do 6,5 tys. zł, w Gdańsku do 6,3 tys. , w Poznaniu i Krakowie – do 5,7 tys., we Wrocławiu – do 5,4 tys. (w wyprzedzających je Katowicach średnia podbijana jest przez wciąż liczną grupę górników); tymczasem w Białymstoku, Gorzowie, Zielonej Górze i Kielcach – ledwie przekroczyła 4 tys. zł brutto.

Z identycznym rozwarstwieniem mamy do czynienia w Małopolsce: tylko w powiecie krakowskim ziemskim oraz wielickim zarobki mogą się równać z krakowskimi. Na przeciwległym biegunie są powiaty: nowosądecki i tarnowski, gdzie średnia płaca nie przekracza 3,9 tys. brutto (dwie trzecie średniej krakowskiej). Niewiele lepiej jest w powiatach: dąbrowskim, gorlickim, miechowskim, limanowskim. I właśnie te tereny najszybciej się wyludniają.

Co dziewiąte mieszkanie na kredyt kupili warszawiacy, co dziesiąte wrocławianie i krakowianie

Raport z badań nad rozwojem polskich miast, opracowany przez zespół prof. Przemysława Śleszyńskiego z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN, mówi wyraźnie, że – bez odwrócenia obecnego trendu - takie miasta, jak Łódź, Ostrołęka, Bytom i Tarnów do 2050 r. mogą stracić nawet połowę mieszkańców.

Tymczasem nie tylko dane GUS świadczą o tym, iż ów trend nie został zatrzymany. Najświeższe analizy Biura Informacji Kredytowej wskazują, iż aż 40 proc. kredytów hipotecznych w tym roku zaciągnęli mieszkańcy pięciu największych aglomeracji. Co dziewiąty kredyt w kraju (w sumie 20 tys.) wzięli warszawiacy, przy czym wartość ich kredytów opiewa na 7,28 mld zł, co stanowi aż jedną piątą ogólnej wartości hipotek. 5 proc. wszystkich krajowych kredytów na mieszkania (na 2,45 mld zł) zaciągnęli wrocławianie, kolejne 5 proc. – krakowianie (2,42 mld zł). Na następnych miejscach znaleźli się mieszkańcy Trójmiasta oraz poznaniacy. W sumie mieszkańcy 5 metropolii wzięli więcej kredytów i na wyższą łączną kwotę niż cała Polska powiatowa!

Co drugie mieszkanie w Polsce to inwestycja mieszkańca metropolii

Równocześnie z szacunków NBP wynika, że w II kwartale 2019 r. aż 42 proc. nowych mieszkań w największych miastach zostało kupionych nie po to, by właściciel mógł w nich zamieszkać – tylko jako inwestycje. – Nieco zamożniejsi Polacy pomnażają w ten sposób zgromadzone przez życie oszczędności – potwierdza Mariusz Bryksy, ze znanej krakowskiej rodziny deweloperów.

- Nie powinno to dziwić, skoro realne oprocentowanie lokat bankowych jest ujemne. Co gorsza, MFW prognozuje, że inflacja w Polsce w latach 2020-2021 ma wzrosnąć aż do 3,5 proc. Takiego poziomu wzrostu cen nie pokona żadna obecna lokata. Inwestycje w mieszkania na wynajem przynoszą natomiast kilkukrotnie wyższe zyski – komentuje Jarosław Sadowski, ekspert Expandera.

W efekcie ci, których nie stać na tego typu inwestycje, tracą (np. na lokatach), a zamożni zyskują. Przez to luka między bogatymi a mniej zamożnymi stale się powiększa.

Czytaj także

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 46

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

m
miechowianin

Spokój, cisza ,ciepło i czysto po co to psuć ? fabryki naciągnął, drugiego sortu ,alkoholizm ,wandalizm ,zniszczą asfalt oddawanie moczu kału krzyki wyzwiska natłok kolejki wtorek- piątek przez cały tydzień w 3 zmianowym systemie pracy - w wielkim i delikatnym skrócie- armagedon

G
Gość
28 października, 08:21, Gość:

Władze Miechowa ponoszą całkowitą odpowiedzialność za to że przez tyle lat nie potrafili przyciagnac tu choćby jednego porządnego inwestora dającego miejsca pracy i musimy każdego dnia dojeżdżać do Krakowa za chlebem. To jest najwieksza porażka i wstyd burmistrza oraz jego przydupasow powinni jak najszybciej podać się do dymisji i oszczędzić sobie wstydu

28 października, 10:24, Gość:

Oni do dymisji a ty w ich miejsce?!???!??..wtedy będzie super

28 października, 10:44, Gość:

Może ty był byś lepszy skoro jesteś tak głupi to znaczy że nadajesz się do rządu hahaha nic dodać nic ująć typowy postkomunista

28 października, 14:51, Gość:

jakby nie komuna to tego kraju by nie było i twoje kanalie pisowskie nie miały by co rozjeb...ć

28 października, 16:37, Gość:

A za co komuna budowała tępy [wulgaryzm]???!!! Otóż za moje twoje czyli nasze pieniądze ale jesteś tak tępy że nawet tego nie rozumiesz więc zamiast pisać glupoty to lepiej zacznij czytać historię komuchu!

28 października, 20:48, Gość:

Tacy jak i twoje plemię powinno dawno być rozjechane gąsiennicami czołgów

twoje plemie jest zwykłym scierwem a ty pomyłka losu ofiara małpiego gwałtu małpy nie maja głosu więc go tu nie zabieraj niedojdo

G
Gość
28 października, 8:21, Gość:

Władze Miechowa ponoszą całkowitą odpowiedzialność za to że przez tyle lat nie potrafili przyciagnac tu choćby jednego porządnego inwestora dającego miejsca pracy i musimy każdego dnia dojeżdżać do Krakowa za chlebem. To jest najwieksza porażka i wstyd burmistrza oraz jego przydupasow powinni jak najszybciej podać się do dymisji i oszczędzić sobie wstydu

28 października, 08:42, Olo:

zgadza się, niestety, ale ktoś na niego głosował

28 października, 09:46, Gość:

A ty od czego jesteś pseudoobywatelu!!!!!

28 października, 10:45, Gość:

Do kogo to pytanie? Odezwał się jakiś kretyn który nawet pytania nie potrafi zadać poprawnie o zaadresowac ale musi zaistnieć na forum

28 października, 18:22, Gość:

Ci co cię spłodzili,wstydzą sie że cie nie utopili w łyżce wody przy porodzie

28 października, 19:41, Gość:

Odezwał się śmieszny niedoja haha idź być idiota gdzies indziej

28 października, 20:50, Gość:

Ortografia i składnia zdania ,tłumoku

Zastosuj sobie lewatywe to ci ulży łachmyto hahaha

G
Gość
28 października, 08:21, Gość:

Władze Miechowa ponoszą całkowitą odpowiedzialność za to że przez tyle lat nie potrafili przyciagnac tu choćby jednego porządnego inwestora dającego miejsca pracy i musimy każdego dnia dojeżdżać do Krakowa za chlebem. To jest najwieksza porażka i wstyd burmistrza oraz jego przydupasow powinni jak najszybciej podać się do dymisji i oszczędzić sobie wstydu

28 października, 10:24, Gość:

Oni do dymisji a ty w ich miejsce?!???!??..wtedy będzie super

28 października, 10:44, Gość:

Może ty był byś lepszy skoro jesteś tak głupi to znaczy że nadajesz się do rządu hahaha nic dodać nic ująć typowy postkomunista

28 października, 14:51, Gość:

jakby nie komuna to tego kraju by nie było i twoje kanalie pisowskie nie miały by co rozjeb...ć

28 października, 16:37, Gość:

A za co komuna budowała tępy [wulgaryzm]???!!! Otóż za moje twoje czyli nasze pieniądze ale jesteś tak tępy że nawet tego nie rozumiesz więc zamiast pisać glupoty to lepiej zacznij czytać historię komuchu!

28 października, 18:15, Gość:

Ordynator z Babińskiego ogłosił, że cały czas na ciebie czeka apartament bez klamek z którego zwiałeś...i łóżeczko z pasami...pościg ruszył...UUUUIEKAAAJJJ

28 października, 19:43, Gość:

Dla ciebie miejsce jest jedynie w Tworkach niestety w kobierzynie nie dali rady dlatego wyszlo z ciebie to co widzimy

28 października, 21:09, Gość:

Wyluzuj stringi,pisiorski ćwierćinteligencie

Zastosuj sobie lewatywe to ci ulży łachmyto hahaha

G
Gość
28 października, 08:21, Gość:

Władze Miechowa ponoszą całkowitą odpowiedzialność za to że przez tyle lat nie potrafili przyciagnac tu choćby jednego porządnego inwestora dającego miejsca pracy i musimy każdego dnia dojeżdżać do Krakowa za chlebem. To jest najwieksza porażka i wstyd burmistrza oraz jego przydupasow powinni jak najszybciej podać się do dymisji i oszczędzić sobie wstydu

28 października, 10:24, Gość:

Oni do dymisji a ty w ich miejsce?!???!??..wtedy będzie super

28 października, 10:44, Gość:

Może ty był byś lepszy skoro jesteś tak głupi to znaczy że nadajesz się do rządu hahaha nic dodać nic ująć typowy postkomunista

28 października, 14:51, Gość:

jakby nie komuna to tego kraju by nie było i twoje kanalie pisowskie nie miały by co rozjeb...ć

28 października, 16:37, Gość:

A za co komuna budowała tępy [wulgaryzm]???!!! Otóż za moje twoje czyli nasze pieniądze ale jesteś tak tępy że nawet tego nie rozumiesz więc zamiast pisać glupoty to lepiej zacznij czytać historię komuchu!

28 października, 20:48, Gość:

Tacy jak i twoje plemię powinno dawno być rozjechane gąsiennicami czołgów

Zastosuj sobie lewatywe to ci ulży łachmyto hahaha

G
Gość
28 października, 08:21, Gość:

Władze Miechowa ponoszą całkowitą odpowiedzialność za to że przez tyle lat nie potrafili przyciagnac tu choćby jednego porządnego inwestora dającego miejsca pracy i musimy każdego dnia dojeżdżać do Krakowa za chlebem. To jest najwieksza porażka i wstyd burmistrza oraz jego przydupasow powinni jak najszybciej podać się do dymisji i oszczędzić sobie wstydu

28 października, 10:24, Gość:

Oni do dymisji a ty w ich miejsce?!???!??..wtedy będzie super

28 października, 10:44, Gość:

Może ty był byś lepszy skoro jesteś tak głupi to znaczy że nadajesz się do rządu hahaha nic dodać nic ująć typowy postkomunista

28 października, 14:51, Gość:

jakby nie komuna to tego kraju by nie było i twoje kanalie pisowskie nie miały by co rozjeb...ć

28 października, 16:37, Gość:

A za co komuna budowała tępy [wulgaryzm]???!!! Otóż za moje twoje czyli nasze pieniądze ale jesteś tak tępy że nawet tego nie rozumiesz więc zamiast pisać glupoty to lepiej zacznij czytać historię komuchu!

28 października, 18:15, Gość:

Ordynator z Babińskiego ogłosił, że cały czas na ciebie czeka apartament bez klamek z którego zwiałeś...i łóżeczko z pasami...pościg ruszył...UUUUIEKAAAJJJ

28 października, 19:43, Gość:

Dla ciebie miejsce jest jedynie w Tworkach niestety w kobierzynie nie dali rady dlatego wyszlo z ciebie to co widzimy

28 października, 21:09, Gość:

Wyluzuj stringi,pisiorski ćwierćinteligencie

Zastosuj sobie lewatywe to ci ulży łachmyto hahaha

G
Gość
28 października, 8:21, Gość:

Władze Miechowa ponoszą całkowitą odpowiedzialność za to że przez tyle lat nie potrafili przyciagnac tu choćby jednego porządnego inwestora dającego miejsca pracy i musimy każdego dnia dojeżdżać do Krakowa za chlebem. To jest najwieksza porażka i wstyd burmistrza oraz jego przydupasow powinni jak najszybciej podać się do dymisji i oszczędzić sobie wstydu

28 października, 08:42, Olo:

zgadza się, niestety, ale ktoś na niego głosował

28 października, 09:46, Gość:

A ty od czego jesteś pseudoobywatelu!!!!!

28 października, 10:45, Gość:

Do kogo to pytanie? Odezwał się jakiś kretyn który nawet pytania nie potrafi zadać poprawnie o zaadresowac ale musi zaistnieć na forum

28 października, 18:22, Gość:

Ci co cię spłodzili,wstydzą sie że cie nie utopili w łyżce wody przy porodzie

28 października, 19:41, Gość:

Odezwał się śmieszny niedoja haha idź być idiota gdzies indziej

28 października, 20:50, Gość:

Ortografia i składnia zdania ,tłumoku

Zastosuj sobie lewatywe to ci ulży łachmyto hahaha

G
Gość
28 października, 08:21, Gość:

Władze Miechowa ponoszą całkowitą odpowiedzialność za to że przez tyle lat nie potrafili przyciagnac tu choćby jednego porządnego inwestora dającego miejsca pracy i musimy każdego dnia dojeżdżać do Krakowa za chlebem. To jest najwieksza porażka i wstyd burmistrza oraz jego przydupasow powinni jak najszybciej podać się do dymisji i oszczędzić sobie wstydu

28 października, 10:24, Gość:

Oni do dymisji a ty w ich miejsce?!???!??..wtedy będzie super

28 października, 10:44, Gość:

Może ty był byś lepszy skoro jesteś tak głupi to znaczy że nadajesz się do rządu hahaha nic dodać nic ująć typowy postkomunista

28 października, 14:51, Gość:

jakby nie komuna to tego kraju by nie było i twoje kanalie pisowskie nie miały by co rozjeb...ć

28 października, 16:37, Gość:

A za co komuna budowała tępy [wulgaryzm]???!!! Otóż za moje twoje czyli nasze pieniądze ale jesteś tak tępy że nawet tego nie rozumiesz więc zamiast pisać glupoty to lepiej zacznij czytać historię komuchu!

28 października, 18:15, Gość:

Ordynator z Babińskiego ogłosił, że cały czas na ciebie czeka apartament bez klamek z którego zwiałeś...i łóżeczko z pasami...pościg ruszył...UUUUIEKAAAJJJ

28 października, 19:43, Gość:

Dla ciebie miejsce jest jedynie w Tworkach niestety w kobierzynie nie dali rady dlatego wyszlo z ciebie to co widzimy

28 października, 21:09, Gość:

Wyluzuj stringi,pisiorski ćwierćinteligencie

Zastosuj sobie lewatywe to ci ulży łachmyto hahaha

G
Gość
28 października, 08:21, Gość:

Władze Miechowa ponoszą całkowitą odpowiedzialność za to że przez tyle lat nie potrafili przyciagnac tu choćby jednego porządnego inwestora dającego miejsca pracy i musimy każdego dnia dojeżdżać do Krakowa za chlebem. To jest najwieksza porażka i wstyd burmistrza oraz jego przydupasow powinni jak najszybciej podać się do dymisji i oszczędzić sobie wstydu

28 października, 10:24, Gość:

Oni do dymisji a ty w ich miejsce?!???!??..wtedy będzie super

28 października, 10:44, Gość:

Może ty był byś lepszy skoro jesteś tak głupi to znaczy że nadajesz się do rządu hahaha nic dodać nic ująć typowy postkomunista

28 października, 14:51, Gość:

jakby nie komuna to tego kraju by nie było i twoje kanalie pisowskie nie miały by co rozjeb...ć

28 października, 16:37, Gość:

A za co komuna budowała tępy [wulgaryzm]???!!! Otóż za moje twoje czyli nasze pieniądze ale jesteś tak tępy że nawet tego nie rozumiesz więc zamiast pisać glupoty to lepiej zacznij czytać historię komuchu!

28 października, 18:15, Gość:

Ordynator z Babińskiego ogłosił, że cały czas na ciebie czeka apartament bez klamek z którego zwiałeś...i łóżeczko z pasami...pościg ruszył...UUUUIEKAAAJJJ

28 października, 19:43, Gość:

Dla ciebie miejsce jest jedynie w Tworkach niestety w kobierzynie nie dali rady dlatego wyszlo z ciebie to co widzimy

28 października, 21:09, Gość:

Wyluzuj stringi,pisiorski ćwierćinteligencie

Zastosuj sobie lewatywe to ci ulży łachmyto hahaha

G
Gość
28 października, 08:21, Gość:

Władze Miechowa ponoszą całkowitą odpowiedzialność za to że przez tyle lat nie potrafili przyciagnac tu choćby jednego porządnego inwestora dającego miejsca pracy i musimy każdego dnia dojeżdżać do Krakowa za chlebem. To jest najwieksza porażka i wstyd burmistrza oraz jego przydupasow powinni jak najszybciej podać się do dymisji i oszczędzić sobie wstydu

28 października, 10:24, Gość:

Oni do dymisji a ty w ich miejsce?!???!??..wtedy będzie super

28 października, 10:44, Gość:

Może ty był byś lepszy skoro jesteś tak głupi to znaczy że nadajesz się do rządu hahaha nic dodać nic ująć typowy postkomunista

28 października, 14:51, Gość:

jakby nie komuna to tego kraju by nie było i twoje kanalie pisowskie nie miały by co rozjeb...ć

28 października, 16:37, Gość:

A za co komuna budowała tępy [wulgaryzm]???!!! Otóż za moje twoje czyli nasze pieniądze ale jesteś tak tępy że nawet tego nie rozumiesz więc zamiast pisać glupoty to lepiej zacznij czytać historię komuchu!

28 października, 18:15, Gość:

Ordynator z Babińskiego ogłosił, że cały czas na ciebie czeka apartament bez klamek z którego zwiałeś...i łóżeczko z pasami...pościg ruszył...UUUUIEKAAAJJJ

28 października, 19:43, Gość:

Dla ciebie miejsce jest jedynie w Tworkach niestety w kobierzynie nie dali rady dlatego wyszlo z ciebie to co widzimy

28 października, 21:09, Gość:

Wyluzuj stringi,pisiorski ćwierćinteligencie

Zastosuj sobie lewatywe to ci ulży łachmyto hahaha

G
Gość
28 października, 08:21, Gość:

Władze Miechowa ponoszą całkowitą odpowiedzialność za to że przez tyle lat nie potrafili przyciagnac tu choćby jednego porządnego inwestora dającego miejsca pracy i musimy każdego dnia dojeżdżać do Krakowa za chlebem. To jest najwieksza porażka i wstyd burmistrza oraz jego przydupasow powinni jak najszybciej podać się do dymisji i oszczędzić sobie wstydu

28 października, 10:24, Gość:

Oni do dymisji a ty w ich miejsce?!???!??..wtedy będzie super

28 października, 10:44, Gość:

Może ty był byś lepszy skoro jesteś tak głupi to znaczy że nadajesz się do rządu hahaha nic dodać nic ująć typowy postkomunista

28 października, 14:51, Gość:

jakby nie komuna to tego kraju by nie było i twoje kanalie pisowskie nie miały by co rozjeb...ć

28 października, 16:37, Gość:

A za co komuna budowała tępy [wulgaryzm]???!!! Otóż za moje twoje czyli nasze pieniądze ale jesteś tak tępy że nawet tego nie rozumiesz więc zamiast pisać glupoty to lepiej zacznij czytać historię komuchu!

28 października, 18:15, Gość:

Ordynator z Babińskiego ogłosił, że cały czas na ciebie czeka apartament bez klamek z którego zwiałeś...i łóżeczko z pasami...pościg ruszył...UUUUIEKAAAJJJ

28 października, 19:43, Gość:

Dla ciebie miejsce jest jedynie w Tworkach niestety w kobierzynie nie dali rady dlatego wyszlo z ciebie to co widzimy

28 października, 21:09, Gość:

Wyluzuj stringi,pisiorski ćwierćinteligencie

Zastosuj sobie lewatywe to ci ulży łachmyto hahaha

G
Gość
28 października, 08:21, Gość:

Władze Miechowa ponoszą całkowitą odpowiedzialność za to że przez tyle lat nie potrafili przyciagnac tu choćby jednego porządnego inwestora dającego miejsca pracy i musimy każdego dnia dojeżdżać do Krakowa za chlebem. To jest najwieksza porażka i wstyd burmistrza oraz jego przydupasow powinni jak najszybciej podać się do dymisji i oszczędzić sobie wstydu

28 października, 10:24, Gość:

Oni do dymisji a ty w ich miejsce?!???!??..wtedy będzie super

28 października, 10:44, Gość:

Może ty był byś lepszy skoro jesteś tak głupi to znaczy że nadajesz się do rządu hahaha nic dodać nic ująć typowy postkomunista

28 października, 14:51, Gość:

jakby nie komuna to tego kraju by nie było i twoje kanalie pisowskie nie miały by co rozjeb...ć

28 października, 16:37, Gość:

A za co komuna budowała tępy [wulgaryzm]???!!! Otóż za moje twoje czyli nasze pieniądze ale jesteś tak tępy że nawet tego nie rozumiesz więc zamiast pisać glupoty to lepiej zacznij czytać historię komuchu!

28 października, 18:15, Gość:

Ordynator z Babińskiego ogłosił, że cały czas na ciebie czeka apartament bez klamek z którego zwiałeś...i łóżeczko z pasami...pościg ruszył...UUUUIEKAAAJJJ

28 października, 19:43, Gość:

Dla ciebie miejsce jest jedynie w Tworkach niestety w kobierzynie nie dali rady dlatego wyszlo z ciebie to co widzimy

28 października, 21:09, Gość:

Wyluzuj stringi,pisiorski ćwierćinteligencie

Zastosuj sobie lewatywe to ci ulży łachmyto hahaha

G
Gość
28 października, 08:21, Gość:

Władze Miechowa ponoszą całkowitą odpowiedzialność za to że przez tyle lat nie potrafili przyciagnac tu choćby jednego porządnego inwestora dającego miejsca pracy i musimy każdego dnia dojeżdżać do Krakowa za chlebem. To jest najwieksza porażka i wstyd burmistrza oraz jego przydupasow powinni jak najszybciej podać się do dymisji i oszczędzić sobie wstydu

28 października, 10:24, Gość:

Oni do dymisji a ty w ich miejsce?!???!??..wtedy będzie super

28 października, 10:44, Gość:

Może ty był byś lepszy skoro jesteś tak głupi to znaczy że nadajesz się do rządu hahaha nic dodać nic ująć typowy postkomunista

28 października, 14:51, Gość:

jakby nie komuna to tego kraju by nie było i twoje kanalie pisowskie nie miały by co rozjeb...ć

28 października, 16:37, Gość:

A za co komuna budowała tępy [wulgaryzm]???!!! Otóż za moje twoje czyli nasze pieniądze ale jesteś tak tępy że nawet tego nie rozumiesz więc zamiast pisać glupoty to lepiej zacznij czytać historię komuchu!

28 października, 18:15, Gość:

Ordynator z Babińskiego ogłosił, że cały czas na ciebie czeka apartament bez klamek z którego zwiałeś...i łóżeczko z pasami...pościg ruszył...UUUUIEKAAAJJJ

28 października, 19:43, Gość:

Dla ciebie miejsce jest jedynie w Tworkach niestety w kobierzynie nie dali rady dlatego wyszlo z ciebie to co widzimy

28 października, 21:09, Gość:

Wyluzuj stringi,pisiorski ćwierćinteligencie

Zastosuj sobie lewatywe to ci ulży łachmyto hahaha

G
Gość
28 października, 08:21, Gość:

Władze Miechowa ponoszą całkowitą odpowiedzialność za to że przez tyle lat nie potrafili przyciagnac tu choćby jednego porządnego inwestora dającego miejsca pracy i musimy każdego dnia dojeżdżać do Krakowa za chlebem. To jest najwieksza porażka i wstyd burmistrza oraz jego przydupasow powinni jak najszybciej podać się do dymisji i oszczędzić sobie wstydu

28 października, 10:24, Gość:

Oni do dymisji a ty w ich miejsce?!???!??..wtedy będzie super

28 października, 10:44, Gość:

Może ty był byś lepszy skoro jesteś tak głupi to znaczy że nadajesz się do rządu hahaha nic dodać nic ująć typowy postkomunista

28 października, 14:51, Gość:

jakby nie komuna to tego kraju by nie było i twoje kanalie pisowskie nie miały by co rozjeb...ć

28 października, 16:37, Gość:

A za co komuna budowała tępy [wulgaryzm]???!!! Otóż za moje twoje czyli nasze pieniądze ale jesteś tak tępy że nawet tego nie rozumiesz więc zamiast pisać glupoty to lepiej zacznij czytać historię komuchu!

28 października, 18:15, Gość:

Ordynator z Babińskiego ogłosił, że cały czas na ciebie czeka apartament bez klamek z którego zwiałeś...i łóżeczko z pasami...pościg ruszył...UUUUIEKAAAJJJ

28 października, 19:43, Gość:

Dla ciebie miejsce jest jedynie w Tworkach niestety w kobierzynie nie dali rady dlatego wyszlo z ciebie to co widzimy

Wyluzuj stringi,pisiorski ćwierćinteligencie

G
Gość

KW stosunku do podobnych miast Europy - Krakow jest zapyziala prowincja. Wystarczy wieczorem przejsc sie po okolicy centrum - slabe oswietlenie, brud, pijani i kompletny brak sluzb porzadkowych.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3