Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krzeszowice. Otwarto nowoczesny budynek biblioteki z kinem i salą wystawową [ZDJĘCIA]

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Krzeszowicka biblioteka publiczna zmieniła siedzibę. Otwarto nowy obiekt tej placówki, jest nowoczesny i przestronny
Krzeszowicka biblioteka publiczna zmieniła siedzibę. Otwarto nowy obiekt tej placówki, jest nowoczesny i przestronny Fot. Barbara Ciryt
Nowy budynek Gminnej Biblioteki Publicznej w Krzeszowicach jest jednym z najnowocześniejszych w województwie. Na ten obiekt mieszkańcy czekali długie lata. Wraz z biblioteka powstała sala kinowo-widowiskowa. Biblioteka jest przeniesiona z pl. Kulczyckiego na ul. Szkolną. W poniedziałek 17 stycznia 2022 r. nowy obiekt został oficjalnie otwarty, a pierwsi czytelnicy przyjdą w środę.

FLESZ - Dodatek osłonowy. Można już składać wnioski

od 16 lat

W dotychczasowym budynku biblioteki było bardzo ciasno. Jak wspomina burmistrz Krzeszowic rozmowy o budowie nowego obiektu zaczęły się lata temu. W 2015 roku planowano drugi etap rewitalizacji miasta i wówczas pojawiła się szansa na finansowanie obiektu. Działka jest po placu targowym, który powstał w Krzeszowicach jako drugi i nie przyjął się. Jak mówi burmistrz Krzeszowic Wacław Gregorczyk ten plac był martwy. Gmina zapłaciła prywatnym inwestorom za infrastrukturę targowiska i przeznaczyła nieruchomość pod bibliotekę.

Najpierw staraliśmy się o dofinansowanie budowy z programu Biblioteki plus, ale nie zdobyliśmy funduszy mimo dwóch prób. Potem uzyskaliśmy pieniądze na rewitalizację, była to dotacja przyznana przez Zarząd Województwa. Dzięki temu mogliśmy rozpocząć projektowanie i budowę biblioteki - mówi burmistrz Gregorczyk.

Inwestycja kosztowała prawie 8 mln zł z pozyskaniem nieruchomości. A sama budowa biblioteki to koszt 6,7 mln zł. Powstał trzykondygnacyjny, nowoczesny budynek.

Obiekt jest wyposażony w ekologiczne urządzenia z elementami pasywnymi. Mamy instalacje fotowoltaiczną, od strony południowej są przeszklenia, które pozwalają na wykorzystywania światła słonecznego, jest pompa ciepła i zbiornik na wodę deszczową do podlewania roślin. Wykończenia budynku są wykonane z kamienia wydobywanego w lokalnych kopalniach - mówi Klaudia Węgrzyn, dyrektorka krzeszowickiej biblioteki.

Na parterze biblioteki jest wypożyczalnia główna - księgozbiór dla dorosłych i dzieci oraz czytelnia prasy. Na tej samej kondygnacji jest miejsce na uruchomienie kawiarenki z zapleczem gastronomicznym. Pierwsze piętro - to czytelnia książek, strefa ciszy i strefa dla małych dzieci. Jest tu też magazyn i pomieszczenia administracyjne. Natomiast najwyższą kondygnację zajmuje sala widowiskowo-kinowa z 60 miejscami na widowni, która ma spełniać również rolę sali konferencyjnej i miejsca spotkań autorskich. Jest także sala - hol do organizowania wystaw.

Krzeszowicka biblioteka liczy 43 tysiące książek, w tym około 30 tys. dla dorosłych i ponad 12 tys. książek dla dzieci. Ewa Bandyk, bibliotekarka w dziale dziecięcym prezentuje nie tylko książki, bajki, gry, dla dzieci, ale także kącik zabaw, stoliczki, pufy i podłogę interaktywną do organizowania zabaw, zajęć i warsztatów.

W naszej wypożyczalni jest wolny dostęp do półek z książkami. Dysponujemy literaturą z wielu dziedzin, mamy też filmy, czytniki e-booków i kody legimi z internetowym dostępem do tysięcy książek, dysponujemy także czytakami dla osób niedowidzących. Realizujemy zamówienia rezerwacji książek przez internet lub telefon. A dla osób, które chcą oddać książkę poza godzinami pracy biblioteki jest wrzutnia przez budynkiem - opowiada bibliotekarka Anna Hynek.

Godziny otwarcia biblioteki:

wtorek 10 -18
środa 08-16
Czwartek 10-18
piątek 10-18
sobota 08-14

Postacie sprzed wieków pojawiły się w gminie Kocmyrzów Luborzyca - to przebierańcy. Dziesiątki mieszkańców przez długie miesiące naśladowało życie panów we dworze, dam i żołnierzy lub mieszczan w małym miasteczku albo chłopów pracujących w polu. A dzieci bawiły się m.in. na sianie. To wszystko w ramach projektu Etno Wehikuł Czasu, który realizowało Koło Gospodyń Wiejskich z Luborzycy.

Powiat krakowski. Jak minął rok 2021. Najważniejsze inwestyc...

Powstała nowa grupa ratownictwa specjalistycznego. Skupia ratowników nawigatorów i przewodników z psami z powiatu krakowskiego i Krakowa

Poszukują zaginionych ludzi - taką mają pasję, a do tego wys...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski