Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kwesta na cmentarzach w Dobczycach. Ofiarodawcy hojnie wsparli ratowanie zabytkowych nagrobków

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Kwesta na ratowanie zabytkowych nagrobków w Dobczycach
Kwesta na ratowanie zabytkowych nagrobków w Dobczycach Gmina Dobczyce
Odwiedzający 1 listopada dobczyckie nekropolie mieli okazję wesprzeć doroczną kwestę na odnowę zabytkowych nagrobków. Jak się okazało, po przeliczeniu w puszkach wolontariuszy, zostawili 16 865 zł 15 groszy, 100 koron czeskich i 50 pensów brytyjskich. To więcej niż w zeszłym roku, ale też więcej niż w 2019 roku, czyli w ostatnim roku przed pandemią. Kto był na Jeleńcu i na Stróżnicy mógł przy okazji zobaczyć, na co spożytkowano pieniądze nie tylko z ubiegłorocznej kwesty, ale każdej dotychczasowej, a odbywają się one od 2001 roku.

Wyjątkiem był rok 2020, kiedy to w ostatniej chwili z powodu pandemii i zamknięcia cmentarzy, kwestę odwołano.
Ale tylko do 2020 roku w Dobczycach dzięki kweście uratowano 45 zabytkowych nagrobków na cmentarzu komunalnym „na Jeleńcu” oraz osiemnaście na pobliskim cmentarzu parafialnym „na Stróżnicy”.

To właśnie renowacja zabytków na tym drugim cmentarzu jest teraz celem Społecznego Komitetu Opieki nad Zabytkami Dobczyc, bowiem na Jeleńcu odnowiono już wszystkie, które tego wymagały.

Pierwszym był nagrobek Józia Dziamy z rzeźbą aniołka wykonaną z wapienia pińczowskiego. Położony w dolnej części cmentarza na Jeleńcu stanął tam w 1900 roku, kiedy to Józio, syn zamożnego mieszkańca Dobczyc zmarł na czerwonkę (dezynterię) na krótko przed rozpoczęciem nauki w szkole podstawowej.

W ostatnim roku odnowiono kolejny i był to nagrobek szanowanego w Dobczycach i okolicy sędziego Rudolfa Jarosza, który zmarł w 1898 roku w wieku 50 lat. Kamienny blok z piaskowca został odnowiony, podobnie jak i wieńczący go metalowy krzyż. Ten znajduje się w środkowej części cmentarza na Stróżnicy.

Dochód z tegorocznej kwesty, o czym już informowaliśmy, komitet planuje przeznaczyć na ratowanie zabytkowego nagrobka Walentego Serafina (zm. 1940) i jego żony Anny (zm. 1929).

Jest to jedyny na tym cmentarzu nagrobek z umieszczoną na postumencie figurą Matki Bożej. Kamienna figura jest pęknięta i przechylona, dlatego wymaga pilnej renowacji. Nagrobek znajduje się w centralnej części cmentarza, niedaleko kaplicy – mówi Elżbieta Polończyk-Moskal ze Społecznego Komitetu Opieki nad Zabytkami Dobczyc.

Wszystkich Świętych czy Święto Zmarłych? Wyjaśniamy różnicę

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski