Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Małopolska dla PiS, Kraków dla PO

Grzegorz Skowron
Poparcie (w procentach) w eurowyborach w Małopolsce w podziale na powiaty (wyniki trzech najlepszych komitetów)
Poparcie (w procentach) w eurowyborach w Małopolsce w podziale na powiaty (wyniki trzech najlepszych komitetów)
Eurowybory. W ciągu pięciu ostatnich lat w naszym regionie partia Donalda Tuska straciła 100 tys. wyborców, ale 75 tys. głosów ubyło też ugrupowaniu Jarosława Kaczyńskiego.

Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego potwierdziły, że Małopolska to jeden z bastionów Prawa i Sprawiedliwości. Ale lokalni politycy tej partii nie mogą odtrąbić wielkiego sukcesu, bo część elektoratu stracili na rzecz Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry. Wczorajsze cząstkowe wyniki wyborów dawały też PiS tylko dwóch europosłów ale te ostateczne przyniosły także trzeci.

"Polityczne marki już nie tak dobre" - przeczytaj komentarz autora >>

Optymizm wśród działaczy partii Jarosława Kaczyńskiego może budzić fakt, że największy przeciwnik – Platforma Obywatelska – został pokonany w każdym małopolskim powiecie. Wyjątkiem jest Kraków, ale za to przewaga PO nad PiS w stolicy regionu stopniała z 18 do 7 proc.

Są też powody do niepokoju. Choć PiS zdecydowanie wygrało eurowybory w naszym regionie, to jednak poparło je aż o 75 tys. wyborców mniej niż pięć lat temu. W 2009 r. w powiecie nowosądeckim PiS zgarnęło 64,31 proc. ważnych głosów, teraz 46,57 proc. W poprzednich eurowy­borach ponad 50-proc. poparcie PiS miało w 8 małopolskich powiatach, a teraz – w żadnym!

Wyjaśnienie takiego spadku jest dość proste. Wystarczy spojrzeć na wyniki Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry. 19,92 proc. w powiecie nowosądeckim, 18,48 proc. w nowotarskim, 13,66 proc. w dąbrowskim, 12,99 proc. w Nowym Sączu – to tylko niektóre z ponad 10-proc. wyników partii byłego ministra sprawiedliwości, który kiedyś zasilał szeregi PiS. A teraz odbiera im głosy, właśnie w powiatach, w których do niedawna dominacja PiS była niezagrożona.

Gdyby Solidarna Polska miała takie poparcie jak w Małopolsce, Zbigniew Ziobro mógłby zostać w Parlamencie Europejskim na następne 5 lat. O ile jednak w okręgu małopolsko-świętokrzyskim to ugrupowanie zdobyło 9 proc. głosów, to w całym kraju – tylko 4 proc., o jeden za mało, by brać udział w podziale 51 polskich euromandatów.

Progu wyborczego w skali Polski nie udało się także przeskoczyć Polsce Razem Jarosława Gowina, choć u nas wypadła ona lepiej niż w innych regionach, zdobywając 6 proc. głosów. W powiecie limanowskim ugrupowanie drugiego byłego ministra sprawiedliwości uplasowało się nawet na drugim miejscu, za PiS, z wynikiem 18,72 proc., ale to przede wszystkim efekt poparcia dla trzeciego na liście PR Jana Puchały, starosty lima­now­skiego. Niepokoić może to, iż w kilku małopolskich powiatach partii Gowina nie udało się dociągnąć wyniku do 5 proc., co źle wróży na najbliższe wybory samorządowe, w których PR chce mieć silną reprezentację.

Do grona przegranych trzeba zaliczyć Joannę Senyszyn, liderkę listy SLD UP. Wprawdzie ta partia ma 5 europosłów, ale z innych okręgów, bo na południu Polski poparcie dla lewicy okazało się za małe. Obecnie w okręgu nr 10 na SLD zagłoso­wało niespełna 63 tys. osób, pięć lat temu – ponad 95 tys.

Jeszcze więcej, bo blisko 100 tys. głosów straciła w naszym okręgu PO. Mimo to partia rządząca w kraju i regionie będzie mieć – tak jak przez ostatnie 5 lat – dwóch eurodeputowanych. Jak to możliwe? To efekt skomplikowanego przeliczania liczby zdobytych głosów na euro­mandaty w okręgach. Najpierw rozdziela się je na partie w oparciu o wynik ogólnopolski, a dopiero potem w obrębie danej partii na okręgi – w zależności od liczby zgromadzonych w danym miejscu głosów. Nasz okręg jest na tyle duży, że nawet słaby wynik Platformy Obywatelskiej pozwala jej na utrzymanie 2 euromandatów.

Najbardziej stabilny okazał się elektorat ludowców. Teraz na listę PSL zagłosowało w naszym okręgu 58,5 tys. wyborców, pięć lat temu 60,8 tys.

Za to największym wzrostem poparcia może pochwalić się Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego. Jej poprzedniczka – Unia Polityki Realnej – zdobyła w 2009 r. tylko 10,2 tys. głosów, teraz krzyżyk przy kandydatach Nowej Prawicy postawiło ponad 72 tys. wyborców z Małopolski i Świętokrzyskiego. Najwięcej zwolenników partia Janusza Korwin-Mikkego miała w Krakowie i powiecie krakowskim.

Stanisław Żółtek, lider listy Nowej Prawicy, jako jeden z nielicznych kandydatów w tych i poprzednich wyborach może pochwalić się wzrostem poparcia. Pięć lat temu zagłosowało na niego 5,5 tys. wyborców, teraz blisko 28 tys. O 150 głosów mniej od Stanisława Żółtka miał Czesław Siekierski z PSL, ale to o ponad 5,5 tys. mniej niż w 2009 r. Gdyby Bogusław Sonik powtórzył wynik sprzed pięciu lat, to on, a nie Bogdan Wenta cieszyłby się z sukcesu wyborczego. Na Wentę zagłosowało prawie 39 tys. osób, na Sonika – 31,2 tys. (a w 2009 r. – ponad 53,2 tys.).

Róża Thun straciła blisko 30 tys. wyborców, ale jej 125 738 głosów to i tak najlepszy wynik w naszym okręgu. Dla przypomnienia w 2009 r. rekordzistą był Zbigniew Ziobro, wtedy z PiS, na którego głos oddało blisko 336 tys. osób. Teraz – nieco ponad 60 tys., a więc 5,5-krotnie mniej.

Zwykle największym indywidualnym poparciem w naszym okręgu cieszą się właśnie kandydaci PiS, ale tym razem żółta koszulka przypadła kandydatce PO. Także dlatego, że lider listy PiS – Ryszard Legutko – nie był tak wyrazisty, jak kiedyś Zbigniew Ziobro. Lepszy wynik z listy PiS ma zajmujący drugą pozycję Andrzej Duda. Jego poparło prawie 96 tys. osób, prof. Legutkę – 81,2 tys.

Napisz do autora:
[email protected]

51 EUROPOSŁÓW

PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ – 19

Anna Fotyga

Kosma Złotowski

Karol Karski

Zdzisław Krasnodębski

Marek Jurek

Zbigniew Kuźmiuk

Janusz Wojciechowski

Ryszard Czarnecki

Mirosław Piotrowski

Tomasz Poręba

Stanisław Ożóg

Ryszard Legutko
Andrzej Duda
Beata Gosiewska

Bolesław Piecha

Jadwiga Wiśniewska

Dawid Jackiewicz

Kazimierz Ujazdowski

Marek Gróbarczyk

PLATFORMA OBYWATELSKA – 19

Janusz Lewandowski

Jarosław Wałęsa

Tadeusz Zwiefka

Barbara Kudrycka

Danuta Huebner

Michał Boni

Julia Pitera

Jacek Saryusz-Wolski

Adam Szejnfeld

Agnieszka Kozłowska-Rajewicz

Elżbieta Łukacijewska

Róża Thun
Bogdan Wenta

Jerzy Buzek

Jan Olbrycht

Marek Plura

Bogdan Zdrojewski

Danuta Jazłowiecka

Dariusz Rosati

SOJUSZ LEWICY DEMOKRATYCZNEJ UNIA PRACY – 5

Janusz Zemke

Krystyna Łybacka

Bogusław Liberadzki

Adam Gierek

Lidia Geringer de Oedenberg

POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE – 4

Jarosław Kalinowski

Czesław Siekierski

Krzysztof Hetman

Andrzej Grzyb

NOWA PRAWICA JANUSZA KORWIN-MIKKEGO – 4

Michał Marusik

Janusz Korwin-Mikke

Stanisław Żółtek

Robert Iwaszkiewicz

(GEG)

WYNIKI W OKRĘGU 10

Oficjalne wyniki wyborów do PE w okręgu małopolsko-święto­krzyskim – liczba (i procent) ważnych głosów:

PiS – 307624 (33,61)

PO – 232330 (25,38)

Solidarna Polska – 82433 (9,00)

Nowa Prawica – 72393 (7,90)

SLD UP – 62748 (6,85)

PSL – 58541 (6,39)

Polska Razem – 55278 (6,03)

Europa Plus – 27217 (2,97)

Ruch Narodowy – 11930 (1,30)

Demokracja Bezpośrednia – 4717 (0,51)

Liczba głosów nieważnych: 33764

Frekwencja: 25,73 proc.

(GEG)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski