Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Marchocice. Seniorzy będą uczyć się posługiwania komputerem. Fizjoterapeuci będą z nimi prowadzić zajęcia rehabilitacyjne

Ewa Tyrpa
Ewa Tyrpa
Dawny budynek szkoły w sierpniu zacznie tętnić życiem. Gmina Racławice zaadaptowała go na Ośrodek Wsparcia „Aktywny Senior”.

FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek

Ośrodek przewidziany jest dla 30 osób powyżej 60 roku życia samodzielnie poruszających. Gmina tworzy go w ramach unijnego projektu, mającego na celu zapewnienie dziennej opieki seniorom i ich aktywizację.

- Aktywny Senior miał funkcjonować od maja, ale pandemia koronawirusa przesunęła termin do sierpnia – wyjaśnia Małgorzata Sadowniczyk, zastępczyni wójta racławickiej gminy, pilotująca projekt „Aktywny Senior”. Podkreśla, że projekt ma też na celu pomoc rodzinom seniorów, w odciążeniu ich w codziennych obowiązkach opieki nad seniorami.

Ośrodek Wsparcia czynny będzie od poniedziałku do piątku i będzie placówką zarządzaną przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Kościejowie.

Fizjoterapeuci zadbają o kondycję seniorów i będą z nimi prowadzić zajęcia rehabilitacyjne. Nad ich dobrym samopoczuciem będzie czuwał psycholog. - Będą się też uczyć korzystania z komputera, by nie pozostawali w tyle z technologiami, bardzo przydatnymi w dzisiejszych czasach, co też okazało się podczas pandemii – dodaje pani wicewójt.

Zainteresowanie uczestnictwem w zajęciach w Ośrodku Wsparcia, okazało się tak duże, że stworzono listę rezerwową. Po uruchomieniu tej placówki, z zakwalifikowanymi osobami zostaną ustalone dni, w które będą chcieli brać udział w zajęciach. Także do nich zostaną dostosowane godziny funkcjonowania Ośrodka. Na razie wyznaczono je w godz. 8-16.
W ramach projektu wszyscy będą mieć zapewniony ciepły posiłek i dowóz busem, który niebawem będzie zakupiony.

Funkcjonowanie Ośrodka Wsparcia będzie pokrywane z Europejskiego Funduszu Społecznego do końca przyszłego roku. - Na pewno będziemy kontynuować działalność tej placówki. Będziemy też śledzić nowe programy, jakie mogą się pojawić na jej dalsze utrzymanie – mówi Małgorzata Sadowniczyk.

Zaznacza, że mieszkańcy niesamodzielni oraz ich opiekunów nie są pozostawieni sami sobie. Dla nich świadczona jest bezpłatna pomoc w miejscu ich zamieszkania. M.in. przywożone są im posiłki i przychodzą do domów fizjoterapeuci.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski