Marchocice. Seniorzy będą uczyć się posługiwania komputerem. Fizjoterapeuci będą z nimi prowadzić zajęcia rehabilitacyjne

Ewa Tyrpa
Ewa Tyrpa
Dawny budynek szkoły w sierpniu zacznie tętnić życiem. Gmina Racławice zaadaptowała go na Ośrodek Wsparcia „Aktywny Senior”.

FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek

Ośrodek przewidziany jest dla 30 osób powyżej 60 roku życia samodzielnie poruszających. Gmina tworzy go w ramach unijnego projektu, mającego na celu zapewnienie dziennej opieki seniorom i ich aktywizację.

- Aktywny Senior miał funkcjonować od maja, ale pandemia koronawirusa przesunęła termin do sierpnia – wyjaśnia Małgorzata Sadowniczyk, zastępczyni wójta racławickiej gminy, pilotująca projekt „Aktywny Senior”. Podkreśla, że projekt ma też na celu pomoc rodzinom seniorów, w odciążeniu ich w codziennych obowiązkach opieki nad seniorami.

Ośrodek Wsparcia czynny będzie od poniedziałku do piątku i będzie placówką zarządzaną przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Kościejowie.

Fizjoterapeuci zadbają o kondycję seniorów i będą z nimi prowadzić zajęcia rehabilitacyjne. Nad ich dobrym samopoczuciem będzie czuwał psycholog. - Będą się też uczyć korzystania z komputera, by nie pozostawali w tyle z technologiami, bardzo przydatnymi w dzisiejszych czasach, co też okazało się podczas pandemii – dodaje pani wicewójt.

Zainteresowanie uczestnictwem w zajęciach w Ośrodku Wsparcia, okazało się tak duże, że stworzono listę rezerwową. Po uruchomieniu tej placówki, z zakwalifikowanymi osobami zostaną ustalone dni, w które będą chcieli brać udział w zajęciach. Także do nich zostaną dostosowane godziny funkcjonowania Ośrodka. Na razie wyznaczono je w godz. 8-16.
W ramach projektu wszyscy będą mieć zapewniony ciepły posiłek i dowóz busem, który niebawem będzie zakupiony.

Funkcjonowanie Ośrodka Wsparcia będzie pokrywane z Europejskiego Funduszu Społecznego do końca przyszłego roku. - Na pewno będziemy kontynuować działalność tej placówki. Będziemy też śledzić nowe programy, jakie mogą się pojawić na jej dalsze utrzymanie – mówi Małgorzata Sadowniczyk.

Zaznacza, że mieszkańcy niesamodzielni oraz ich opiekunów nie są pozostawieni sami sobie. Dla nich świadczona jest bezpłatna pomoc w miejscu ich zamieszkania. M.in. przywożone są im posiłki i przychodzą do domów fizjoterapeuci.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie