Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Michałowice. Przebudują jedną z najważniejszych dróg w centrum gminy. W planach poszerzenie, budowa chodników, przystanków i kanalizacji

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Przy planowanej do przebudowy ul. Jana Pawła II w Michałowicach znajdują się wszystkie najważniejsze instytucje i placówki gminne
Przy planowanej do przebudowy ul. Jana Pawła II w Michałowicach znajdują się wszystkie najważniejsze instytucje i placówki gminne Fot. gmina Michałowice
Zakończyły się wstępne konsultacje w sprawie przebudowy ul. Jana Pawła II w Michałowicach. To bardzo ważna arteria w centrum gminy, prowadzi do najważniejszych instytucji i miejsc publicznych. Droga ma być przebudowywana, poszerzana i co niezwykle istotne jednocześnie planowana jest budowa kanalizacji. Projekt dla tej drogi powstaje od ubiegłego roku. Wstępne propozycje zaprezentowano mieszkańcom, konsultacje dotyczyły głównie projektowania kanalizacji. Dokument wciąż jest w przygotowaniu.

FLESZ - PKN Orlen wyda 7,4 mld zł do 2030 roku na realizację strategii wodorowej

od 16 lat

Przebudowa obejmuje odcinek na długości około 2 kilometrów od parkingu typu park&ride do skrzyżowania z ul. Graniczną. Inwestycja jest kluczowa, bo przy tej drodze są biblioteka z centrum kultury, szkoła, za nią hala balonowa, a w sąsiedztwie Urząd Gminy, po drugiej stronie kościół, parking z przystankiem dla autobusów aglomeracyjnych. Nieco dalej jest cmentarz i nowo budowane przedszkole.

Zależy nam na jak najszybszej przebudowie tej drogi, bo powstaje przy niej przedszkole samorządowe. Oddamy je jeszcze w tym roku, a droga będzie jeszcze w fazie przygotowywania dokumentów - mówi Antoni Rumian, wójt gminy Michałowice.

Ulica Jana Pawła II w Michałowicach to droga powiatowa. Jednak gmina przejmie zadanie jako inwestor zastępczy.

Roboty związane z przebudową drogi obejmą poszerzenie jej do szerokości 5,5 metra. Myśleliśmy o poszerzeniu do 6 metrów, ale nie chcemy zabierać mieszkańcom części działek i burzyć kosztownych ogrodzeń. W ramach prac będzie natomiast konieczność przebudowy wjazdów, rowów i odwodnienia psa drogowego, a do tego budowy kanalizacji. To ta budowa kolektora wymusiła przejęcie od powiatu zadania do realizacji, bo zależy nam na tym, żeby sieć została poprowadzona w drodze. Projektujemy kolektor główny i studzienki dla poszczególnych posesji. W tej kwestii jest mnóstwo uzgodnień i potrzeba konsultacji z mieszkańcami - mówi wójt Michałowic.

To jednak nie wszystko, bo przebudowa ma objąć także istniejące przystanki komunikacji zbiorowej, budowę nowych peronów z drogą dojścia oraz przejściem dla pieszych z oświetleniem. A ponadto zaplanowano budowę nowego przystanku w rejonie powstającego przedszkola samorządowego.

Generalnie zakres inwestycji mieści się w granicach ewidencyjnych pasa drogowego tego. Jednak jest odcinek tej arterii graniczący z terenami lasów państwowych, na długości którego będą wymagane dodatkowe formalności - nie tylko zgłoszenie robót, ale i uzyskanie zezwolenia realizacji inwestycji drogowej. A samo przygotowanie tych dokumentów może wydłużyć prace o kilka miesięcy.

Co do budowy kanalizacji, to inwestycja została podzielona na dwa etapy. Pierwszy to budowa kanału głównego - wzdłuż drogi powiatowej, w większości pod projektowanym chodnikiem oraz odcinków kanałów bocznych także w granicach drogi.
Drugi etap budowy kanalizacji wymaga przygotowania odrębnej dokumentacji dla niekorzystnie ukształtowanego terenu na południe poza pasem drogi. Tam planowana jest sieć w systemie kanalizacji ciśnieniowej, co wymusza, żeby każdy mieszkaniec na swojej posesji miał przydomową przepompownię ścieków, która pozwoli na odprowadzenie ich do sieci głównej.

Dom rodziny Duńców w Dojazdowie. Po pożarze niewiele z niego zostało, a le pomoc w odbudowie obiecuje  społeczność wioski

Dojazdów. Ze spalonego domu, zalanego wodą zostały puste ści...

Spośród podkrakowskich gmin największe wpływy trafiły na konto WOŚP ze sztabu w Zabierzowie. Tutejsi wolontariusze zebrali ponad 80 tys. zł.

Powiat krakowski. Ponad 200 tys. złotych zebrali wolontarius...

Postacie sprzed wieków pojawiły się w gminie Kocmyrzów Luborzyca - to przebierańcy. Dziesiątki mieszkańców przez długie miesiące naśladowało życie panów we dworze, dam i żołnierzy lub mieszczan w małym miasteczku albo chłopów pracujących w polu. A dzieci bawiły się m.in. na sianie. To wszystko w ramach projektu Etno Wehikuł Czasu, który realizowało Koło Gospodyń Wiejskich z Luborzycy.

Powiat krakowski. Jak minął rok 2021. Najważniejsze inwestyc...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski