Mieszkanie na Start: Dopłaty do czynszu przez 15 lat. Sejm...

Mieszkanie na Start: Dopłaty do czynszu przez 15 lat. Sejm przyjął ustawę, która teraz trafi do Senatu

TK

Dziennik Zachodni

Aktualizacja:

Dziennik Zachodni

Mieszkanie na start: Państwo będzie dopłacać dłużej do czynszu. Sejm przyjął ustawę, która teraz trafi do Senatu

Mieszkanie na start: Państwo będzie dopłacać dłużej do czynszu. Sejm przyjął ustawę, która teraz trafi do Senatu ©pixabay.com

Mieszkanie na Start - rządowy program został znowelizowany przez Sejm. Zgodnie z jedną poprawek do ustawy, teraz dopłaty do czynszu najmu mieszkania będą przyznawane pierwszym najemcom na okres nie 9, a 15 lat. To jednak nie jedyna zmiana, dopłaty będą dostawać nie tylko pierwsi najemcy lokalu. Ustawa teraz ma trafić do Senatu.
Mieszkanie na start: Państwo będzie dopłacać dłużej do czynszu. Sejm przyjął ustawę, która teraz trafi do Senatu

Mieszkanie na start: Państwo będzie dopłacać dłużej do czynszu. Sejm przyjął ustawę, która teraz trafi do Senatu ©pixabay.com

Mieszkanie na start. Jakie poprawki do ustawy?


W trakcie czwartkowego posiedzenia Sejmu (6 lipca), przegłosowane zostały zmiany w projekcie ustawy o dopłatach do najmu mieszkań.

Okres przyznawanie dopłat do czynszu w wynajmowanych mieszkaniach będzie wynosił 15 lat, a nie 9 jak wcześniej. Sejm również zaakceptował przyznawanie dopłat dla najemców, którzy zasiedlają mieszkania w ciągu od 20 lat od chwili zakończenia inwestycji.


1000 mieszkań w Katowicach w ramach programu Mieszkanie Plus

"Dopłaty będą przyznawane najemcom zasiedlającym mieszkania w ciągu 20 lat od momentu ukończenia inwestycji. Program dopłat do czynszów Mieszkanie na start pomoże ludziom, których nie stać na wynajem czy zakup mieszkania na rynku komercyjnym, jednak ich dochody są zbyt wysokie, by mogli ubiegać się o mieszkania komunalne" - przeczytamy w komunikacie Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju.

Dopłaty do czynszu za najem nowych mieszkań mają przyczynić się do zwiększenia środków w rodzinnych budżetach na inne wydatki związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego, a także ma zagwarantować stabilne utrzymanie lokalu w dłuższej perspektywie - komentuje wiceminister Artur Soboń w komunikacie MIiR.Mieszkanie na start. Kryteria programu


Głównym kryterium uzyskania dopłat w programie Mieszkanie na start jest dochód. O dopłatę będą mogły ubiegać się jednoosbowe gospodarstwa domowe, pod warunkiem, że ich miesięczny dochód nie przekracza przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, które publikuje Główny Urząd Statystyczny. Kolejna osoba w gospodarstwie domowej oznacza zwiększenie 60% limitu o kolejne 30%. W praktyce znaczy to tyle, że w wypadku dwuosobowego gospodarstwa limit wynosi 90% przeciętnego wynagrodzenia, w wypadku trzyosobowego 120% itd.Beneficjenci programu rządowego będą pozostawać pod kontrolą spełniania tych kryteriów. Jeśli tak nie będzie, muszą liczyć się z zawieszeniem lub wygaszeniem dopłat.

Skorzystanie z dopłat nie będzie uzależnione od opcji:
  • najmu mieszkania z dochodzeniem do własności
  • samego najmu mieszkania


Kolejnym z kryteriów, które pojawiło się w nowym zapisie, jest kryterium otwarte. Pozwoli to gminie na wybór beneficjentów programu nie tylko na podstawie kryteriów ustawowych, ale również dodatkowego - własnego.

Ostatecznie o zawarciu umów zadecyduje jednak inwestor, który oceni zdolność czynszową - mówił w Sejmie Artur Soboń.

Posłowie w trakcie posiedzenia Sejmu, posłowie głosowali następująco:
  • 366 za
  • 52 przeciw
  • 7 wstrzymało się od głosu
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
Mazda Mirai Motors Challange 2018


Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo