Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młode bociany z Niepołomic mają już obrączki. Jeden z nich otrzyma także lokalizator GPS. Można będzie śledzić drogę boćka do Afryki

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Zaobrączkowano dwa młode bociany z gniazda przy ulicy Portowej w Niepołomicach. Jeden z ptaków dostanie także specjalne urządzenie pozwalające na śledzenie jego trasy migracyjnej
Zaobrączkowano dwa młode bociany z gniazda przy ulicy Portowej w Niepołomicach. Jeden z ptaków dostanie także specjalne urządzenie pozwalające na śledzenie jego trasy migracyjnej zdjęcia: UMiG Niepołomice
Agatka i Benek – takie imiona, wybrane w głosowaniu internautów otrzymały dwa młode boćki, które przyszły na świat na przełomie maja i czerwca 2021 w gnieździe przy ul. Portowej na osiedlu Zagrody w Niepołomicach. W tym tygodniu bocianiątka zostały zaobrączkowane, a najbliższym czasie jeden z młodych ptaków dostanie także logger – specjalne urządzenie z GPS-em dzięki któremu można będzie śledzić jego lot do Afryki i późniejsze losy. To novum nie tylko w skali gminy Niepołomice, ale całego regionu.

FLESZ - Zbliża się lipcowa fala upałów

od 16 lat

Gniazdo na słupie energetycznym przy ul. Portowej jest objęte stałym monitoringiem – życie boćków można śledzić na żywo przez całą dobę w internetowej transmisji – w ramach projektu „Sąsiad bocian”, realizowanego przez Stowarzyszenie Zielony Puszczyk wspólnie z gminą Niepołomice oraz lokalnymi firmami i społecznością, przy wsparciu TAURON Dystrybucja.

Właśnie w ramach ogólnopolskiej akacji obrączkowania bocianów z mottem „Bociany Taurona”, prowadzonej wspólnie przez ornitologów i TAURON, takie oznaczenia otrzymały Agatka i Benek z osiedla Zagrody. Podczas obrączkowania oba bocianiątka zostały także zważone, ich masa to ponad 3 kg. Zmierzono im również rozpiętość skrzydeł (ponad 35 cm) i długość dziobów (niespełna 11 cm).

Akcja w Niepołomicach była jednym z ostatnich tegorocznych obrączkowań pod znakiem „Bocianów Taurona”. W ramach tego projektu oznakowano już ponad 1000 młodych bocianów w Polsce, w tym prawie 300 piskląt ze 100 gniazd w województwie małopolskim.

Bocianie gniazdo na osiedlu Zagrody w Niepołomicach: było pięć jajek, wykluły się cztery pisklęta, przeżyło dwoje

Jak mówi nam Piotr Woś ze Stowarzyszenia Zielony Puszczyk, bocianiątka z ul. Portowej są obecnie w dobrej formie, mimo tego że ich wcześniejsze losy były dość dramatyczne.

- W gnieździe przy ul. Portowej było pięć jaj. Wykluły się cztery pisklęta, co dwa – trzy dni, począwszy od 28 maja. Przeżyły jednak tylko dwa. W pewnym momencie dwa młode zostały wyrzucone z gniazda. Jednego z nich nie udało się uratować, a drugi – właśnie jeden z tych zaobrączkowanych 7 lipca - trafił na leczenie do specjalistycznego ośrodka dla ptaków. Są też inne problemy. Matka była dość długo nieobecna w gnieździe, nie karmiła piskląt i trzeba było je dokarmiać z ziemi. Mamy nadzieję, że ta sytuacja się poprawi, bo wygląda na to, że samica zaczęła wracać do gniazda – opowiada Piotr Woś.

Niepołomicki „Zielony Puszczyk” realizuje projekt edukacyjno-badawczy „Sąsiad Bocian” od wczesnej wiosny tego roku, Pomysłodawcą przedsięwzięcia - obejmującego także gminę Drwinia – jest leśnik i przyrodnik Paweł Kwapisz z Niepołomic, koordynatorem stowarzyszenie, a partnerami: niepołomicki Urząd Miasta, Tauron Polska Energia, firma Fiberway z Niepołomic.

Projekt obejmuje szereg różnorodnych działań: od inwentaryzacji bocianich gniazd (z danych „Zielonego Puszczyka” wynika, że w gminach Niepołomice i Drwinia są 83 punkty możliwego gniazdowania boćków, ale zasiedlona jest tylko połowa z nich) i gromadzenie danych z okresu lęgowego, poprzez spotkania edukacyjne dla dzieci i dorosłych, po przyszłe śledzenie tras migracyjnych niepołomickich bocianów za pomocą loggera.

- Mamy dwa takie urządzenia: jedno zakupione z funduszy z gminnego grantu oraz społecznej zbiórki, drugie przekazane nam przez Tauron. Jeden z loggerów dostanie któryś z młodych boćków z gniazda przy ul. Portowej. Zamierzaliśmy zamontować lokalizator już teraz, podczas obrączkowania, ale okazało się, że ptaki są za młode, więc trzeba z tym poczekać jeszcze około dwóch tygodni. Drugie urządzenie planujemy zamontować u dorosłego ptaka. Nie jest to jednak łatwe i nie wiadomo czy to się uda – powiedział nam Piotr Woś.

Dzięki lokalizatorowi, który dostaną Agatka bądź Benek (w zależności od tego, który z ptaków będzie silniejszy) można będzie śledzić na żywo w internecie trasę przelotu boćka z Niepołomic. To pierwszy taki projekt w tym rejonie i prawdopodobnie także w Małopolsce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski