Na siódme stulecie

Redakcja
Adres rektora UJ, prof. Franciszka Ziejki do Ojca Świętego

Umiłowany Ojcze Święty

 Staje dziś przed Waszą Świątobliwością pielgrzymka Wspólnoty Akademickiej Uniwersytetu Jagiellońskiego, przybyła do Wiecznego Miasta pod przewodnictwem swego rektora. Przybyła tu w szczególnym roku Wielkiego Jubileuszu dwóch tysięcy lat Chrześcijaństwa, jubileuszu Tysiąclecia Kościoła Krakowskiego, ale nade wszystko w roku sześćsetnej rocznicy odnowienia naszego uniwersytetu.
 By dotrzeć Ad Limina Apostolorum, musieliśmy przebyć znaczną odległość, lecz tu, przy konfesji Świętego Piotra, jeszcze wyraźniej czujemy bliskość naszej Uczelni ze Stolicą Apostolską i Kościołem Krakowskim.
 Król Kazimierz Wielki, rozpoczynając dzieło fundacji zwrócił się najpierw do Papieża z prośbą o nadanie mu odpowiednich uprawnień. Królewska suplika - najstarsze świadectwo dziejów naszej uczelni - spoczywa do dzisiaj w Archiwum Watykańskim. Pamiętamy, że to błogosławiony papież Urban V bullą z 1 września 1364 roku, w oparciu królewski dokument fundacyjny, ustanowił w Krakowie Studium Generale. Wiemy, że w czasach upadku pierwszej fundacji biskup krakowski wsparł dzieło odnowy uczelni, a także o tym, że to papież Bonifacy IX w 1397 roku powołał do życia Wydział Teologiczny. Nade wszystko jednak pamiętamy o tym, że to dzięki szczodrobliwości Świętej Królowej Jadwigi, naszej Wielkiej Dobrodziejki, król Władysław Jagiełło odnowił w 1400 roku fundację naszego Uniwersytetu, który działa odtąd nieprzerwanie, przynosząc chlubę polskiej i światowej nauce.
 W ciągu upływających sześciu wieków Uniwersytet Jagielloński zawsze starał się wypełniać wolę swych fundatorów kształcąc "mężów dojrzałością rady znakomitych, we wszelkich umiejętnościach biegłych". Jesteśmy dumni i szczęśliwi, że do grona najznamienitszych wychowanków naszej uczelni możemy zaliczyć również Waszą Świątobliwość, od 1983 roku doktora honoris causa wszystkich wydziałów Almae Matris Jagiellonicae. Mamy świadomość, że fakt ten nakłada na nas szczególne obowiązki.
 Dzisiaj Wspólnota Akademicka Uniwersytetu Jagiellońskiego przybyła do Ciebie, Ojcze Święty, aby raz jeszcze podziękować za wielką życzliwość, jaką Wasza Świątobliwość okazywał jej w przeszłości jako arcybiskup metropolita krakowski i nadal okazuje jako następca Świętego Piotra w Rzymie. Chcemy podziękować szczególnie za kanonizację Świętej Jadwigi Andegaweńskiej, Fundatorki i Wielkiej Dobrodziejki naszej Uczelni.
 Wyrosły z tradycji chrześcijańskiej Uniwersytet Jagielloński, jakże silnie powiązany z naszą narodową historią, świadomy swej współodpowiedzialności za przyszłe losy Narodu, pragnie prosić Waszą Świątobliwość o modlitwę i apostolskie błogosławieństwo na siódme stulecie swej nieprzerwanej działalności.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie