MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nietoperze

Grzegorz Tabasz
Na wejściach do kilku beskidzkich jaskiń pojawiły się kraty. Tym razem nie chodzi o pobieranie opłat od turystów (szczelinowe jaskinie we fliszu absolutnie nie nadają do zwiedzania jak te z Jury Krakowsko-Częstochowskiej), ale o ochronę cennej zawartości.

Żywej zawartości. W zabezpieczonych jaskiniach hibernują nietoperze. Jeśli grotołaz niebacznie obudzi śpiącego ssaka, ten spali nieco z niewielkich zapasów tłuszczu.

I nie doczeka wiosny. Ciało nietoperza zachowuje się niczym pozostawiony w stanie czuwania telefon komórkowy. Jeśli go nie używać, wytrzyma długo, ale każda rozmowa oznacza rozładowanie baterii. Tę zaś można będzie naładować pod koniec kwietnia. Wszystkie nasze nietoperze to łowcy owadów i żaden inny pokarm ich nie interesuje.

Dopóki nie zrobi się na tyle ciepło, by nocami pojawiały się owady, dopóty muszą zostać w stanie głębokiego uśpienia. Temperatura ciała ciut wyżej zera, niewyczuwalny oddech i praca serca. Od czasu do czasu chwilowe przebudzenie dla zlizania wilgoci ze ścian. I tak przez całe pół roku; byle do wiosny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski