Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O czym śnią nasze koty?

Barbara Matoga
Spanie na plecach świadczy o wyjątkowym komforcie psychicznym naszego pupila
Spanie na plecach świadczy o wyjątkowym komforcie psychicznym naszego pupila Barbara Matoga
Zachowanie. Nie trzeba im śpiewać kołysanek, żeby zasnęły. Zresztą na sen przeznaczają większość swojego życia, choć zależy to od ich trybu życia, wieku, stanu zdrowia, a nawet pogody

Kocie oseski przesypiają niemal całą dobę, z przerwami na jedzenie i rozpaczliwie poszukiwanie mamy, gdy ta na chwilę się oddali. Ich sen jest głęboki - zdarzyło mi się podejrzewać takiego malucha o utratę przytomności, gdy wzięty na ręce zwiesił bezwładnie łepek i dopiero po dłuższej chwili zaczął się poruszać i piszczeć.

Kilkutygodniowe kociaki, które zaczynają już wprawiać się w polowaniu, okresy czuwania spędzają na szaleńczych zabawach i gonitwach, by nagle zasnąć, nieraz w bardzo dziwnych miejscach i pozycjach.

Przyjmuje się, że dorosły kot przesypia od 16 do nawet 20 godzin na dobę. Pozwala mu na to sposób odżywiania, bo jego głównym pokarmem jest mięso - lekkostrawne, treściwe i wysokoenergetyczne. Zwierzęta roślinożerne muszą na jedzenie poświęcić znacznie więcej czasu. Drapieżca, jakim jest kot, szybko zjada upolowaną zwierzynę i może długo po tym odpoczywać. Odpoczynek pozwala mu zregenerować siły do następnego polowania.

Poza tym drapieżca - przynajmniej teoretycznie - jest w mniejszym stopniu niż roślinożerca narażony na atak innego zwierzęcia, a na dodatek kot, ze względu na niewielkie rozmiary, może stosunkowo łatwo znaleźć kryjówkę, w której utnie sobie drzemkę.

No właśnie - drzemkę, bo większość przeznaczonego na sen czasu koty spędzają w swoistym półśnie, dzięki czemu w każdej chwili gotowe są do działania, na przykład ucieczki przed wrogiem. Drzemiący kot przeważnie przyjmuje pozycję na tzw. Sfinksa - leży na brzuchu, łapki ma podwinięte i oparty na nich łepek. Mimo zamkniętych oczu jest wtedy czujny.

Ułożenie się na boku i zwinięcie w kłębek oznacza zapadnięcie w głębszą fazę snu, a także czasem sugeruje, że kotu jest zimno i próbuje w ten sposób ograniczyć utratę ciepła.

Kot, który śpi ułożony na boku, z wyciągniętym lub podwiniętymi łapkami pokazuje w ten sposób, że czuje się całkowicie bezpieczny. Odsłania bowiem w tej pozycji brzuszek, co jest dowodem, że nie obawia się żadnego niebezpieczeństwa. A spanie na plecach świadczy o wyjątkowym komforcie psychicznym naszego pupila, który wyraźnie niczego się nie obawia. Toteż tak śpiącego kota nigdy nie zobaczymy poza domem, wśród kotów wychodzących lub wolno żyjących - one bowiem czują, że nigdy nie są w pełni bezpieczne.

Takie koty przesypiają mniej czasu, niż domowe kanapowce - te wychodzące z powodu dodatkowych bodźców, które dostarcza im otoczenie oraz możliwości polowania, wolno żyjące i bezdomne muszą wiele czasu poświęcić na poszukiwanie jedzenia i bezpiecznej kryjówki. Ale każdy kot, niezależnie od trybu życia, przed udaniem się na spoczynek dokonuje szczegółowej toalety, staranie wylizując futerko. No, może z wyjątkiem rozbrykanych kociaków, które po prostu nie mają na to czasu…

Pogrążony w głębokim śnie kot czasem zachowuje się tak, jakby coś mu śniło. Porusza uszami, drgają mu łapki, cicho pomiaukuje. Czy coś mu się śni? Wielu opiekunów jest pewnych, że tak i że we śnie ich ulubieńcy przeżywają minione zdarzenia. Zabrana z podwórka bezdomna Lusia przez całe lata rozpaczliwie miauczała przez sen. Obudzona głaskaniem, rozglądała się z przerażeniem, a gdy wreszcie rozpoznawała otoczenie, czyli własny, bezpieczny dom - zaczynała głośno mruczeć. I znów zasypiała, tym razem głębokim, spokojnym snem.

I dzień, i noc - każda pora kociej doby jest dobra na spanie. Domowe koty często przesypiają czas, gdy opiekunowie wychodzą do pracy, a wolno żyjące czyhające w dzień niebezpieczeństwa. Noc, a zwłaszcza wczesny ranek to z kolei dobra pora na polowanie, a dla kanapowych pupili - na żądanie napełnienia miski. O tym, jak poradzić sobie z rozrabiającym nocą kotem napiszemy za dwa tygodnie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski