MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Obcokrajowcy stanowią ok. 15 proc. społeczności Krakowa. Najliczniejszą i najaktywniejszą grupą Ukraińcy

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
Wideo
od 16 lat
Według szacunków Urzędu Miasta Krakowa za 2022 rok, obcokrajowcy stanowią już ok. 15 proc. mieszkańców miasta. W 2023 zameldowanych w Krakowie było ponad 20 tys. osób z zagranicy, z czego 7,7 tys. osób z Ukrainy, 3,4 tys. z Białorusi czy 1,1 tys. z Indii. Obcokrajowcy czują się tu na tyle dobrze, że chętnie podejmują również pracę w lokalnych zakładach takich jak np. Philip Morris International czy rozpoczynają biznesy na własną rękę. Tu, zresztą podobnie jak w edukacji, liderem są Ukraińcy.

O tym, ilu cudzoziemców jest w Krakowie, mówią m.in. rejestry cudzoziemców zameldowanych stale i czasowo na terenie Krakowa, rejestry Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz rejestry prowadzone przez szkoły i uczelnie na terenie Miasta.

"W dalszym ciągu jednak odwołujemy się do szacunkowej liczby ogólnej migrantów w Krakowie na poziomie ok. 15 proc. mieszkańców miasta, zakładając wzrost liczby cudzoziemców w Krakowie po 24 lutego 2022 r." - informują urzędnicy w sprawozdaniu z realizacji Programu Otwarty Kraków za 2022 rok.

Wizyta na krakowskim Kazimierzu jest jak podróż w czasie, która pozwala odkryć bogactwo kulturowe i duchowe starej dzielnicy miasta. Kliknijcie w galerię zdjęć i przenieście się do tego magicznego świata!

Krakowski Kazimierz jest jak wehikuł czasu. Tu można przenie...

Kraków to głównie Ukraińcy i Białorusini

Według danych Obserwatorium Wielokulturowości i Migracji (stan na 8 lutego 2023 r.) liczba cudzoziemców zameldowanych na pobyt stały i czasowy wyniosła ponad 20,3 tys. z czego 4,4 tys. osób było zameldowanych na pobyt stały, a blisko 16 tys. na pobyt czasowy.

- W Krakowie najliczniejszą grupą w obydwu przypadkach byli Ukraińcy 6,5 tys. osób zameldowało się na pobyt czasowy, a 1,2 tys. osób na pobyt stały. Wysoko na liście zameldowanych na stałe znalazły się też Włochy (336 osób), Wielka Brytania (217 osób) i Rosja (213 osób). Pośród zameldowanych czasowo prym oprócz Ukrainy wiedzie Białoruś (3,4 tys. osób), Indie (1,1 tys. osób) i Rosja (632 osoby) – informuje nas Małgorzata Tabaszewska z biura prasowego UMK.

Obcokrajowcy chętnie pracują w Krakowie

Na dzień 31 maja 2023 r. w Grodzkim Urzędzie Pracy w Krakowie zarejestrowanych było 1023 obcokrajowców. Od stycznia do maja wystawiono tu w sumie 6,8 tys. oświadczeń o „powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcom”. Otrzymali je obywatele Białorusi (2,5 tys. osób), Ukrainy (2,2 tys. osób), Gruzji (1,4 tys. osób), Mołdawii (441 osób) i Armenii (141 osób). Od października 2022 oświadczenia nie są wydawane obywatelom Rosji.

-Wśród najczęściej wybieranych zawodów było zatrudnienie w roli magazyniera (1134 osoby), kierowcy (1105 osób), robotnika budowlanego (820 osób), pracownika wykonującego prace proste (403 osoby), pomocniczych robotników budowlanych (400 osób), opiekunów osoby starszej (263 osoby) – precyzuje Tabaszewska.

Do jednej z największych firm funkcjonujących w Krakowie i zatrudniających obcokrajowców należy Philip Morris International. W lokalnym biurze koncernu tytoniowego pracują osoby z ponad 50 państw oraz posługujące się aż 42 różnymi językami.

- Jak wygląda nasza praca na co dzień? Na pewno jest wyzwaniem, ale takim, przy którym można się wiele nauczyć – i o biznesie, i o ludziach. Pracujemy w języku angielskim, więc komunikacja odbywa się w sposób bardzo płynny. Z kolei różnice kulturowe sprawiają, że mamy szanse poznać zupełnie inne perspektywy, bo chociażby taki ‘small-talk’ dla różnych narodowości jest czymś zupełnie innym. To, co w tak różnorodnym środowisku jest największą wartością, to właśnie możliwość poznania innych kultur i spojrzenia na świat ich oczami. To bardzo pouczające i rozwijające. Praca w takim otoczeniu nabiera zupełnie nowego znaczenia. W PMI różnorodność naszych zespołów jest dla nas największą wartością i wiemy, ze ma też realny wpływ na nasze wyniki biznesowe. Potwierdzają to również zewnętrzne badania - mówi Edyta Krupa, Head of P&C GBS w Philip Morris International

Przedsiębiorstwo jest w trakcie największej w historii transformacji, próbując stworzyć przyszłość bez dymu tytoniowego. Jak zaznacza Krupa, transformacja ma również przełożenie na to, co dzieje się wewnątrz organizacji, ponieważ od lat prowadzone są tu działania wspierające nie tylko różnorodność, ale i równość w środowisku biznesowym.

- Najlepszym tego dowodem są zdobyte przez nas certyfikaty czy realizowane wewnętrznie programy, skierowane do różnych grup pracowniczych i stworzone z myślą o ich indywidualnych potrzebach. Warto wspomnieć chociażby o Certyfikacie Równych Płac, który potwierdza, że płacimy równo bez względu na płeć, czy programie „Szczęśliwi Rodzice” który ułatwia łączenie roli rodzica i pracownika – mówi Edyta Krupa, Head of P&C GBS w Philip Morris International

Obywatele Ukrainy najchętniej zakładają własne biznesy

- W 2022 r. za pośrednictwem Urzędu Miasta Krakowa 1276 cudzoziemców złożyło wnioski do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, w tym: 739 osób o rozpoczęcie działalności gospodarczej. Największą grupę stanowili obywatele Ukrainy, którzy założyli w sumie 510 firm. Obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej założyli 78 firm, a obywatele innych krajów w sumie 151 firm – informuje nas Małgorzata Tabaszewska

Od stycznia do maja 2023 do GUP wpłynęło również 14,1 tys. powiadomień o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy na terenie Krakowa (kobiety: blisko 8,2 tys., mężczyźni: 5,9 tys.)

Z danych wynika, że najwięcej Ukraińców pracuje w branży budowlanej (malarze, tynkarze, zbrojarze, cieśle itp.), transporcie (kierowca samochodu osobowego, taksówki, ciężarowego itp.), na magazynie, w produkcji/pakowaniu, jako programiści, jako osoby sprzątające/pokojówki, jako pomoc kuchenna, kucharz, kelner. Najmniej specjalistów z Ukrainy wybiera zawód elektromontera i elektryka.

W upalne dni trzeba wybrać się na lody! Przedstawiamy listę miejsc, które warto odwiedzić w Krakowie.

Gdzie na lody w Krakowie? Oto miejsca polecane przez interna...

Ponad 69 tys. Ukraińców zgłosiło się po emerytury i renty

Na koniec maja br. do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych w ZUS zgłoszonych w całej Polsce było ponad 1,08 mln. cudzoziemców. Od początku roku ich liczba wzrosła o blisko 28 tys. Najwięcej obcokrajowców pochodziło z Ukrainy, było ich ponad 744 tys.

- Cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych w ZUS było w Małopolsce niemal 92 tys. Z czego najwięcej zgłoszeń zanotował oddział w Krakowie ponad 69,1 tys., oddział w Nowym Sączu ponad 12,6 tys., oddział w Chrzanowie ponad 6,5 tys. i najmniej oddział w Tarnowie ponad 3,5 tys. - informuje Karol Jagielski, regionalny rzecznik ZUS.

Ponad 13 tys. obcokrajowców uczęszcza do szkół, a 8,1 tys. studiuje

Do wszystkich przedszkoli i szkół dla młodzieży na terenie Krakowa uczęszcza 13,1 tys. obcokrajowców, w tym: do przedszkoli 3,6 tys., szkół podstawowych 7,6 tys., liceów ogólnokształcących 867 osób, a do zawodówek i techników blisko 1,1 tys. osób. W roku akademickim 2021/2022 na uczelniach wyższych naukę pobierało 8,1 tys. obcokrajowców.

-Najpopularniejsze kierunki to: medycyna, informatyka, finanse i bankowość, zarządzanie i administracja, politologia, kosmetologia, architektura i budownictwo, prawo, filologie, międzynarodowe stosunki gospodarcze, turystyka i rekreacja, informatyka, bezpieczeństwo wewnętrzne – informuje Małgorzata Tabaszewska

Najczęściej wybierali oni Uniwersytet Jagielloński. W 2022 roku studiowało tam 2,6 tys. osób, a najliczniejszą grupę stanowili studenci z Ukrainy – 1,3 tys.; Białorusi – 332; Chin – 131 i z Czech – 44 osoby. Drugą w kolejności wyboru uczelnią jest Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, na której studiowało 1,5 tys. obcokrajowców z czego 90 proc. studentów zagranicznych to Ukraińcy.

-W dalszej kolejności studenci wybierają: Uniwersytet Jagielloński - Collegium Medicum, gdzie studiowało 762 obcokrajowców, najwięcej z Norwegii – 404 osoby; Ukrainy 132 i po 33 osoby z Białorusi i Stanów Zjednoczonych; Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie; Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie; czy Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie – dodaje Małgorzata Tabaszewska.

Studenci z Ukrainy stanowią ok. 60 proc. wszystkich obcokrajowców na krakowskich uczelniach (brak danych z AGH i Politechniki Krakowskiej).

Działania miasta na rzecz obcokrajowców

Od 2016 roku w Krakowie działa „Program Otwarty Kraków”, w ramach którego Gmina realizuje działania na rzecz przebywających w mieście obcokrajowców. Należy do nich m.in.: prowadzenie szkoleń dla pracowników samorządowych z zakresu budowania Urzędu przyjaznego cudzoziemcom, mniejszościom narodowym i etnicznym oraz szkoleń z komunikacji międzykulturowej czy organizacja wydarzeń nawiązujących do idei wielokulturowości np. w postaci wernisaży, konferencji lub cyklicznych festiwali.

W 2022 roku, na realizację programu wydano 1,3 mln. złotych, w ramach których zorganizowano ok. 1000 wydarzeń związanych z ideą wielokulturowości ale też 30 wydarzeń związanych z działaniem programu.

3 sposoby na piękny trawnik, zobacz co radzi ekspert, to musisz wiedzieć!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Obcokrajowcy stanowią ok. 15 proc. społeczności Krakowa. Najliczniejszą i najaktywniejszą grupą Ukraińcy - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski