Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oddano 40 ton odpadów

PSZ
ODPADY. Około 40 ton różnego typu odpadów oddali mieszkańcy Krakowa do nowo wybudowanej lamusowni - zaledwie w ciągu pierwszego tygodnia jej funkcjonowania. - Lamusownia cieszy się dużym powodzeniem wśród krakowian. Widać, że jest potrzebna - przyznają pracownicy MPO.

Pierwsza w Krakowie lamusownia - czyli punkt, w którym mieszkańcy mogą pozbywać się różnych nietypowych odpadów - mieści się w sąsiedztwie bazy Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania przy ul. Nowohuckiej 1D. Otwarto ją zaledwie niecałe dwa tygodnie temu (9 czerwca), a już widać, że to miejsce, na które krakowianie czekali.

- Ruch jest duży. Przyjeżdża tu średnio ok. 50 osób dziennie, a w ostatnią sobotę mieliśmy aż setkę klientów. Tylko w ciągu pierwszego tygodnia funkcjonowania lamusowni przyjęliśmy już ok. 40 ton różnego typu odpadów. Mieszkańcy najczęściej przywożą odpady wielkogabarytowe (stare meble itp.) oraz zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (komputery, telewizory itp.). Sporo jest też gruzu poremontowego i opon - wymienia Krystyna Flak z MPO, które jest operatorem krakowskiej lamusowni.

Przypomnijmy - w lamusowni przyjmowane są: odpady wielkogabarytowe (meble, dywany, wanny, drewno itp.), zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (lodówki, komputery itd.), surowce wtórne (tworzywa sztuczne, metale, makulatura, szkło), baterie, akumulatory, świetlówki, odpady niebezpieczne (odczynniki fotograficzne, środki ochrony roślin, kwasy, rozpuszczalniki, alkalia, farby, tusze, smary, opakowania po farbach itp.), oleje odpadowe i tłuszcze jadalne, gruz ceglany i odpady z betonu (w workach) oraz zużyte opony. NIE wolno natomiast przywozić: zwykłych śmieci komunalnych, odpadów zielonych, odpadów budowlanych zawierających azbest, papy, smoły itp.

Lamusownia czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 10 - 18, a w soboty w godz. 7.30 - 15.30. Od mieszkańców Krakowa (osób prywatnych) odpady są odbierane bezpłatnie, ustalono jednak limity: jednorazowo oddać można do 100 kg zwykłych odpadów (np. starych mebli czy surowców wtórnych), do 20 kg odpadów niebezpiecznych oraz do 15 litrów odpadów ciekłych; ponadto odpady tego samego rodzaju można dostarczyć maksymalnie dwa razy w miesiącu. Z lamusowni mogą też korzystać przedsiębiorcy, ale już nie bezpłatnie (cennik dostępny jest na stronie www.mpo.krakow.pl).

(PSZ)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski