Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odessa, socmodernizm, historia Litwy i panorama Karpat to plany MCK na najbliższe miesiące

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Agata Wąsowska-Pawlik i Łukasz Galusek przedstawili plany MCK na najbliższe miesiące
Agata Wąsowska-Pawlik i Łukasz Galusek przedstawili plany MCK na najbliższe miesiące Paweł Mazur
Cztery wystawy, nowa seria wydawnicza i największe w Europie Środkowej międzynarodowe forum badawcze o dziedzictwie – Międzynarodowe Centrum Kultury zapowiada bogaty wachlarz wydarzeń na nadchodzące miesiące.

- Dla Międzynarodowego Centrum Kultury będzie to rok intensywny. Przygotowujemy ponad trzydzieści projektów. Przede wszystkim zapraszamy na wystawy – zapowiada Agata Wąsowska-Pawlik, dyrektorka Międzynarodowego Centrum Kultury.

Pierwszą z nich w średniowiecznych piwnicach Międzynarodowego Centrum Kultury będzie można zobaczyć już 8 marca. Na wystawę złożą się prace prof. Bogusława Bachorczyka "Odzyski-obiekty" wpisujące się w ideę upcyclingu, czyli przetwarzania materiałów w taki sposób, żeby nadać im drugie życie. Na wystawie znajdą się obiekty, rzeźby i filmy.

"To co dzikie nie ma słów. Michał Korta" to fotograficzna opowieść o przekraczaniu granic, zmysłach, świecie zwierząt i ludzi. Cykl czarno-białych prac zagości w MCK w kwietniu.

Od maja do września w kamienicy na Rynku Głównym 25 rozciągać się będzie panorama Odessa i jej dwudziestowiecznego modernizmu.

- Podtytułem tej wystawy jest „długi wiek XX”, ponieważ chcemy spojrzeć na panoramę sztuki tego miasta. Odessa jest miastem wyjątkowym, wielokulturowym od swego zarania, przeoranym przez XX wiek. Panorama, którą chcemy pokazać pozwoli spojrzeć zarówno na przerwane nitki kultury, jak i zauważyć ciągłość innych – zapowiada wystawę „Odessa. Długi wiek XX w sztuce” Agata Wąsowska-Pawlik.

Jesień upłynie pod znakiem architektury za żelazna kurtyną i dziedzictwie socmodernizmu podlegającego dziś gruntownemu przewartościowaniu. Wystawa „Socmodernizm. Architektura za żelazną kurtyną” – jak zapowiadają organizatorzy – stanowi „pierwszą panoramę najciekawszych realizacji socmodernistycznych od Estonii po Albanię, a zarazem proponuje wspólny, nieobciążony uprzedzeniami klucz do odczytania powojennej architektury środkowoeuropejskiej”. Ekspozycja przygotowana została we współpracy z wieloma środkowoeuropejskimi instytucjami, m.in. Galerią Narodową w Pradze, Architekturzentrum Wien czy Muzeum Architektury i Dizajnu w Lublanie.

Z tematem wystawy będzie się łączyć największe tego typu wydarzenie w Europie Środkowej – 7. Forum Dziedzictwa Europy Środkowej. Odpowiedzialność i odnowa, które odbędzie się 4 i 5 września. Konferencja poświęcona zostanie odpowiedzialności za dziedzictwo, jego ochronę i zarządzanie nim, ale również niszczenie.

Wszystkim wystawom towarzyszyć będzie bogaty program edukacyjny. Od kilku lat część programu MCK dla ukraińskojęzycznych krakowian w ich ojczystym języku. Podobne wydarzenia zaplanowano także w tym roku, będą to m.in. integracyjne warsztaty edukacyjne dla najmłodszych czy "Ukraińskie ślady w Krakowie" - spotkania tematyczne połączone z warsztatami, w których uczestnicy będą poznawać wspólne, polsko-ukraińskie dziedzictwo.

Międzynarodowe Centrum Kultury to także publikacje, które mają już swoją ugruntowaną pozycję na wydawniczym rynku i wierne grono czytelników. W tym roku poszerzone zostanie o nową serię wydawniczą Ister.

- Nasza seria Europa Środka cieszy się dużą popularnością wśród czytelników, w jej ramach ukazało się już dwadzieścia tomów esejów historycznych. Nowa seria Ister, którą zainauguruje książka Natalii Starczenko "Ukraińskie światy Rzeczpospolitej", będzie jej dopełnieniem. Ister to dawna grecka nazwa Dunaju, a seria będzie skupiała publikacje o miejscu, w którym żyjemy, o Europie Środkowej, ale opowiadana językiem bardziej literackim niż naukowe książki wydawane w ramach cyklu Europa Środkowa – dodaje Łukasz Galusek, dyrektor programowy MCK.

Z tegorocznych zapowiedzi książkowych warto wymienić takie publikacje jak „Historia Litwy dla wszystkich” Tomasa Venclovy przedstawiającą dzieje Litwy od czasów prehistorycznych aż po odzyskanie niepodległości w latach 90. XX wieku; „Warszawskie getto. Miejsca pamięci” Michała Krasuckiego to z kolei osobisty atlas pustki, miejsc pamięci i architektury stworzony przez historyka sztuki i stołecznego konserwatora zabytków czy „Karpaty” Macieja Janowskiego – książkę po raz pierwszy opisującą zarówno historię największych w naszej części Europy gór, ale także przebogatą historię ludzi, których te góry ukształtowały.

Nadchodzące miesiące będą ważne dla Międzynarodowego Centrum Kultury także ze względu na 33-lecie istnienia instytucji.

- 29 maja 1991 roku na Zamku Królewskim na Wawelu MCK zainaugurowało swoją działalność. Działo się to podczas Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, która się wówczas odbywała w Krakowie – przypomina dyrektorka MCK. - Nasze 30-lecie wypadło w trudnym okresie pandemii, uznaliśmy więc, że 33 rocznica powołania instytucji jest na tyle symboliczna, by świętować. Nie planujemy wielkich wydarzeń, ale chcemy zaprosić naszych przyjaciół i partnerów, by przypomnieć sobie wspólne projekty z przeszłości i zastanowić się, jak może wyglądać nasza przyszłość.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Odessa, socmodernizm, historia Litwy i panorama Karpat to plany MCK na najbliższe miesiące - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski