Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odmianowy zawrót głowy

WOJ
Nieodłącznym elementem każdych charsznickich dni warzyw wszelkich jest prezentacja oraz instruktaże firm nasiennych na poletkach doświadczalnych o powierzchni - bagatela - kilku hektarów Nie inaczej było podczas wczorajszych, już XIII Charsznickich Dni Kapusty.

XIII Święto Kapusty w Charsznicy

Wprawdzie deszczowa pogoda ostatnich dni i jej skutki zniechęcały do zapuszczania się między wytyczone jak od linijki pola, poletka tudzież grządki, ale przezorni, zaopatrzeni w kalosze, czynili to z wielką ochotą. Adam Pietrzyk zamieszkały w Charsznicy pod nr 18 współpracuje z przedstawicielstwem holenderskiej firmy Bejo Zaden Poland od 14 lat. - Pamiętam, jak bodaj wiosną 1994 r. przyszedł do mnie wójt Jan Żebrak i zapytał, czy swoim gospodarstwem warzywnym nie chciałby "wesprzeć" programu święta, które ma wszelkie symptomy, aby stać się imprezą ogólnopolską. Początkowo nie za bardzo w to wierzyłem, ale teraz nie żałuję.
Na ok. 2,5-hektarowym areale doświadczalnym Adama Pietrzyka rośnie niemal wszystko, co zawiera podstawowy katalog nowości odmianowych firmy Bejo Zaden Poland. Widzimy dorodne warzywa kapustne, korzenne i naciowe: marchew, pietruszkę, pory, selery, cebulę, kalarepę i oczywiście kapusty w różnych odmianach i gatunkach. Od bogactwa odmianowego można dostać zawrotu głowy.
W namiocie firmy oraz ustawionych przy poletkach kilku stoiskach można było zaopatrzyć się w katalogi z nowościami, poradniki opatrzone fachowym komentarzem naukowców oraz foldery informujące, jakie warzywa są aktualnie "na topie" rynków krajowych i europejskich. Cenne były porady naukowców na miejscu; zwłaszcza z zakresu rozsadnictwa, pielęgnacji, nawożenia oraz ochrony przed groźnymi szkodnikami i chorobami.
Piotr Gajda mieszkający w Charsznicy przy ul. Żarnowieckiej 1, specjalizuje się głównie w uprawie kapusty do konsumowania "na świeżo" i do dłuższego przechowania. Od lat kooperuje ze znaną firmą Syngenta Seeds. Przybysze z różnych stron Małopolski i Polski dzielnie pokonywali błoto, aby z bliska zobaczyć efekt trudu uznanych ośrodków badawczych, naukowców i gospodarzy - plantatorów, którzy testują to wszystko w praktyce. A jest co oglądać i podziwiać na obu "poletkach" doświadczalnych o powierzchni kilku dobrych hektarów...
Jadąc do Charsznicy od strony Miechowa, mijamy Podmiejską Wolę. Tu znajduje się przedstawicielstwo firmy "Spójnia" Hodowla i Nasiennictwo Ogrodnicze Sp. z o.o. w Nochowie gmina Śrem (aż z wielkopolskiego). Na swoich poletkach prezentowała różne odmiany marchwi, pietruszki, buraka, cebuli i ogórków. Bogata oferta "Spójni" wyeksponowana była również (pośród wielu innych) na stadionie Spartaka; miejscu głównych uroczystości wczorajszych XIII ChDK.
_- Nasza gmina jak najbardziej zasłużyła na tytuł kapuścianej stolicy Polski. Na takie miano złożyła się zarówno bogata tradycja uprawy tego naszego "zielonego złota", jak i znaczny obszar jego uprawy (ok. 2,5 tys. ha). Pozostałe warzywa to marchew (ok. 1000 ton), seler, pietruszka, cebula, ogórki i inne. Uprawianą w jednym sezonie kapustę przeznacza się na tzw. świeży rynek, do przechowalni (ok. 10 tys. ton) oraz do kiszenia aż 170 tys. ton - _informuje nas wójt Jan Żebrak.
Tekst i fot. (WOJ)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski