Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pięćdziesiąt pięć metrów pamiątek

Grażyna Starzak
Ks. prof. Jacek Urban, dyrektor Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie
Ks. prof. Jacek Urban, dyrektor Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie Fot. G. Starzak
Rozmowa kroniki. Ks. prof. Jacek Urban, dyrektor Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie.

- Do archiwum krakowskiej kurii trafiły ostatnio pamiątki po kard. Franciszku Macharskim. Czy może Ksiądz Profesor powiedzieć coś więcej na temat tego zbioru?

- Już 11 lat temu, gdy kard. Franciszek Macharski odchodził na emeryturę, otrzymaliśmy z kancelarii metropolity krakowskiego akta dotyczące 27 lat jego biskupstwa. Teraz, po śmierci kardynała Franciszka, przekazano nam jego rzeczy osobiste, m.in. dyplom nominacji na arcybiskupstwo krakowskie czy dyplom godności kardynalskiej. Zostaną one włączone do już istniejącego zbioru, jako akta personalne kard. Macharskiego.

- Trzy lata temu w archiwum krakowskiej kurii zakończono konserwację ważnych dokumentów i pamiątek po kard. Sapieże i Wojtyle. Co to za przedmioty?
- To m.in. brewiarz kard. Adama Sapiehy, rękopisy kazań kardynała Karola Wojtyły, papieska bulla z początku ubiegłego wieku, i wiele innych, cennych pamiątek po krakowskich biskupach. Wszystkie te cenne dokumenty i przedmioty zostały poddane konserwacji, opisane i zdigitalizowane w ramach przedsięwzięcia współfinansowanego przez resort kultury i dziedzictwa narodowego. Korzystając z tych środków przeprowadzono również konserwację rękopisów powstających na przestrzeni czterech wieków w kancelarii Arcybiskupów Krakowskich. To pisma, rękopisy, korespondencja oraz dokumenty powstałe w kancelarii kard. Albina Dunajewskiego, kard. Jana Puzyny oraz abp Eugeniusza Baziaka - poprzednika Karola Wojtyły. Akta niezwykłej rangi historycznej, bowiem czas ich powstania to okres epoki rozbiorowej, ale także lata głębokiego stalinizmu i wzmożonej walki państwa z kościołem. Zbiór niezwykle istotny i interesujący dla badaczy historii Kościoła w Polsce. Z tych dokumentów można korzystać w czytelni archiwum przy ul. Franciszkańskiej 3.

- Co jeszcze udało się zabezpieczyć w ramach projektu współfinansowanego przez ministerstwo kultury?

- Zakonserwowano też wszystkie bulle papieskie. Między innymi tę z 10 grudnia 1925 roku, w której papież Pius XI podnosi Kraków do rangi metropolii a biskupa krakowskiego do godności metropolity. W sumie 55 metrów bieżących archiwaliów.

- Wczoraj w Krakowie rozpoczęło się ogólnopolskie spotkanie dyrektorów archiwów diecezjalnych. Jaki jest cel tego spotkania?

- Jego celem jest doskonalenie funkcjonowania archiwów kościelnych oraz wzajemna pomoc w ochronie cennych dóbr kultury, nad którymi pełnimy pieczę. To także szansa na podnoszenie naszej wiedzy i kwalifikacji zawodowych.

Rozmawiała: Grażyna Starzak

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski