Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Płetwonurkowie w solankowym jeziorze w kopalni w Wieliczce. „To świat pełen życzeń”

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Grupa Specjalna Płetwonurków RP współpracuje z Kopalnią Soli w Wieliczce od około 30 lat. Tym razem - w czwartek 15 grudnia - ćwiczenia odbyły się w magicznym solankowym jeziorze w komorze Barącza, 101 metrów pod ziemią
Grupa Specjalna Płetwonurków RP współpracuje z Kopalnią Soli w Wieliczce od około 30 lat. Tym razem - w czwartek 15 grudnia - ćwiczenia odbyły się w magicznym solankowym jeziorze w komorze Barącza, 101 metrów pod ziemią materiały GSP RP
Miejscem ćwiczeń Grupy Specjalnej Płetwonurków RP było jezioro solankowe w Komorze Erazma Barącza w Kopalni Soli w Wieliczce, czyli rejon znajdujący się 101 metrów pod ziemią. Nurkowie trenowali tam wraz z żołnierzami z Kompanii Saperów 25 Batalionu Dowodzenia 25 Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie-Mazowieckim. Testowano najnowsze na świecie – składane płetwy, opracowane przez Polaka z Gdyni. I zachwycano się „zatopionym światem”, bo jak mówią nam uczestnicy ćwiczeń - to miejsce niesamowite.

Komorę Barącza wydrążono w XIX wieku, a sól wydobywano tam do początku kolejnego stulecia. W 1905 roku miejsce to udostępniono dla zwiedzających, a potem częściowo zalano, by stworzyć atrakcję turystyczną – sztuczne jezioro solankowe, głębokie na ok. dziewięć metrów.

- To świat niesamowity i magiczny pod każdym względem. Także dlatego, że jak mówi nam Maciej Rokus, szef Grupy Specjalnej Płetwonurków RP, turyści z całego świata od ponad 200 lat wrzucają do jeziora monety, co według legendy ma przynieść spełnienie życzeń i marzeń.

od 16 lat

- Te wszystkie monety nie tyle leżą na dnie jeziora, ile przez wieki stały się już jego strukturą – opisuje. Dodaje, że na koniec ćwiczeń w „komorze życzeń” każdy z ich uczestników także wrzucił do jeziora monetę, jako symboliczne „życzenia wszystkiego co najlepsze dla wielickich górników, mieszkańców regionu i ludzi z całego świata”.

Jezioro w „komorze życzeń” wypełnione jest solanką. Zasolenie wynosi tu 320 g soli na litr wody, a więc więcej niż w Morzu Martwym! Ćwiczono więc w warunkach ekstremalnych. By zejść pod wodę do głębokości 10 m nurkowie musieli zabrać sprzęt (balast) o wadze 40-50 kg, podczas gdy w normalnych warunkach wystarczy balast 10-12 kg.

Próbie poddano specjalną płetwę. To był sprawdzian nie tylko sprzętu, ale również zespołu, złożonego z siedmiu osób, wśród których byli także zastępca szefa GSP RP Maciej Ciesielski oraz Kamil Kosakowski i Marcin Polar z GSP RP.

Jak mówi Maciej Rokus, „zagrało” wszystko, i ludzie, i sprzęt, a „skoro składane płetwy sprawdziły się w tak ekstremalnych warunkach jak solankowe jezioro w wielickiej kopalni, to sprawdzą się wszędzie”.

Grupa Specjalna Płetwonurków RP współpracuje z Kopalnią Soli w Wieliczce od około 30 lat.

Prowadzono wspólnie wiele przedsięwzięć, m.in. przed kilkunastu laty nurkowie sprawdzali IX poziom wielickich podziemi, który został zatopiony w 1992 roku przez wodę z wycieku na poprzeczni Mina. Natomiast ostatniej jesieni GSP RP oraz żołnierze 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej i 25. Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego ćwiczyli wspólnie pod wodą (w różnych komorach) i ponad nią, z użyciem technik linowych.

- Obecnie przygotowujemy się do realizacji z kopalnią w Wieliczce bardzo dużego i ciekawego projektu, zaplanowanego na dwa lata, począwszy od 2023 roku. Szczegółów jeszcze nie mogę zdradzić, ale będzie to niespodzianka i bardzo fajne przedsięwzięcie – powiedział „Dziennikowi Polskiemu” szef GSP RP.

Najpiękniejsze jarmarki świąteczne w Polsce

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski