Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Plusy i minusy czwartej kadencji prezydenta Krakowa. Część III: Transport i kultura [SONDA]

Arkadiusz Maciejowski
Arkadiusz Maciejowski
Fot. Andrzej Banaś
W naszej sondzie pytamy Czytelników i Internautów, jak oceniają zbliżającą się do półmetka, czwartą już kadencję Jacka Majchrowskiego. Dotychczasowe wyniki sondy wskazują, że większość głosujących opowiada się przeciwko odwołaniu prezydenta Krakowa.

Transport miejski, czyli kilka sukcesów i dużo porażek

Transport. Prezydent Jacek Majchrowski w swoim programie wyborczym z 2014 r. zapisał kilka konkretnych obietnic dotyczących transportu zbiorowego. W pełni udało mu się zrealizować tylko jedną.

Chodzi o wprowadzenie obowiązkowego umundurowania dla kontrolerów biletów w tramwajach i autobusach. Z realizacją kolejnych punktów programu jest już dużo gorzej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Co z prezydentem? Wszystko jest możliwe

Za największą porażkę uznać należy plan budowy parkingów park&ride, dzięki którym kierowcy dojeżdżający do Krakowa mogliby zaparkować auto i szybko przesiąść się do komunikacji miejskiej. Prezydent zapowiadał, że w swojej czwartej kadencji, czyli do 2018 r., wybuduje tego typu parkingi m.in.: w rejonie pętli Nowy Bieżanów, przy ul. Witosa oraz przy ul. Kocmyrzowskiej. Do dziś nie powstał żaden. A radni zastanawiają się nad likwidacją spółki Miejska Infrastruktura, która miała je budować.

">

W przeprowadzonym dwa lata temu referendum krakowianie opowiedzieli się za budową podziemnej kolejki. Prezydent zapowiadał więc „prace przygotowawcze związane z realizacją krakowskiego metra”. Jednak i w tej kwestii wielu konkretów nie ma. Przełomem byłoby stworzenie za ok. 8 mln zł. tzw. studium wykonalności, na podstawie którego miasto mogłoby np. zabiegać o unijne pieniądze. Jednak prezydent i jego urzędnicy nie potrafią zdecydować się na konkretny wariant rozwoju komunikacji. Czy postawić na klasyczne metro, premetro, czy też może tylko na tunele dla tramwajów w centrum?

ZOBACZ BIEŻĄCE WYNIKI

Plus należy się za poprawę jakości ulic. Choć do ideału daleko, to w ciągu ostatnich dwóch lat dziur na miejskich drogach ubyło. Dużo gorzej sytuacja wygląda z szynami tramwajowymi. Oprócz kilku kompleksowych modernizacji, m.in. wokół Plant, wciąż wiele torowisk, głównie w Nowej Hucie, jest w fatalnym stanie. A szyny regularnie się wybrzuszają. Klapą okazała się obietnica rozbudowy wypożyczalni miejskich rowerów. Zamiast rewolucji, „stare” jednoślady tkwią w magazynach, a nowych nie ma. - Plusem tej kadencji było otwarcie linii tramwajowej łączącej ul. Lipską z Wielicką. Minusem faktycznie jest brak nowych park & ride - mówi Stanisław Albricht z pracowni Altrans.

Ucho krakowskiego urzędnika, czyli jak walczyć z festiwalozą

Kultura. Największym wydarzeniem tej kadencji prof. Jacka Majchrowskiego jest zmiana na stanowisku zastępcy prezydenta Krakowa ds. kultury - Magdalenę Srokę zastąpił Andrzej Kulig.

Kiedy kilka lat temu zwracaliśmy na łamach „Dziennika Polskiego” uwagę władzom Krakowa, że zbyt dużą wagę przywiązują do festiwali, miasto upierało się, że to najlepsze rozwiązanie. Argumenty, że taki nacisk burzy równowagę w kulturze, że na świecie już myśli się o tym, jak takie eventy zmienić w kulturotwórcze zjawiska, nic nie dały.

Dziś widać zmianę w postawie urzędników. Festiwale to już nie kilkudniowe (i kosztowne) przedsięwzięcia. Ewoluują w stronę wydarzeń obudowanych warsztatami i dyskusjami, niektóre (jak ArtBoom) zostały zawieszone. Cieszymy się więc, że nasze postulaty - choć z opóźnieniem - trafiły w końcu do uszu urzędników.

Ale przy okazji trudno nie wspomnieć, że nowy zastępca prezydenta przy okazji robienia porządków z festiwalami wszedł w otwarty konflikt z dawnym bliskim współpracownikiem prof. Jacka Majchrowskiego - Filipem Berkowiczem. Tym samym, który odpowiadał na PR-owy sukces krakowskich festiwali.

Znany menedżer został wyrugowany z krakowskiego obiegu - odebrano mu stanowisko dyrektora festiwalu Sacrum Profanum, sam na znak protestu wycofał się z festiwalu Misteria Paschalia. Choć wszyscy zapewniają, że odnowione festiwale zachwycą publiczność i krytyków, na razie odwołano konferencję, która miała zapowiadać zmiany w krakowskiej kulturze. A to, niestety, porażka - przynajmniej od strony promocyjnej.

Przy okazji Andrzej Kulig niezgrabnie skomentował rozstanie z Berkowiczem stwierdzeniem: „mamy kogoś tańszego”. Dyktat ceny w tym wypadku raczej wypadł ośmieszająco, toteż szybko się zastępca prezydenta od tego stwierdzenia zdystansował. Oszczędzanie publicznych pieniędzy musi iść bowiem w parze z jakością. Inaczej jest marnotrawstwem.

Podsumowując: kulturze wystawiamy ocenę przeciętną. Sam Andrzej Kulig do tej pory zbiera o wiele niższe noty niż jego poprzedniczka Magdalena Sroka.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Plusy i minusy czwartej kadencji prezydenta Krakowa. Część I: Przestrzeń miasta i ekologia [SONDA]

Plusy i minusy czwartej kadencji prezydenta Krakowa. Część II: Bezpieczeństwo i edukacja

Czekamy na Państwa głosy

Postanowiliśmy zapytać Czytelników i Internautów, jak oceniają zbliżającą się do półmetka, czwartą już kadencję Jacka Majchrowskiego. Powiedzcie nam: czy jesteście za odwołaniem prezydenta Krakowa, który rządzi 14 lat, czy chcecie, aby pozostał na stanowisku?

Jak oddać głos

Głosowanie odbywa się poprzez SMS Premium i potrwa do godz. 17, 29 czerwca 2016 r.
Aby oddać głos, należy przesłać SMS na numer 72355, wpisując w treści: „JM.1.TAK” lub „JM.1.NIE”. Jeden wysłany SMS równa się 10 głosom w plebiscycie. Uczestnik plebiscytu może oddać dowolną liczbę głosów. Koszt SMS-a wynosi 2,46 zł z VAT. Głosując SMS-em, otrzymają Państwo w prezencie kod do bieżącego e-wydania „Dziennika Polskiego”.

Do godz. 15, 17 czerwca 2016 r. można oddać głos za pośrednictwem strony internetowej www.dziennikpolski24.pl, poprzez kliknięcie na przycisk „TAK” lub „NIE”. Jedno kliknięcie oznacza jeden głos w plebiscycie. Z jednego urządzenia (np. komputera, smartfona) można każdego dnia kliknąć tylko raz. Aby zagłosować przez internet, należy zalogować się na indywidualne konto na stronie www.dziennikpolski24.pl. Jeśli nie macie Państwo takiego konta, trzeba będzie dokonać rejestracji na stronie.

Trzecia forma udziału w plebiscycie to oddanie głosu za pośrednictwem aplikacji internetowej Facebook, poprzez kliknięcie na przycisk „TAK” lub „NIE”. Można to uczynić do godz. 15, 17 czerwca 2016 r. Jedno kliknięcie za pośrednictwem Facebooka równa się jednemu głosowi „TAK” lub „NIE”. Dzienny limit kliknięć to jeden głos za pośrednictwem jednego konta uczestnika w aplikacji Facebook. Aby zagłosować, uczestnicy plebiscytu muszą zalogować się na facebookowe konto, powiązane z kontem w serwisie www.dziennikpolski24.pl.

Wyniki głosowania

W trakcie trwania plebiscytu będziemy podawać cząstkowe wyniki głosowania na łamach „Dziennika Polskiego” oraz na stronie internetowej www.dziennikpolski24.pl. Plebiscyt rozstrzygnie się po zsumowaniu głosów oddanych za pośrednictwem SMS Premium, strony internetowej oraz aplikacji Facebook. Komisja Plebiscytowa ogłosi wyniki 1.07.2016 r. na łamach „Dziennika Polskiego” oraz na stronie internetowej www.dziennikpolski24.pl.

Uwagi

W głosowaniu może wziąć udział osoba pełnoletnia.

Plebiscyt nie jest badaniem opinii publicznej. Jego wyniki odzwierciedlą wyłącznie liczbę i treść wysłanych przez głosujących odpowiedzi. Z uwagi na fakt, iż każdy może wysłać więcej niż jedną odpowiedź, wyniki nie muszą oddawać wiernie opinii krakowian w kwestii prezydentury Jacka Majchrowskiego.

ZOBACZ BIEŻĄCE WYNIKI

">

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski