Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomarańczowa Wstążka i wielickie akcje przeciwko przemocy wobec dzieci i młodzieży. Gry terenowe, konkursy i profilaktyka

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Kampania Pomarańczowa Wstążka w Wieliczce
Kampania Pomarańczowa Wstążka w Wieliczce materiały MGOPS Wieliczka
Trwa listopadowa Kampania Pomarańczowej Wstążki 2023 w Wieliczce. To akcja przeciwko krzywdzeniu dzieci i młodzieży. Do wielickiej kampanii, organizowanej przez Miejsko Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, dołączyło wiele instytucji, szkół, placówek opiekuńczych i służb. Współdziałają, żeby przeciwdziałać przemocy, organizują konkursy, warsztaty i zabawy profilaktyczne dla najmłodszych mieszkańców gminy. Hasłem tegorocznej kampanii jest "Klucz do wewnętrznej mocy".

W Wieliczce już ponad 10 lat organizowana jest kampania i synchronizacja wszelkich służb, instytucji do pomocy pokrzywdzonym dzieciom i przeciwdziałaniu krzywdzenia ich przez najbliższe otoczenie. Kampania to wiele działań z myślą o dzieciach i młodzieży. Profilaktyczna akcja obejmuje już najmłodsze dzieci. W żłobkach i przedszkolach są organizowane malowanki, konkursy plastyczne w podstawówkach dla młodszych uczniów - dla dzieci gry profilaktyczne, konkursy i zabawy, a dla młodzieży szkolenia i warsztaty relaksacyjne dla młodzieży. Są także konferencja dla dorosłych.

Potrzeby i prawa dzieci oraz młodzieży

To wszystko profilaktyka i uczulenie ludzi dorosłych: rodziców, opiekunów, nauczycieli na potrzeby dzieci, na ich prawa i konieczność ochrony. Projekt trwa od 1 do 19 listopada. W Wielickiej Mediatece zainaugurowano go 31 października.
Inauguracja Pomarańczowej Wstążki w Wieliczce odbyła się z udziałem przedstawicieli władz gminy i szefów wielu instytucji oraz partnerów kampanii.

- Odsłoniliśmy nową perspektywę - dziurkę od klucza - klucza do wewnętrznej mocy! Jesteśmy mocną drużyną, dla której ochrona dzieci i młodzieży jest ważnym zadaniem. Chcemy mieć odwagę reagować, podejmować działania i współtworzyć system pomocy dzieciom. Nasza dzisiejsza inauguracja jest rodzajem zobowiązania! To ludzie tworzą system! A system musi być dojrzały, adekwatny i otwarty na podążanie za potrzebą ochrony. Współdziałanie to współodpowiedzialność! - poinformowali organizatorzy akcji z Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Kampania na rzecz bezpieczeństwa obejmuje kilka tysięcy osób. Wszelkie działania w ramach kampanii odbywają pod honorowym patronatem Artura Kozioła, burmistrza Miasta i Gminy Wieliczka. W projekt jest dofinansowany ze środków z budżetu państwa - Program Osłonowy - Wspieranie Jednostek Samorządu Terytorialnego w Tworzeniu Systemu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie.

Konkursy w żłobkach i przedszkolach

Pierwsze tegoroczne działania z dziećmi w ramach Pomarańczowej Wstążki wiązały się z konkursem plastycznym dla dzieci ze żłobków i przedszkoli. Jak wyliczają organizatorzy nadesłane zostało 233 prace, w tym 32 ze żłobków i 201 z przedszkoli.

Zwycięzcy

ŻŁOBKI

  • I miejsce: Gabriel Juszczyk (2 lata) – Żłobek Fair - Play
  • II miejsce: Ignacy Pieczarka (2 lata) – Żłobek Fair - Play
  • III miejsce: Tymoteusz Zakrzewski (2 lata) - Żłobek Fair - Play

Wyróżnienia

  • Zoja Sobieszek – 2 Lata - Żłobek Fair - Play

PRZEDSZKOLA

  • I miejsce: Małgorzata Banaszak (5 lat) – Samorządowe Przedszkole Koźmice Wielkie
  • II miejsce: Bartosz Tekieli (6 lat) – Samorządowe Przedszkole w Mietniowie
  • III miejsce: Natalia Kita (4 lata) – Oddział Przedszkolny przy SP w Gorzkowie

Wyróżnienia

  • Weronika Kmiecik (6 lat) - Samorządowe Przedszkole w Mietniowie
  • Oliwier Piątek (5 lat) – Samorządowe Przedszkole Koźmice Wielkie
  • Helena Ćwiklińska (6 lat) - SP z Oddziałami Integracyjnymi nr 4 w Wieliczce.

Pomarańczowa Wstążka dla ukraińskich dzieci

Kolejny pomarańczowy dzień to wizyta uczestników kampanii w Centrum Pomocy dla Ukrainy w Grabiu.

- W tym miejscu bezpieczeństwo dzieci ma szczególną wartość i dlatego rozmowa właśnie w tym miejscu buduje niesamowitą moc. Dzieci mają prawo żyć w kraju, w którym jest pokój, mają dostęp do rozwoju, edukacji i radości - wskazują organizatorzy akcji.

Podkreślają, że w tym ośrodku klucze z motto tegorocznych działań maja szczególne znaczenie. Tu klucze mocy to: Klucz Obrazków, Klucz Przeciwieństw, Klucz Pytań, Klucz Skojarzeń i Klucz Projektów.

Pomarańczowe działania to także radość zabawy. Ta przypadła w udziale uczniom klas I-III szkół podstawowych. Spotkali się w Parku Mickiewicza podczas gry profilaktyczno-edukacyjnej "Mam tę moc...wszystko czego potrzebuje jest we mnie".

Przybyło 75 uczniów z: SP Dobranowice, SP Mietniów, SP Śledziejowice oraz SP nr 3 i SP nr 4. dzieci poprzez różnego rodzaju zadania i zabawy poznawali swoje moce, których symbole zostały im wręczone w postaci specjalnych oznak.

- To ważne aby od najmłodszych lat wzmacniać i pokazywać dzieciom ich moce oraz budować ich wartość i wiarę w siebie - podkreślają organizatorzy z MGOPS w Wieliczce.

Niezwykły urok Doliny Kluczwody przy Jaskini Wierzchowskiej

Dolina Kluczwody z czarującym, wijącym się potokiem, uroczym...

Zmiany w Kodeksie Pracy od 26 kwietnia

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski