Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Posadzą rośliny, żeby produkować z nich prąd

Barbara Ciryt
Jerzmanowice-Przeginia. Powstała spółka z udziałem gminy, która buduje biogazownię

Sołtysi i radni gminy Jerzmanowice-Przeginia spotkali się z władzami samorządowymi oraz ekspertami od energii odnawialnej. Rozmawiali o powstawaniu biogazowni przy oczyszczalni ścieków na granicy Racławic i Żar. Decyzja o budowie biogazowi w tej gminie zapadła już trzy lata temu.

Władze zdecydowały, że będą współtworzyć spółkę ABM Biogaz Trzy. Wykupiły w niej 24 proc. udziałów za 3,6 tys. zł i dadzą komunalną działkę pod budowę biogazowni. Zakładają, ze rolnicy będą uprawiać rośliny, głównie kukurydzę i sprzedawać do biogazowni.

Podczas spotkania z sołtysami i radnymi eksperci, dr Jacek Biskupski ds. energetyki słonecznej z Politechniki Krakowskiej oraz Krzysztof Kolendra ze spółki Biogaz Energetyka Polska Grupa, wyjaśniali zasady działania biogazowni. Będzie w niej wytwarzany biogaz, z którego podczas spalania można uzyskać energię elektryczną i cieplną. Mówili o zrównoważonym rozwoju gminy z jej niezależnością energetyczną, związaną z budową biogazowni rolniczej.

- Rozmowy i przygotowania tego przedsięwzięcia były u nas od dawna. Jednak czekaliśmy m.in. na nową ustawę o odnawialnych źródłach energii. A co za tym idzie, o zasadach wspierania tej działalności - mówi Adam Piaśnik, wójt gminy Jerzmanowice-Przeginia.

Ustawę prezydent podpisał niespełna dwa tygodnie temu. - Najważniejszą zmianą w stosunku do obecnie obowiązujących przepisów o odnawialnych źródłach energii jest to, że w miejsce systemu świadectw pochodzenia energii wprowadza się system aukcyjny. Zgodnie z tym rząd ma decydować, ile energii odnawialnej potrzeba - informuje Ministerstwo Gospodarki.

Dyrektywy unijne mówią, że do 2020 roku energia z odnawialnych źródeł ma stanowić 20 proc. całkowitej zużywanej w krajach UE. Obecnie jest to 10 proc. Gmina Jerzmanowice-Przygotowuje się do produkcji własnej energii.

- Powstanie biogazowni wiążemy z ograniczaniem niskiej emisji - mówi wójt Piaśnik. Wskazuje, że celem spółki ABM Biogaz Trzy jest wytwarzaniem energii ze źródeł odnawialnych, utylizacja odpadów z biomasy i produkcja energii cieplnej.

Tak powstałe ciepło ma być wykorzystane m.in. do osuszania zużytej biomasy, która może wrócić na pola rolników jako naturalny nawóz lub zostać przetworzona na pelet do palenia biomasą. Dzięki temu biogazownia nie będzie produkować żadnych odpadów. Pozostałe ciepło można wykorzystać do ogrzewania domów lub sprzedawać. To samo dotyczy prądu, który powstanie w biogazowni.

Jeśli nie uda się go w całości sprzedać odbiorcom bezpośrednim, to trafi do sieci przesyłowej.
Już podczas zebrań wiejskich Jarosław Kasprzyk, kierownik Referatu Infrastruktury w jerzmanowickim urzędzie gminy wyjaśniał, że gmina, jako udziałowiec spółki, będzie korzystała z wpływów ze sprzedaży prądu. Mieszkańcy zaś mogą uprawiać, kontraktować i sprzedawać kukurydzę do zasilania bogazowni.

Jan Hrabia, wiceprzewodniczący Rady Gminy i sołtys Racławic przyznaje, że ludzie są gotowi uprawiać kukurydzę. - Jednak nie zaczną tego robić, nim nie powstanie biogazownia. Dlatego nie mogą się jej doczekać - zaznaczał.

Sołtys Przegini Roman Rogóż twierdzi, że w każdej wiosce są rolnicy zainteresowani sprzedażą roślin na biomasę. Ale muszą mieć pewny zbyt - jakąś gwarancję sprzedaży.

Spółka z gminą Jerzmanowice-Przeginia jako udziałowiec obiecuje wieloletnie kontrakty. - Mam nadzieję, że gdy biogazownia zacznie działać, to rozwinie się rolnictwo. Znikną nieużytki, a wraz z tym problem wypalania traw, co w ostatnich latach jest plagą w naszej gminie - dodaje wójt.

Co to są biogazownie rolnicze?
*Biogazownie rolnicze to instalacje, które służą do produkcji tzw. biogazu. Jacek Krzemiński, współpracownik Instytutu na rzecz Ekorozwoju przy projekcie "Biogazownia - przemyślany wybór" wyjaśnia, że właściwości i skład biogazu są zbliżone do gazu ziemnego. W Europie biogaz jest prawie połowę tańszy od gazu ziemnego. Jedna duża biogazownia może wyprodukować prąd dla kilku tysięcy domów i mieszkań.

*Biogaz wytwarzany jest z odpadów z produkcji rolnej oraz spożywczej. W przypadku Jerzmanowic-Przegini ma powstawać z kukurydzy. Może być też wytwarzany np. z obornika, serwatki z mleczarni, resztek owoców i warzyw, kiszonek kukurydzy, zbóż, traw, liści buraków i ziemniaków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski