MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Widokowa ścieżka rowerowa powstanie wokół kamieniołomu pod Krakowem. To miejsce z historią na wygasłym wulkanie. Mamy zdjęcia wyrobiska

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Wideo
od 16 lat
Wybudują szlak pieszo-rowerowy wokół nieczynnego kamieniołomu w Miękini w gminie Krzeszowice. To będzie nie tylko trasa po pięknym widokowo terenie ze sporym stawem, ale także miejsce edukacyjne z trasą geologiczną. Całość powstaje tu na wygasłym wulkanie. Są nie tylko pomysły budowy szlaku dla pieszych i rowerzystów, ale jest także podpisana umowa na opracowanie programu funkcjonalno-użytkowego.

Ścieżka rowerowa z podwieszanymi elementami

To nie będzie zwyczajna ścieżka dla rowerzystów i pieszych, ale miejsce edukacyjne, ze szlakiem geologicznym. Ponadto sama ścieżka będzie z kładkami i elementami podwieszanymi - ciekawa ze względu na ukształtowanie terenu. Pomysły są takie, żeby na ścieżce powstały także trzy punkty widokowe i zejścia do tworzonego tutaj centrum edukacji odnawialnych źródeł energii.

Umowa na opracowywanie programu funkcjonalno-użytkowego została podpisana przez burmistrza gminy Krzeszowice Wacława Gregorczyka w pierwszej połowie października. Wykonawcą zadania została spółka Draft Engineers z Chrzanowa.

- Podpisana umowa obejmuje przygotowanie pierwszych dokumentów do budowy ciągu pieszo-rowerowego na odcinku około 2,5 kilometra wokół kamieniołomu w Miękini. Zakładamy, że opracowanie programu funkcjonalno-użytkowego będzie gotowe do 10 grudnia tego roku - informuje Wacław Gregorczyk, burmistrz Krzeszowic.

Kamieniołom i jego zagospodarowanie

Obszar kamieniołomu miękińskiego po wydobyciu porfiru jest do zagospodarowania. To ogromne nieczynne wyrobisko, które obecnie zostało zamienione na widowiskowy staw ze ścianami skalnymi w niektórych miejscach.

Kiedyś Miękinia słynęła z wydobywanego tu porfiru. Na terenie kamieniołomu jest ogromne, nieczynne wyrobisko, którego powierzchnia wynosi 40 hektarów, a głębokość sięga 50 metrów. Natomiast dookoła niego jest teren do wykorzystania.

- Teren kamieniołomu poza stawem ma około 20 ha i mamy plan na jego zagospodarowanie. Na ścieżkę z obszarem edukacyjnym i szlakiem geologicznym przeznaczymy około 4 do 5 hektarów. Ponadto na obszarze około 3 do 4 hektarów będziemy tworzyli centrum dedykowane odnawialnym źródłom energii, jako miejsce edukacyjne - pokazowe dla szkół oraz rodzin z dziećmi. Kolejne 5 hektarów zajmuje tutaj Strefa Aktywności Gospodarczej. Natomiast ponad 7-hektarowy obszar zagospodarowuje Akademia Górniczo-Hutniczą w Krakowie tworząc hale i laboratoria powstałego i rozwijającego się w Miękini Centrum Zrównoważonego Rozwoju i Poszanowania Energii - mówi burmistrz Gregorczyk.

Historyczne miejsce na wulkanie

Ścieżka pieszo rowerowa, która tu powstanie będzie edukacyjna i ciekawa ze względu na historię tego obszaru oraz ciekawe podłoże. Całość znajduje się na wygasłym wulkanie, na ternie terenie dawnego kamieniołomu porfiru miękińskiego. Teren rekreacyjny powstanie wokół dawnego wyrobiska magmowych skał wulkanicznych, które wydobywano od XVIII wieku.

Eksploatowane stąd złoża porfiru początkowo wykorzystywane były w budownictwie, często z tutejszych skał korzystała lokalna ludność przy podbudowie swoich chałup. W XIX wieku tutejszy porfir, czyli już wówczas miękińską kostkę porfirową wykorzystywano do budowy dróg m.in. w Krakowie. W latach 20. XX wieku jeszcze kamieniołom dobrze prosperował, ale w latach 30. nastąpił kryzys, potem sytuacja się poprawiła.

W czasie II wojny kamieniołom służył Niemcom i ich gospodarce, następnie przejęła go Armia Czerwona. W katach 70- ubiegłego stulecia wszedł w skład Krzeszowickich Kamieniołomów Drogowych. A z końcem 1975 roku zakończono wydobycie. Dziś tu jest uroczy staw, resztki zabudować przemysłowych, wokół powstają miejsca gospodarcze, edukacyjne i rekreacyjne.

Selfie starosty Wojciecha Pałki i cheerleaderek ze Klubu Sportowego Unique Cheerleaders KOcmyrzów-Luborzyca

Nagrody powiatu krakowskiego i starosty rozdane. Docenili lu...

Sezon grzybowy trwa!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski