Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Postulaty mieszkańców pozwolą na zmianę przebiegu planowanych linii kolejowych. Ludzie śledzą działania Centralnego Portu Komunikacyjnego

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Mieszkańcy podkrakowskich gmin oprotestowali wiosną budowę linii kolejowych przez najcenniejsze przyrodniczo dolinki
Mieszkańcy podkrakowskich gmin oprotestowali wiosną budowę linii kolejowych przez najcenniejsze przyrodniczo dolinki Fot. Barbara Ciryt
Sprzeciwy, postulaty i skargi mieszkańców czterech podkrakowskich gmin dotyczące przebiegu nowych linii kolejowych okazały się skuteczne. Przynajmniej na tyle, że ogromną ich większość wzięli pod uwagę przedstawiciele Centralnego Portu Komunikacyjnego. Zapowiedzieli, że postulaty zostały przyjęte jako podstawa do korekty granic wyznaczonego korytarza dla inwestycji kolejowych.

FLESZ - Polska na liście krajów niebezpiecznych

Jest szansa, że przy kolejnych konsultacjach - a zostały one już zapowiedziane, choć bez konkretnych dat - propozycje mieszkańców i podkrakowskich samorządowców zostaną uwzględnione, a planowane do wybudowania tory kolejowe nie zniszczą dolinek parków krajobrazowych.

Przypomnijmy, że nowe linie kolejowe zaplanowano m.in. w czterech gminach powiatu krakowskiego: Jerzmanowice-Przeginia, Wielka Wieś, Zabierzów i Zielonki. Gdy wiosną, przy rozpoczynającej się pandemii koronawirusa mieszkańcy dowiedzieli się o tym fakcie zaczęli protesty. Ludzie dziwią się, że do Centralnego Portu Komunikacyjnego, który ma powstać w gminie Baranów koło Warszawy zaplanowano nowe linii kolejowych, które miałyby burzyć centra wiosek, tereny Farmy Życia dla osób z autyzmem, budynki szkolne, boiska, cenne przyrodnicze obszary podkrakowskie, dolinki i parki krajobrazowe.

Protesty w Dolinie Będkowskiej. Ludzie bronią jej, żeby nie ...

Jak się okazało projektanci z CPK narysowali wówczas na mapach nowe warianty linii kolejowej nie sprawdzając co jest w terenie, bo nie pojechali w teren. - Nie brali pod uwagę dokumentów planistycznych gmin. Posiłkowali się zdjęciami lotniczymi - informował mieszkańców wicewójt Zabierzowa Bartłomiej Stawarz podczas pierwszych spotkań konsultacyjnych.

Teraz zaznacza, że po analizach uwag i raporcie powstałym po pierwszych konsultacjach Centralny Port Komunikacyjny wskazuje, że uwzględnił wiele postulatów, ale nie prowadzi korespondencji z gminami. Jednak czytamy w raporcie zapowiedź konsultacji z samorządowcami.

- Na razie żadne informacje z CPK do nas nie docierają. Ale mamy nadzieję, że jeśli będą przeprowadzone konsultacje, to będziemy o ich rzeczowo informowani i nasze zdanie będzie brane pod uwagę - zaznacza Krzysztof Wołos, wójt gminy Wielka Wieś.

Protesty w sprawie nowych linii kolejowych nasilają się. Spr...

Ludzie wskazywali na zebraniach nowe, sensowniejsze tereny do budowy kolei, które pozwalałyby na przeprowadzenie inwestycji i nie degradowały Jury. Wiele z propozycji wzięli pod uwagę przedstawiciele Centralnego Portu Komunikacyjnego. Jest szansa na ominięcie w większej odległości na północny wschód obszaru chronionego Ojcowskiego Parku Narodowego i innych terenów cennych przyrodniczo oraz mających znaczące walory krajobrazowe i turystyczne.

- Nie mamy pewności, że powstaną nowe warianty linii kolejowych na poszerzonych terenach, by ominąć cenne obszary, a także, co ważne dla mieszkańców tereny zabudowane. Jednak liczymy na rozsądne podejście do propozycji mieszkańców i władz gmin - mówi Tomasz Gwizdała, wójt gminy Jerzmanowice-Przeginia.

Mieszkańcy każdej z podkrakowskich gmin złożyli do CPK tysiące wniosków, postulatów i uwag. Teraz śledzą raporty i analizy, czekają na konsultacje i przygotowują się do nich. Zapowiadają, że cenią komunikację kolejową, ale na degradację cennych terenów nie pozwolą.

Kilkuset mieszkańców gminy Jerzmanowice-Przeginia przyszli na konsultacje, by oprotestować trasę linii kolejowej

Protest w Jerzmanowicach. Kolej może zrujnować domy, wioski,...

Tłum mieszkańców gminy Zabierzów na spotkaniu z przedstawicielami spółki Centralny Port Komunikacyjny i dyskusje o wariantach linii kolejowej

Bulwersujący przebieg linii kolejowej. Mieszkańcy krytykują ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski