MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Poszukiwania agatów w Rudnie. Pół tysiąca poszukiwaczy drogocennych kamieni

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Poszukiwacze agatów przez kilka godzin kopali na wzgórzu wulkanicznym na polach przed Muzeum Agatów w Rudnie
Poszukiwacze agatów przez kilka godzin kopali na wzgórzu wulkanicznym na polach przed Muzeum Agatów w Rudnie Barbara Ciryt
Wielkie hałdy ziemi na polu agatowym, a obok nich ogromne wyrwy. A w środku, w olbrzymich dołach, i na hałdach mnóstwo ludzi ze sztychówkami, motykami, młotkami i kilofami. Przekopują ziemię, przerzucają z miejsca na miejsce i wypatrują kamieni - poszukują agatów. To wszystko w ramach akcji Pierwsza Orka czyli Wielkie Agatów Szukanie, organizowanej przez Muzeum Agatów w Rudnie. W wydarzeniu wzięło udział około 500 osób.

Na polach agatowych u podnóża zamku Tenczyn od kilku lat organizowane są cykliczne poszukiwania minerałów: mistrzostwa, orki, wykopki. Każdy uczestnik ma wówczas szansę na wulkanicznym wzgórzu znaleźć prawdziwe agaty.

Wielkie diury w ziemi i setki poszukiwaczy

W sobotę 8 czerwca już w godzinach porannych przed muzeum stanęło kilkaset osób, czekających przed otwarciem biura poszukiwań. Początkowo na pola agatowe weszło 380 osób, by kolejni dołączyli w ciągu dnia.

- Na mistrzostwach organizujemy małe poletka, dzielimy pole agatów i każdy może przekopywać to, które wylosował. Natomiast podczas orki nie ograniczamy uczestników poszukiwań. Tym razem zrobiliśmy orkę hybrydową. Nie tylko tradycyjnie ciągnikiem przeoraliśmy pole, ale sprowadziliśmy dwie koparki, które wykopały wielkie dziury, żeby przewrócić ziemię i dać szansę uczestnikom tej geologicznej zabawy na przeszukiwania tego, co było głęboko pod nami - mówi właściciel muzeum i kolekcjoner Witold Koprucha, inicjator i organizator Pierwszej Orki, czyli Wielkiego Agatów Szukania.

Amatorów szukania minerałów było mnóstwo. Wśród nich m.in.: geolodzy, archeolodzy, niemal zawodowi poszukiwacze, którzy byli już na wielu polach minerałów w Polsce oraz poza granicami kraju. Jednakże byli też ci, którzy trafili do Rudna pierwszy raz w życiu i w zasadzie przypadkowo znaleźli się na agatowych polach. Przybyli tu np. ze względu na dzieci, które chciały pokopać w ziemi i poszukać kamieni.

Szczęściarze wykopywali skarby raz za razem

7-letni Bruno pochwalił się kilkoma kamieniami, ale wśród nich jednym szczególnie pięknym agatem. Zdradził, że znalazcą skarbu jest jego tata, którego syn mobilizował do przyjazdu.

- Kolekcjonuję minerały, mam ich w domu dużo np.: kryształy górskie, ametysty, chalcedonit i inne - opowiada Bruno.

Tuż obok skutecznie poszukiwał kamieni Piotr Lis, który przyjechał z Bełchatowa (woj. łódzkie). Opowiada, że od roku z synami wciągnął się w poszukiwanie minerałów, a o swoich znaleziskach informuje na grupie internetowej "Minerały Starej Kamienicy".

- W ciągu roku udało się znaleźć sporo ciekawych minerałów. Ja mam już swoich znalezisk trzy regały, a synowie dwa. Dzisiaj tutaj w Rudnie też już kilka agatów wykopaliśmy - mówi Piotr Lis.

Szczęście w poszukiwaniu miała również pani Karina, która przyjechała do Rudna z rodziną. Pierwszy raz znalazła się na agatowym polu, gdzie znalazła ogromny okaz.

- Nie wiedziałam nawet, jak poszukuje się agatów, a znalazłam coś tak wielkiego. Po konsultacjach organizatorzy ogłaszali przez megafon, że taki okaz został znaleziony, żeby innych zachęcić i motywować do poszukiwań - mówi nam szczęśliwa znalazczyni.

Na pola agatowe przybyli z całego kraju

Małgorzata i Tomasz przybyli z Tarnobrzega (woj. podkarpackie). Kopali od rana, przez co również mogli pochwalić się kilkoma znaleziskami. Para tłumaczy, że kopanie wciąga, o czym świadczy fakt, że do Rudna przybywają poszukiwacze z całej Polski.

Jak wyliczają organizatorzy, wśród uczestników orki agatowej byli m.in.: uczestnice ze Szczecina, Jasła, Tarnobrzega oraz całej Małopolski i ościennych województw.

- Ci, którzy mówią, że mieli blisko, to jechali do nas dwie godziny - uśmiecha się Witold Koprucha.

Wielkowiejski Trag w Szycach cieszy się zainteresowaniem klientów. Odbywa się w co drugą sobotę w godzinach od 9 do 13

Wielkowiejski Targ z bogatą ofertą pyszności od lokalnych pr...

Tylko nieco ponad 47% Polaków chce skrócenia tygodnia pracy

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski