MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Potrzeba bliższej współpracy naukowców i przedsiębiorców

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Przedsiębiorczość. Co zrobić, by polskie firmy zaczęły na naprawdę masową skalę grać w europejskiej ekstraklasie?

Jak sprawić, by Polacy byli bardziej przedsiębiorczy i jak może w tym pomóc nauka - zastanawiali się uczestnicy I Ogólnopolskiego Zjazdu Katedr Przedsiębiorczości oraz Innowacji zorganizowanego przez krakowski Uniwersytet Ekonomiczny.

W wypełnionej po brzegi Sali Senackiej UEk wybitni badacze z 60 krajowych ośrodków zastanawiali się nad wyzwaniami dla przedsiębiorczości jako dyscypliny naukowej. Dyskutowali m.in. o tym, co i jak badać, aby być w lidze europejskiej oraz jak edukować.

- Z badań wynika, że znaczna część polskich firm - a 96 proc. z nich to firmy mikro - prezentuje podejście „trwania”, nie planuje rozwoju, stroni od innowacji. Mamy wyjątkowo niski odsetek firm innowacyjnych. W głowach wielu przedsiębiorców zagnieździł się mit, że tylko duże firmy mogą być innowacyjne, bo tylko je stać na badania rozwojowe, na skok technologiczny, a to nieprawda. Trzeba to przedsiębiorcom uświadamiać - podkreśla prof. Ewa Okoń-Horodyńska z UJ.

- Mamy w Polsce ponad 4 mln zarejestrowanych i ok. 1,6 mln aktywnych firm. Ci aktywni coraz lepiej wiedzą, że bez innowacji nie są w stanie skutecznie konkurować z 26 milionami firm, które działają na rynku unijnym. Czas niskich kosztów pracy się kończy, aby pójść dalej, niezbędna jest ścisła współpraca nauki z biznesem - mówi dr. hab. Agnieszka Kurczewska z Uniwersytetu Łódzkiego. Najbardziej interesuje ją, jak rodzi się przedsiębiorczość, jak myśli przedsiębiorca, jak postrzega rzeczywistość i podejmuje decyzje, jak się uczy i jak korzysta z doświadczeń, jak wykorzystuje nadarzające się okazje.

Naukowcy zwrócili uwagę, że wyrosło w Polsce pierwsze pokolenie doktorantów, którzy od zarania swej pracy naukowej zajmują się przedsiębiorczością jako taką i rozwijają swe badania na równi z nauką światową. To może pomóc w rozwoju rodzimej przedsiębiorczości - trzeba jednak wyniki badań przełożyć na rozwiązania praktyczne. Mówiono o tym dużo w czasie panelu poświęconego edukacji.

Czy przedsiębiorczości da się nauczyć? - Oczywiście przydaje się talent, ale podstawy, zasady, mechanizmy, czyli rzemiosło można opanować nawet bez niego. A mamy w Polsce ogromną liczbę samorodnych talentów oraz młodych ludzi, którzy wyrośli w rodzinach przedsiębiorców, co - jak wynika z badań - ma ogromne znaczenie - wyjaśnia prof. Krzysztof Wach z UEk, pomysłodawca i organizator Zjazdu. Podkreśla, że niezwykle istotna jest integracja środowiska naukowego zajmującego się przedsiębiorczością oraz efektywniejsze kształtowanie postępu naukowo-badawczego na rzecz przedsiębiorczości w Polsce. Taki był zresztą główny cel Zjazdu Katedr.

W dwóch kolejnych dniach 160 wybitnych specjalistów z 28 krajów świata wzięło udział w zorganizowanej przez UEk VIII Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Zaawansowane badania na rzecz przedsiębiorczości w kontekście globalnym”.

[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski