MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Powiat krakowski. Czy strażnicy gminni pomogą w poprawie jakości powietrza?

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Fot. Gmina Wielka Wieś
Jak skutecznie walczyć ze smogiem? Samorządowcy gminni co rusz słyszą o pomysłach, które powinni wdrożyć, żeby poprawić jakość powietrza. Niektórzy podkrakowscy samorządowcy zastanawiają się czy nie powołać straży gminnych, które przewiduje konsultowany obecnie Wojewódzki Program Ochrony Powietrza.

FLESZ - Miliony za bezpieczeństwo w sieci. Powstaje cyberwojsko.

Wprawdzie powołanie strażników we wszystkich gminach oraz wydawanie 1 procenta z gminnych budżetów na walkę ze smogiem jest kontrowersyjne nie tylko dla władz gmin, ale też samych pomysłodawców - samorządu wojewódzkiego. Wicemarszałek Tomasz Urynowicz oczekiwał tego od gmin, a marszałek Witold Kozłowski kwestionuje wprowadzanie tego jako obowiązku.

Natomiast wójtowie podkrakowskich gmin zastanawiają się nad wzmożeniem kontroli palenisk w prywatnych domach. Niektóre gminy jak Skawina, Krzeszowice mają straże miejskie, które kontrolują m.in. paleniska i przychodząc w mundurach na kontrolę budzą respekt wśród mieszkańców. Strażnika ma nawet gmina Igołomia-Wawrzeńczyce.

- Sam fakt kontroli mundurowych w domach może wpływać na mieszkańców i ich świadomość, że wymiany pieców nie unikną. U nas kontrole prowadzą urzędnicy, ale zastanawiam się nad ich skutecznością, bo są miejsca, do których kontrolerzy przychodzą po kilka razy, a mieszkańcy nic sobie z tego nie robią lub nie wpuszczają kontrolujących. Dlatego szukam sposobów na bardziej kategoryczne działania - mówi Elżbieta Burtan, wójt gminy Zabierzów.

Przyznaje, że prowadzi rozmowy z wójtem sąsiedniej gminy Wielka Wieś Krzysztofem Wołosem o powołaniu straży międzygminnej. Obu gminom zależy na intensywnym działaniu i skutecznej poprawie jakości powietrza.

Samorządowcy nie zastanawiają się czy powołanie straży gminnych będzie obowiązkiem, ale czy przyniesie wymierne skutki w walce ze smogiem.

- Są informacje o możliwościach zdobycia pieniędzy z Regionalnego Programu Operacyjnego na wyposażenie stanowisk pracy dla strażników. Być może warto z tego skorzystać. Ponadto strażnicy mogliby nie tylko kontrolować piece, ale także zająć się sprawdzaniem wycinki drzew w wątpliwych sytuacjach lub przeprowadzać kontrole odpadów i nielegalne zrzuty ścieków - mówi wójt Elżbieta Burtan.

Sprawa powołania międzygminnej straży dla Zabierzowa i Wielkiej Wsi jest na etapie rozmów. - Niezależnie od tego, czy to będzie obowiązkowe czy nie, chcemy sprawę przedyskutować i ocenić, czy nie warto powołać straży. Myślimy o takim patrolu, który reagowałby na interwencje o każdej porze, żeby kontrolerzy po zgłoszeniu problemów z dymiącymi kominami pojawiali się we wskazanym miejscu nie na drugi dzień, ale za godzinę czy dwie - mówi Krzysztof Wołos, wójt gminy Wielka Wieś.

Zaznacza, że jego gmina realizuje kilka programów związanych z ochroną środowiska i walką ze smogiem, wchodzi w kolejne programy, wie, że obok doradztwa, propozycji i zachęt do wymiany pieców - kontrole są dodatkowym impulsem do mobilizowania mieszkańców do troski o środowisko.

Wypadek na torach w gminie Słomniki. Samochód wpadł na torow...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski