Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat krakowski. Wielkie wsparcie dla Ukrainy. Dary od tysięcy ludzi dla uchodźców, walczących i służb medycznych

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Dary dla uchodźców oraz walczących Ukraińców
Dary dla uchodźców oraz walczących Ukraińców Fot. Konrad Szymacha
Zbiórka żywności, zestawów medycznych, koców, ale także tworzenie baz noclegowych w internatach, hotelach, deklaracje przyjęcia uchodźców w domach, poszukiwania miejsc pracy dla uchodźców - tak na wiele różnych sposobów pomagają mieszkańcy i samorządowcy z podkrakowskich gmin.

FLESZ - Relacja z Kijowa Marcin Mamoń

od 16 lat

Jedni organizują pomoc dla walczących w Ukrainie, inni dla uchodźców, głównie kobiet, dzieci i osób starszych, jeszcze inni przygotowują pakiety dla służb medycznych pomagających nie tylko na Ukrainie, ale i na przejściach granicznych. Zbiórki pomocy często koordynują sztaby zarządzania kryzysowego gmin, niektóre w porozumieniu ze Strażą Graniczną. Zbiórki wszelkiego rodzaju rzeczy potrzebnych walczącej Ukrainie organizują jednostki straży pożarnych i szkoły.

Pomoc dla Ukrainy jest organizowana we wszystkich gminach powiatu krakowskiego. Obecnie częściowo zbiórki zostały wstrzymane, ale mieszkańcy mobilizują się, żeby utrzymywać i wspierać tych, który już w swojej okolicy przyjęli, rozlokowali i utrzymują. Do wielu podkrakowskich domów, ośrodków, gospodarstw już dotarli uchodźcy.

Dla tych, którzy przyjęli uchodźców pod swój dach z pomocą przychodzą sąsiedzi, znajomi i okoliczni mieszkańcy. Dopytują, co dowieźć, co potrzeba. A zbiórki organizowane w remizach, szkołach zasiliły mocno zbiórkę krakowską.

W większości remiz strażackich w podkrakowskich gminach od piątku, przez sobotę i niedzielę robiono zbiórki: środków czystości, żywności, koców, odzieży. Z wielu miejsc zbiórki dary mieszkańców są dowożone do Krakowa. Jednak są i takie miejsca jak np. remizy w gminie Zabierzów, skąd strażacy zapowiedzieli sukcesywnie dostarczane zebranych rzeczy bezpośrednio na granicę Polsko – Ukraińską.

Dla Ukrainy zbierali:

- środki czystości w małych opakowaniach – mydła, proszki, płyny do mycia i prania
- ręczniki, ścierki, chusteczki higieniczne, artykuły higieniczne, pasty do zębów, szczoteczki, ręczniki papierowe,
- konserwy, sucha żywność, batony, zupy w proszku, woda w małych butelkach
- zestawy medyczne, apteczki, środki opatrunkowe, bandaże, środki dezynfekujące, plastry,
- świece, zapalniczki, zapałki
- koce, śpiwory, folie termiczne, karimaty.

Pierwsze zbiórki zaczęły się w piętek 27 lutego, kolejne ruszyły pełną parą w sobotę i niedzielę.

W gminie Czernichów wielką akcję zorganizowano oddolnie w strażach pożarnych - we wzajemnej współpracy jednostek OSP. Jedną z przykładowych zbiórek i aktywizację ludzi przeprowadzono w remizie OSP Nowa Wieś Szlachecka. Odrębną zbiórkę zorganizowała OSP Wołowice z pomocą stowarzyszenia "Blisko ludzi". Organizowano nie tylko zbiórki żywności, ubrań, ale także noclegi.

W gminie Igołomia-Wawrzeńczyce koordynacja zbiórki dla Ukrainy była z udziałem gminy i radnego powiatowego. Jak relacjonuje radny przychodziło wielu ludzi dorosłych i dzieci, przynosili swoje dary, akcje wsparło wiele firm i organizacji.

W gminie Iwanowice w zbiórki angażowali się mieszkańcy, niektórzy - jak informowali nas dowozili swoje dary wprost do Krakowa. Natomiast strażacy w tej gminy organizowali sprzęt i umundurowanie, którym chcieli się podzielić ze strażakami na Ukrainie. To odpowiedz jednostek OSP z podkrakowskich gmin na apel Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej. Taka pomoc jest przygotowywana w jednostkach strażackich w całym powiecie krakowskim.

W gminie Jerzmanowice-Przeginia spontaniczne zbiórki także organizowali strażacy, ale i placówki oświatowe. Dużą zbiórkę pomocy zorganizowali nauczyciele, samorząd uczniowski i rodzice dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Czubrowicach. Do akcji włączył się sołtys i mieszkańcy. W ciągu czterech godzi zebrali potrzebne dary dla Lwowa i zawieźli do Krakowa skąd, jada dalej na Ukrainę. A gmina koordynowała tworzenie bazy noclegowej.

W gminie Kocmmyrzów-Luborzyca wielka zbiórka darów była organizowana w Baranówce, gdzie w pomieszczeniach przy centrum kultury mieszkańcy dowozili rzeczy potrzebne na Ukrainie. Akcje organizowała gmina wspierana przez jednostki straży pożarnych.

W gminie Krzeszowice także w wielu miejscach były oddolne inicjatywy i organizowane miejsca składania darów, organizowały je jednostki straży oraz gmina. Strażacy z Tenczynka dodatkowo organizowali pomoc dla służby medycznych pracujących na przejściach granicznych. Dla nich organizowano zbiórkę koców termicznych, śpiworów, ogrzewaczy, opatrunków medycznych, pluszaków dla dzieci, napojów, wody w małych butelkach oraz batoników.

Także w Liszkach była organizowana pomoc. Tu także najwięcej pracy wkładali mieszkańcy. Organizowana baza noclegowa dla uchodźców, ale także zbierane są oferty od firm dysponujących samochodami ciężarowymi, dostawczymi, autobusami lub busami, które mogłyby służyć do transportu pomocy lub ludzi.

W gminie Michałowice straże pożarne robiły zbiórki nie tylko dla ukraińskich strażaków, ale wraz z mieszkańcami zbiorki rzeczy dla walczących o Ukrainę oraz dla uchodźców, którzy przybyli do tej gminy i potrzebują jedzenia i wielu rzeczy potrzebnych do normalnego funkcjonowania.

W gminie Mogilany zbierane dary dla Ukrainy postanowiono przekazać za pośrednictwem Polskiego Czerwonego Krzyża. Wiele darów kierowano do punktów przyjmowania uchodźców na granicy polsko-ukraińskiej.

W gminie Skała także oddolnie robiono zbiórki dla Ukrainy. Organizowali je strażacy i mieszkańcy działający w różnych organizacjach, zbiórkę organizował też ośrodek pomocy społecznej. Ponadto mieszkańcy zaczęli realnie pomagać przyjmując pod swój dach uchodźców i organizując im wyżywienie, warunki do życia, a także szukając dla nich pracy.

W gminie Skawina powstało kilkanaście punktów zbiórki darów - głównie w remizach strażackich. W akcję zaangażował się ośrodek pomocy społecznej, który uruchomił nr telefonu dla obywateli Ukrainy. Powstała tez specjalna grupa na facebooku. W tej gminie jest wielu pracowników z Ukrainy, którzy sprowadzają obecnie swoje rodziny.

W gminie Słomniki punkt zbierania rzeczy potrzebnych dla walczących na Ukrainie i uchodźców zorganizowano na ul. Kościuszki 28. Tam mieszkańcy dowozili swoje dary, które potem zostały odwiezione do magazynów Caritasu w Brzegach.

W gminie Sułoszowa wielka gminną zbiórkę zorganizowano w Szkole Podstawowej nr 1. W organizację pomocy włączyły się samorząd gminny, parafia, straże pożarne, szkoły i indywidualni mieszkańcy. Zachęcali do wspólnej akcji.

W gminie Świątniki Górne punkty zbiórek były w remizach strażackich, natomiast gmina jak wiele innych tworzyła bazę miejsc przyjęć uchodźców.

Podobnie w gminie Wielka Wieś zbiórki prowadzili strażacy, natomiast gmina zajęła się m.in. pomocą pracownikom ukraińskim, którzy od lat są w tutejszej strefie gospodarczej i chcą sprowadzać tutaj swoich najbliższych. Jest przygotowywana baza lokalowa dla nich.

W gminie Zabierzów także są akcje pomocy. Tu oprócz darów dla uchodźców strażacy organizowali też niezbędniki medyczne dla walczących na Ukrainie, zbierali środki opatrunkowe i medyczne, żeby pomóc ludności cywilnej oraz służbom ratunkowym na Ukrainie.

W gminie Zielonki zbiórki podobnie jak w wielu innych miejscach organizowali strażacy z poszczególnych jednostek i szkoły. Natomiast gmina tworzyła bazy lokalowe, gastronomiczne i zbiera wszelkie oferty z możliwą pomocą dla uchodźców z Ukrainy.

Jedna z pierwszych rodzin uciekających przed wojną na Ukrainie trafiła do domu posłanki Elżbiety Dudy

Powiat krakowski. Przyjechali pierwsi uchodźcy z Ukrainy. Mi...

Kacper Zając i Kamilka Zając w obecności rodziców, dyrektorki swojej szkoły odebrali nagrody od wójta gminy Wielka Wieś i komendanta policji

Wielka Wieś. Bohaterskie dzieci. Odważnie i odpowiedzialnie ...

W domu Socholików w Łazach pożar wybuchał dwa razy w ciągu dwóch dni

Łazy. Dwa pożary w jednym domu. Spalony dach, strych, poddas...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski