MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Powiat się starzeje...

MAGDALENA UCHTO
Uczestnicy projektu obejrzeli Dom Kombatanta w Miechowie FOT. MAGDALENA UCHTO
Uczestnicy projektu obejrzeli Dom Kombatanta w Miechowie FOT. MAGDALENA UCHTO
Statystyki demograficzne dla powiatu miechowskiego biją na alarm. Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia powiat miechowski jest drugim w Małopolsce pod względem wysokiej średniej wieku pacjenta.

Uczestnicy projektu obejrzeli Dom Kombatanta w Miechowie FOT. MAGDALENA UCHTO

SPOŁECZEŃSTWO. W Miechowie chcą zapewnić osobom starszym lepszy dostęp do usług medycznych

Z kolei z materiałów Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że pod koniec 2010 roku na 100 mieszkańców w wieku produkcyjnym przypadało aż 63 w wieku nieprodukcyjnym.

- Prognozy dla powiatu miechowskiego nie są optymistyczne. Pokazują, że o ile w 2011 roku osób w wieku powyżej 65 lat było 8 tysięcy 516, o tyle w 2020 liczba ich ma wzrosnąć do 11 tysięcy 533 - informuje lek. med. Mirosław Dróżdż, dyrektor Szpitala św. Anny w Miechowie.

Według danych Małopolskiego Obserwatorium Polityki Rozwoju, obszar północnej i zachodniej Małopolski to najstarsza część województwa. W 2005 roku ponad połowa mieszkańców tych terenów przekroczyła 36 lat, a do 2020 roku większość populacji stanowić mają osoby powyżej 39 lat.

Postawią na geriatrię i rehabilitację

- Średnia wieku pacjentów już jest wysoka - mówi dyr. Dróżdż. Dlatego w szpitalu podejmowane są działania, które mają zapewnić osobom starszym lepszy dostęp do usług medycznych.

Dyrektor podkreśla, że planowane jest utworzenie Oddziału Geriatrycznego, rozwój opieki ambulatoryjnej, otwarcie Poradni Geriatrii i Rehabilitacji, ale także zapewnienie pomocy psychologa i promowanie zdrowego stylu życia.

Powiat miechowski, jako jeden z czterech najbardziej starzejących się powiatów, został włączony do projektu "Adapt2DC - adaptacja do zmian demograficznych", realizowanego w ramach Programu dla Europy Środkowej współfinansowanego przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. Województwo małopolskie jest jednym z partnerów projektu i stawia na telemedycynę dla osób starszych.

100 pacjentów w wieku powyżej 55 lat, z powiatów najbardziej narażonych na zmiany demograficzne (miechowski, proszowicki, chrzanowski, olkuski) będzie korzystało z usługi tele-EKG, konsultacji kardiologa i dietetyka. Otrzymają na miesiąc specjalny aparat. Dzięki temu samodzielnie będą wykonywać zapisy EKG, a następnie wysyłać je do Szpitala Jana Pawła II w Krakowie. To pozwoli na kontakt z pacjentem 24 godziny na dobę.

Poproś o skierowanie na tele-EKG

Katarzyna Opoczka z Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie, koordynator regionalny projektu podkreśla, że na razie zgłoszonych zostało ok. 40 pacjentów z czterech powiatów. Lek. med. Mirosław Dróżdż zaznacza, że - jako lekarz rodzinny - wytypował ok. 17. Mimo, iż pierwsza konferencja w ramach projektu odbyła się w marcu, boomu na usługi z zakresu telemedycyny w powiecie miechowskim nie widać. Choć Urząd Marszałkowski przekazał tu ulotki i plakaty promujące projekt.

- Czekamy na kolejne zgłoszenia. O tym projekcie i usługach tele-Ekg będziemy informować w niedzielę podczas Dni Miechowa. Będziemy mieć swoje stoisko - podkreśla Katarzyna Opoczka.

O skierowanie na bezpłatne badania tele-EKG mogą poprosić osoby cierpiące na zaburzenia rytmu serca, omdlenia, zasłabnięcia. Takie skierowanie może wydać lekarz pierwszego kontaktu lub kardiolog.

- Badanie to jest nowoczesną formą diagnostyki kardiologicznej i pozwala na wykrycie zaburzeń pracy serca, które innymi metodami są trudne do zdiagnozowania - zaznacza Alicja Boryczko z Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie. Usługa tele-EKG może uratować komuś zdrowie lub nawet życie.

Dostrzegli starzejący się powiat

Starosta miechowski Marian Gamrat uważa, że fakt, iż "ADAPT2DC" jest realizowany m.in. w powiecie miechowskim świadczy, że problem starzenia się społeczeństwa jest dostrzegany w województwie małopolskim.

- My oczywiście też reagujemy, poprzez tworzenie coraz większej sfery profesjonalnych usług mających zapewnić osobom starszym godne życie i opiekę. Sieć placówek, w których znajdują pomoc jest jedną z wiodących w Małopolsce - zauważa.

Helena Kruszec, dyr. Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Miechowie zwraca uwagę nie tylko na działalność instytucji, ale też na programy mające na celu aktywizację społeczną osób niepełnosprawnych i zagrożonych wykluczeniem społecznym ze względu na stan zdrowia.

W starzejącym się powiecie miechowskim zorganizowano wizytę studyjną partnerów projektu "ADAPT 2DC" z Czech, Niemiec, Włoch i Słowenii. Przedstawiciele administracji publicznej i instytucji naukowych mogli poznać wyludniający się region Małopolski.

- Myślę, że ważne jest, by znając prognozy demograficzne wprowadzić zmiany, które pomogą dostosować, na przykład usługi medyczne, do potrzeb osób starszych. Dobrze, że możemy na własne oczy zobaczyć, jak te procesy wyglądają w powiecie miechowskim - mówi dr Klaus Bongartz z Ministerstwa Transportu Budownictwa i Rozwoju Regionalnego Turyngii.

Przedstawiciele czterech państw nie tylko poznali dane dotyczące powiatu, ale też zobaczyli, jakie warunki osoby starsze mają w Domach Pomocy Społecznej.

Podczas konferencji obejrzeli prezentację multimedialną przygotowaną przez DPS "Betania". Odwiedzili także DPS "Dom Kombatanta", prowadzony przez organizację pozarządową - "Caritas" diecezji kieleckiej.

POMOC DLA OSÓB STARSZYCH

Gdzie szukać wsparcia

W powiecie miechowskim funkcjonuje pięć Domów Pomocy Społecznej, dysponujących łącznie 323 miejscami. Są trzy Warsztaty Terapii Zajęciowej z 94 miejscami, oraz trzy Środowiskowe Domy Samopomocy. W Miechowie osoby starsze mogą liczyć na pomoc szpitala, ośrodków zdrowia oraz hospicjum - domowego i stacjonarnego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski