MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Program Budowy Parkingów Lokalnych w Krakowie. Wnioski przyjmowane są jeszcze do końca maja

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Program Budowy Parkingów Lokalnych w Krakowie. Wnioski przyjmowane są jeszcze do końca maja
Program Budowy Parkingów Lokalnych w Krakowie. Wnioski przyjmowane są jeszcze do końca maja Wojciech Matusik
Projekt pod nazwą Program Budowy Parkingów Lokalnych ruszył w 2020 r. Niedawno miasto przyjęło nową uchwałę, która wprowadziła w nim dwie zmiany – dot. wkładu rzeczowego oraz minimalnej liczby miejsc postojowych. Wnioski można składać do końca maja br. Parkingi, które powstają w ramach Programu Budowy Parkingów Lokalnych są ogólnodostępne. Tegoroczny budżet na realizację programu to milion złotych.

- Jednym z głównych problemów mieszkańców Krakowa jest brak wystarczającej ilości miejsc parkingowych. Oprócz oczywistych niedogodności dla właścicieli samochodów osobowych stan ten powoduje także szereg konfliktów społecznych. Sytuacja ta uległa znacznemu pogorszeniu w ostatnich latach ze względu na oddawanie do użytku nowych bloków bez zapewnienia wystarczającej ilości miejsc parkingowych. W świetle najnowszych badań zrealizowanych na zlecenie Urzędu Miasta Krakowa brak wystarczającej ilości miejsc parkingowych został wskazany przez mieszkańców jako jeden z dwóch głównych problemów w Krakowie - czytamy w opisie stanu faktycznego uchwały RMK z dnia 3 kwietnia 2024r.

Kto może skorzystać z programu?

- W dalszym ciągu, główną rolę w programie odegrają organizacje pozarządowe, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, przedsiębiorcy oraz osoby fizyczne. Będą one mogły do nas zawnioskować o budowę miejsc postojowych, wnosząc w przygotowanie i budowę swój wkład – świadczenie pieniężne lub rzeczowe, w wysokości 20 proc. wartości inwestycji - informuje Zarząd Dróg Miasta Krakowa.

Współudział wkładem rzeczowym będzie polegał na przeniesieniu na rzecz Gminy Miasta Krakowa własności (lub prawa użytkowania wieczystego) nieruchomości (lub jej części) na której zgodnie z wnioskiem miałby zostać wybudowany parking bądź nieodpłatnego jej użyczenia na okres co najmniej 25 lat.

Programem objęte będą wnioski o budowę co najmniej czterech miejsc postojowych.

Bez wycinki drzew!

Jak przypomina ZDMK, ważnym kryterium oceny wniosków będzie brak wycinki drzew i zapewnienie ogólnodostępności parkingu.

Program Budowy Parkingów Lokalnych funkcjonuje na podobnych zasadach jak realizacja inwestycji miejskich. Wykonanie poszczególnych zadań związanych z budową parkingu musi zostać poprzedzone wprowadzeniem zadania do budżetu oraz wieloletniej prognozy finansowej – wieloletniego planu inwestycyjnego.

Jak to wygląda od strony praktycznej?

- Zainteresowani współudziałowcy powinni złożyć wniosek wraz z niezbędnymi załącznikami. Taki dokument będzie podlegał ocenie komisji. Następnie wniosek wraz z opinią trafi do odpowiedniej rady dzielnicy, która podejmie ostateczną decyzję co do dalszej realizacji - tłumaczy ZDMK.

W kolejnym kroku zostanie zlecone przygotowanie koncepcji, która określi szacunkowy koszt inwestycji i pozwoli na zawarcie umowy o współfinansowanie z wnioskodawcą. Po jej zawarciu i zabezpieczeniu finansowania, wyłoniony zostanie wykonawca dokumentacji projektu budowlanego, a w dalszej kolejności na roboty budowlane w terenie.

- Priorytetem objęte będą wnioski, które zostaną dofinansowane przez odpowiednią radę dzielnicy – nie będzie ono rekompensowało wkładu osoby wnioskującej, będzie to część miejskiego wkładu - podsumowuje miejska jednostka.

Najważniejsze terminy:

  • do 31 maja – przyjmowanie wniosków,
  • do 30 czerwca – weryfikacja wniosków,
  • do 30 listopada – opracowanie i uzgodnienie koncepcji wraz z oszacowaniem kosztów,
  • do 31 grudnia – zawarcie umów na współfinansowanie,
  • do 31 stycznia – sprawozdanie z realizacji programu.

Wiele złożonych wniosków

- Do Programu Budowy Parkingów Lokalnych w edycji 2023, zakwalifikowano budowę 30 stanowisk (os. Kolorowe, rejon ul. S. Stojałowskiego, F. Bujaka). Ponadto 18 stanowisk (rejon ul. Wysłouchów), które z powodu braku środków finansowych (w pełnym wymiarze zakwalifikowanych do Programu) przesunięto przygotowanie do realizacji po 2024 r. - wyjaśnia Dział Komunikacji i Rozwoju ZDMK i dodaje: - Zawierane są umowy z wnioskodawcami na współfinansowanie inwestycji w zaproponowanych lokalizacjach (80% Gmina, 20% Wnioskodawca). Z Programu nie wybudowano w roku 2023 żadnego parkingu, ponieważ przygotowywano koncepcje do zatwierdzonych wniosków. W Budżecie 2024 zapisano 1 mln zł brutto. W Wieloletniej Prognozie Finansowej Miasta Krakowa nie ma środków finansowych po 2024 r.

Po co są strefy czystego transportu?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Program Budowy Parkingów Lokalnych w Krakowie. Wnioski przyjmowane są jeszcze do końca maja - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski