Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Projekt Centrum Opieki staje się rzeczywistością

(JM)
Uroczystość odsłonięcia solnej bryły – symbolu kamienia węgielnego
Uroczystość odsłonięcia solnej bryły – symbolu kamienia węgielnego Fot. MHD
Wydarzenie. 15 maja br. na placu budowy przy ul. Odmętowej w Krakowie-Nowej Hucie odbyła się uroczysta ceremonia rozpoczęcia budowy Centrum Opieki Wyręczającej dla Przewlekle i Nieuleczalnie Chorych Dzieci. Centrum to buduje Małopolskie Hospicjum dla Dzieci.

Jako symboliczny kamień pod budowę Centrum, którego realizację wspiera również ,,Dziennik Polski”, odsłonięta została solna bryła, podarowana Hospicjum przez Kopalnię Soli Wieliczka i poświęcona przez papieża Franciszka w Watykanie 4 marca 2015 r.

14001. pomysł na sól
Przemawiając podczas tej uroczystości prezes Kopalni Soli Wieliczka Kajetan d’Obyrn, podkreślił, że sól jest symbolem życia. – Bez niej, jako solidnego i bezpiecznego fundamentu, nie byłoby życia na ziemi – _zaakcentował. _– W tej symbolicznej bryle soli zawiera się cała esencja budowy nowo powstającego centrum: życie, trwałość, szacunek, dobroć, przyjaźń. Symboliczne cechy soli, dzięki niecodziennemu zastosowaniu jej w postaci kamienia węgielnego, nabierają dziś wyjątkowego, metafizycznego znaczenia. Sól, mimo wielu znaczeń i podobno aż 14 tysięcy zastosowań, nie była do tej pory jeszcze kamieniem węgielnym. Można powiedzieć, że w nowy sposób stosujemy ją dziś po raz 14001.

Solną bryłę odsłoniła wspólnie z zaproszonymi gośćmi pacjentka Małopolskiego Hospicjum dla Dzieci – Gabrysia Gorgoń.

Formalnie Budowa Centrum rozpoczęła się w kwietniu 2015 roku na gruncie położonym w Krakowie przy ul. Odmętowej, który z 90-proc. bonifikatą przekazany został Małopolskiemu Hospicjum dla Dzieci przez Miasto Kraków w użytkowanie wieczyste.

– Centrum będzie otwartym domem, w którym dzieci chorujące na przewlekłe i nieuleczalne choroby oraz ich rodziny uzyskają profesjonalną pomoc zawsze wtedy, kiedy będą tego potrzebować – mówi Anna Nawrocka, prezes Małopolskiego Hospicjum dla Dzieci. – Dodam, że opieka wyręczająca stanowi formę pomocy mającą na celu czasowe odciążenie rodziny w opiece nad długotrwale i nieuleczalnie chorym dzieckiem. Działalność Centrum umożliwi wielu rodzinom konieczny, ale często nieosiągalny czas na odpoczynek od trudnej i wyczerpującej, gdyż trwającej całą dobę opieki nad chorym.

Jednocześnie w Centrum zorganizowane zostaną poradnie specjalistyczne, gabinet zabiegowy i zaplecze rehabilitacyjne przygotowane z myślą o najciężej chorych małych pacjentach, by nie musieli oni oczekiwać w kolejkach na przyjęcie do lekarza specjalisty, zaś by konieczne zabiegi mogły być wykonane podczas ich pobytu w Centrum.

Pomaga "Dziennik”
Centrum jako pierwszy i jedyny obiekt medyczny w Polsce powstaje w całości w systemie szkieletu drewnianego. Jego powierzchnia to 600 mkw. Generalnym wykonawcą inwestycji jest firma DREWDOM-Mętel.

Projekt Centrum Opieki Wyręczającej dla Przewlekle i Nieuleczalnie Chorych Dzieci współfinansowany jest przez The Velux Foundations. W budowie pomaga ,,Dziennik Polski”, który był jednymz inicjatorów aukcji ,,Budujemy radość dzieciom”, dzięki której na konto MHdD trafiło ponad 200 tys, złotych.

W uroczystości udział wzięli pacjenci i przyjaciele Małopolskiego Hospicjum dla Dzieci. Obecni byli m.in. ks. bp Jan Zając, a także przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider i sekretarz Miasta Paweł Stańczyk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski