Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Proszowice. Seniorzy od czwartku też mają swoją radę

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Proszowicka Rada Seniorów
Proszowicka Rada Seniorów Tomasz Świstak
W Proszowicach powołano w czwartek Radę Seniorów. Liczy 14 osób, które wyraziły chęć reprezentowania środowiska osób starszych. Przewodniczącą została Elżbieta Styczeń

Rada Seniorów to organ, który w relacjach z lokalnym samorządem ma reprezentować interesy osób starszych. Do pracy w radzie mogły się zgłaszać osoby, które zbiorą podpisy poparcia co najmniej 10 seniorów. Co ciekawe, w przypadku kandydatów do rady nie ma limitu wieku. Taki był co prawda zapisany w uchwale Rady Miejskiej, ale zostało to uchylone decyzją Urzędu Wojewódzkiego.

Ponieważ swój akces do rady zgłosiło tylko 14 osób, nie były potrzebne wybory. Radnymi zostali wszyscy, którzy wyrazili taką chęć. W składzie znaleźli się przedstawiciele Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów, Kół Gospodyń Wiejskich, klubu Senior Plus, Towarzystwa Turystyki Regionalnej, ale też „wolni strzelcy”.

W czwartek zebrali się po raz pierwszy, by odebrać nominacje, a następnie wybrać ze swojego grona przewodniczącego, jego zastępcę i sekretarza. O to pierwsze stanowisko ubiegały się dwie panie związane zawodowo z proszowickim szpitalem (trzecia kandydatka, Barbara Gacek, odmówiła ubiegania się o funkcję).

Przewodniczącą została ostatecznie Elżbieta Styczeń, kierownik zespołu techników medycznych Pracowni Radiologii, przez trzy kadencje przewodnicząca Zarządu Osiedla nr 3 w Proszowicach. - Zawsze starałam się pomagać wszystkim, jak tylko mogę. Moim mottem jest „Praca, praca i jeszcze raz praca” - mówi o sobie. W głosowaniu pokonała Elżbietę Moskowczenko z Klimontowa, pielęgniarkę Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii SP ZOZ.

Nowa przewodnicząca przyznaje, że wybór na tę funkcję był dla niej zupełnym zaskoczeniem, dlatego trudno jej mówić o priorytetach. - Musimy się spotkać, podzielić spostrzeżeniami. Ze swojego osobistego doświadczenia wiem jednak, że seniorom na pewno brakuje ławek w mieście, na których mogliby odpocząć. Chcieliby mieć też miejsce spotkań dla siebie. Na pewno chcieliby, aby park miejski stał się miejscem bardziej przyjaznym - wylicza,

Wiceprzewodniczącym Rady Seniorów został z kolei Jacek Doniec, działacz sportowy (piłkarz i działacz Proszowianki, ale też wieloletni przewodniczący Rady Wojewódzkiej LZS), przewodniczący Rady Miejskiej przez 12 lat. On z kolei w głosowaniu okazał się lepszy od Ewy Laskiewicz, reprezentującej klub Senior Plus. - Problemów, z jakimi borykamy się na co dzień jako seniorzy jest mnóstwo - stwierdził i zadeklarował, że ma zamiar ubiegać się choćby o zwiększenie dostępności do lekarzy okulistów.

Skład prezydium uzupełnił Andrzej Nowak ze Szczytnik, wieloletni sołtys tej miejscowości, a także przez jedna kadencje przewodniczący koła Stowarzyszenia Sołtysów Gminy Proszowice.

Podczas inauguracyjnego spotkania kierująca Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej Małgorzata Gołębiowska poinformowała, że z spośród 16,1 tys. osób zamieszkujących gminę, prawie 2,7 tys. to seniorzy. - To taka grupa, której liczebność będzie się powiększać. W Proszowicach mamy problem z mieszkaniami dla osób młodych, wielu z tego powodu wyjeżdża, stąd odsetek seniorów rośnie - mówi burmistrz Grzegorz Cichy, zapowiadając opracowanie polityki senioralnej.

Zastępca burmistrza Zbigniew Nowak zwrócił z kolei uwagę na konieczność położenia większego nacisku na organizację imprez integrujących starsze i młodsze pokolenia. - Może gdyby między tymi grupami było większe zrozumienie, nie dochodziłoby do takich akcji, jak protest przeciwko budowie placu zabaw na osiedlu Partyzantów - uważa.

Skład Rady Seniorów na kadencję 2019-24:

Elżbieta Styczeń (przewodnicząca), Jacek Doniec (wiceprzewodniczący), Andrzej Nowak (sekretarz), Barbara Gacek, Wacław Gudowski, Anna Kowalska, Ewa Kozera, Andrzej Król, Maria Kura, Ewa Laskiewicz, Elżbieta Moskowczenko, Wiesław Paluch, Zofia Walczak, Jan Zając.

FLESZ - Letnie upały. Jak reagować w razie udaru?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski