MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Proszowice. Uczniowie pobiegli partyzanckim szlakiem. Zwycięzcy ze Słomnik, Proszowic i… Ukrainy

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Zwycięzcy najstarszej kategorii wiekowej, sztafeta Zespołu Szkół w Proszowicach z opiekunem Andrzejem Żurkiem
Zwycięzcy najstarszej kategorii wiekowej, sztafeta Zespołu Szkół w Proszowicach z opiekunem Andrzejem Żurkiem Aleksander Gąciarz
Na trasie z Koniuszy do Proszowic rozegrano we wtorek doroczny bieg sztafetowy poświęcony pamięci generała Mieczysława Nieczui-Ostrowskiego, dowódcy 106. Dywizji Armii Krajowej. Sześciokilometrowy dystans najszybciej pokonały sztafety ze Szkoły Podstawowej w Słomnikach oraz Zespołu Szkół w Proszowicach.

Zanim wójt Koniuszy Wiesław udek dał sygnał do startu, uczestnicy wydarzenia zapalili znicze pod tablicą pamiątkową, umieszczoną na budynku Urzędu Pocztowego w Koniuszy. W czasie II wojny światowej mieścił się tu Urząd Gminy, a po godzinach urzędowania siedziba konspiracyjnych władz polskiego Państwa Podziemnego. Mogła działać dzięki temu, że członkiem konspiracji (zastępcą Delegata Rządu RP na powiat miechowski) był Roman Nowak, sekretarz UG w Koniuszy.

- Myśmy tu wtedy mieszkali. Tu, gdzie teraz mieści się poczta, mieliśmy pokój gościnny. Dalej była sypialnia i kuchnia. A tam, gdzie w tej chwili znajduje się Gminny Ośrodek Kultury, znajdowała się stajnia. W stajni mieliśmy krowę i pięknego konia Siwka, który był zaprzęgany do bryczki, a w razie potrzeby do wozu – opowiadał syn Romana Nowaka, Włodzimierz.

28 lipca 1944 partyzancki oddział wymaszerował z Koniuszy w stronę Proszowic, które następnie zajął. Powstała Rzeczpospolita Partyzancka, obejmująca około 1000 km kwadratowych wolnych od niemieckich okupantów. Tą samą trasę co partyzanci z AK, przebywali we wtorek uczestnicy szkolnego biegu sztafetowego. Choć biegli razem, byli podzieleni na trzy kategorie wiekowe. Tę najstarszą wygrała drużyna ZS w Proszowicach. Za znak czasu należy uznać, że w zwycięskim zespole pobiegły trzy uczennice narodowości ukraińskiej, które znalazły tu schronienie na czas toczącej się w ich kraju wojny.

W kategorii szkół podstawowych, zarówno tej młodszej (klasy V-VI), jak i starszej (VII-VIII) zwyciężyli biegacze z SP w Słomnikach. Ze względów finansowych nie odbył się w tym roku bieg w kategorii otwartej.

Impreza była też okazją do wręczenia medali i odznaczeń. Medale „Pro Patria” przyznawane przez kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych za zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej otrzymali burmistrz Proszowic Grzegorz Cichy, prezes Stowarzyszenia Żołnierzy AK Ryszard Chećko i pełnomocnik wojewody do spraw integracji środowisk kombatanckich Marcin Tatara. Medale wręczyła Angelika Bodziony-Durych, dyrektor Generalny Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie.

Odznaczenia Honorowe z okazji 75. rocznicy powołania WiN za działalność w propagowaniu bohaterstwa Armii Krajowej otrzymali organizator dorocznych zawodów memoriałowych i nauczyciel SP nr 2 w Proszowicach Wojciech Marzec, Włodzimierz Nowak i wójt Koniuszy Wiesław Rudek.

Wyniki biegu:

Szkoły średnie: 1. ZS w Proszowicach, 2. ZS w Piotrkowicach Małych
Szkoły podstawowe (VII-VIII): 1. SP w Słomnikach, 2. SP w Koszycach, 3. SP w Skalbmierzu
Szkoły podstawowe (V-VI): 1. SP w Słomnikach, 2. SP nr 2 w Proszowicach II, 3. SP w Wawrzeńczycach

Duże śniadanie nie pomaga schudnąć

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski