MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Proszowice. W październiku też jest Dzień Kobiet. Wiejskich

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Dzień Kobiet Wiejskich w Proszowicach
Dzień Kobiet Wiejskich w Proszowicach Aleksander Gąciarz
Dzień Kobiet tradycyjnie kojarzy się z datą 8 marca. Jak się jednak okazuje, jest też inny dzień kobiet. To ustanowiony w 2008 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ Dzień Kobiet Wiejskich. Wypada 15 października, a o jego istnieniu postanowiły przypomnieć panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Szklanej koło Proszowic.

Niebezpieczna moda na jedzenie muchomorów

od 16 lat

- Święto jest jeszcze mało znane, nie przebiło się do powszechnej świadomości, ale myślę, że warto je promować. W naszym wypadku jest to nie tylko świętowanie, ale też pogłębianie wiedzy i poszerzanie horyzontów. Możemy się dzisiaj dowiedzieć jak dbać o dziedzictwo kulturowe, które jako koła gospodyń mamy w swoich statutach – mówi szefująca KGW w Szklanej Regina Musiał.

O to poszerzenie horyzontów zadbali zaproszeni prelegenci. Patryk Rutkowski, etnograf i właściciel firmy Szafa ETNOgrafa opowiadał o wyglądzie, funkcjach i roli strojów ludowych, skupiając się szczególnie na regionie podkrakowskim w tym okolicach Proszowic. Podkreślił też rolę kobiet w dawnej wsi.

- Ta naprawdę, to kobiety miały na wsi najwięcej do powiedzenia. To one dbały o zachowanie lokalnych tradycji i kulturę – przekonywał w czasie wykładu on line.

Swoją wiedzę przekazywały zebranym paniom również etnolog i kulturoznawca dr Joanna Dziadowiec-Greganić oraz menadżer kultury Agnieszka Wargowska-Dudek. Słuchaczkami były panie z kół gospodyń z całego powiatu.

- Wcześniej organizowałyśmy zawody kół gospodyń, ale one były skierowane do kół z naszej gminy. W tym roku postanowiłyśmy poszerzyć nasze pole działania, zapraszając wybrane koła z powiatu proszowickiego z nadzieją, że okażą zainteresowanie i w przyszłości same będą mogły takie warsztaty organizować – mówi Regina Musiał.

Na spotkaniu pań z KGW nie mogło oczywiście zabraknąć regionalnych potraw. Tym razem dominowały dania przyrządzone na bazie dziczyzny i owoców lasu. Ich smak oceniała komisja, która uznała, że na pierwsze miejsce zasłużyły gospodynie z Makocic, które przygotowały krokiety z grzybami leśnymi oraz zalewajkę z leśnych grzybów. Autorka pierwszego z dań, Ewa Sawicka, przyznaje, że krokiety z grzybami przyrządza bardzo często, choć sama na grzybach leśnych się nie zna.

- Grzyby kupuję tylko od pewnych dostawców, których towar posiada specjalne atesty. W tym wypadku użyłam borowików i trochę podgrzybków – zdradza.

Drugą z nagrodzonych pierwszym miejscem potraw, zalewajkę, przygotowała Teresa Rokosz. Równorzędne drugie nagrody przypadły KGW z Posądzy i Książnic Wielkich. Trzecia nagroda trafiła do KGW z Jakubowic , a wyróżnienie do KGW w Kowali.

Obchody Dnia Kobiet Wiejskich odbyły się w przebudowanym Domu Kultury w Proszowicach pod patronatem starosty Krystiana Hytrosia i przy wsparciu finansowym województwa małopolskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski