Proszowice. Wkrótce zapadnie decyzja o wysokości opłat parkingowych

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Zaktualizowano 
Parking przy ulicy Kolejowej też zostanie objęty strefą płatnego parkowania<br>
Parking przy ulicy Kolejowej też zostanie objęty strefą płatnego parkowania Aleksander Gąciarz
Na wtorkowej sesji proszowickiej Rady Miejskiej ma zostać podjęta uchwała o ustanowieniu strefy płatnego parkowania na terenie miasta oraz wysokości opłat za postój

WIDEO: Krótki wywiad

Projekt uchwały zakłada utworzenie na terenie miasta czterech stref płatnego parkowania. Pierwsza z nich znajdowałaby się na ulicy Kolejowej. Obejmowałaby m. in. teren obecnego parkingu, ale sięgałaby aż do wylotu ulicy zbudowanej na terenie dawnych torów kolejki. Strefa nr 2 obejmowałaby Rynek oraz ulice Królewską, Mikołaja Reja i Ojca Rafała (wszystkie na całej długości). Strefa nr 3 to część ulic Szpitalnej i Mikołaja Kopernika. Wreszcie strefa nr 4 to parking w sąsiedztwie cmentarza na ulicy Krakowskiej.

Według projektu uchwały pierwsza godzina parkowania w strefie kosztowałaby 2 złote. Za drugą godzinę właściciel pojazdu płaciłby 2,40 zł, za trzecią 2,80 zł. Za czwartą i kolejne po 2 zł. Projekt przewiduje też, że opłata minimalna to 1 zł. Dotyczyłoby to postoju na czas do 30 minut, choć w uchwale nie jest to precyzyjnie określone. Obowiązek wnoszenia opłat dotyczyłby dni powszednich i godzin 8-16.

Wątpliwości wokół abonamentu

Dla osób zamieszkujących na terenie strefy oraz prowadzących tam działalność gospodarczą przewidziano możliwość wykupienia abonamentu postojowego. Miałby on wynosić 130 zł miesięcznie i 1200 zł rocznie.

I właśnie wysokość tego abonamentu wzbudza w tej chwili najwięcej wątpliwości. Jeden z mieszkańców miasta zwrócił naszą uwagę, że osoby zamieszkujące na terenie strefy będą teraz „karane” za posiadanie samochodu. - To niepoważne żeby w Krakowie mieszkaniec strefy płacił miesięczny abonament w wysokości 10 zł, a u nas 130 zł. To znaczy, że w Proszowicach miesiąc parkowania jest droższy niż w Krakowie rok - mówi. Nie brak głosów - również wśród radnych - przekonujących, że proponowane stawki zamiast odciążyć miasto, będą od niego odstraszać.

Przewodniczący Rady Miejskiej w Proszowicach Krzysztof Wojtusik zastrzega jednak, że zaproponowane przez urząd stawki na pewno będą jeszcze mocno dyskutowane i mogą się zmienić. - Prowadzimy konsultacje, rozmawiamy z mieszkańcami i na podstawie tych rozmów widać, że najwięcej kontrowersji wzbudza właśnie wysokość abonamentu. Dlatego na poniedziałkowej komisji wspólnej na pewno poświęcimy mnóstwo czasu, aby dostosować jego wysokość do naszych realiów - przekonuje.

Burmistrz Grzegorz Cichy też nie wyklucza możliwości zmiany wysokości zaproponowanych stawek, ale tłumaczy, że ich wysokość wynika w dużej mierze z dużych kosztów samego wprowadzenia strefy. Chodzi m.in. o potrzebę zakupu parkomatów, oznakowanie miejsc postojowych, obsługę strefy itp. W jego opinii ten koszt to około 300 tys. zł. - Wiem, że wysokość abonamentu wzbudza emocje, ale trzeba pamiętać, że osoba, która go wykupi, uzyska możliwość parkowania w każdym miejscu objętym strefą i o każdej porze - dodaje.

W porównywalnym do Proszowic Miechowie strefa płatnego parkowania funkcjonuje od kilku lat. Stawki opłat są jednak niższe. Przede wszystkim pierwsze 30 minut parkowania w tamtejszej strefie jest bezpłatne. - Staraliśmy ustalić regulamin strefy tak, by osoba, która ma do załatwienia sprawę w urzędzie, chce zrobić małe zakupy w sklepie, mogła to zrobić nie płacąc dodatkowo za parking - tłumaczy burmistrz Miechowa Dariusz Marczewski.

Nie od razu wszystkie strefy

Przewodniczący Krzysztof Wojtusik tłumaczy z kolei, że taka forma byłaby trudna do skontrolowania. W jego opinii przyjęta stawka minimalna w postaci 1 zł za półgodzinny postój powinna być do zaakceptowania. - Nie braliśmy pod uwagę wprowadzenia darmowego okresu parkowania. Pracownik strefy musiałby w takiej sytuacji ciągle biegać i sprawdzać jak długo samochód parkuje - uzupełnia burmistrz.

Według założeń strefy płatnego parkowania nie od razu zaczęłyby funkcjonować w pełnym zakresie. W pierwszej kolejności, być może od stycznia, opłaty zostałyby wprowadzone w miejscach istniejących parkingów (Kolejowa, Szpitalna, Reja). Dopiero z czasem strefy zostałyby poszerzone o kolejne ulice.

Ile to kosztuje gdzie indziej[/sc

Miechów

Za pierwszą godzinę postoju na terenie tamtejszej strefy płatnego parkowania, ponad darmowe 30 minut, właściciel pojazdu płaci 1 zł, za drugą i trzecią godzinę po 2 zł, za czwartą i kolejne po 1 zł. Opłata abonamentowa dla osób zamieszkujących w strefie lub prowadzących tam działalność gospodarczą wynosi 60 zł miesięcznie i 600 zł rocznie.

Kraków

Stawka jednorazowej opłaty wynosi 3 zł za pierwszą godzinę postoju, 3,50 zł za drugą, 4,10 zł za trzecią oraz 3 zł za czwartą i każdą następną. Mieszkaniec strefy może wykupić opłatę abonamentową za 10 zł. Podobnie jak to jest w przypadku Proszowic opłata minimalna, za postój ok. 30 minut wynosi 1 zł.

Czytaj także

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 39

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Ale w statutach jednostek pomocniczych sołtysi i przewodniczący osiedli funkcje swą pełnia społecznie tzn za darmo gdzie tu jest sens gdzie logika.

D
Dobre zmiany idą

Podwyzka dla soltysow

600zl za miesiac

M
Mieszkaniec

Emeryci i renciści.

Drodzy Rodzice.

Burmistrz popieramy przez PiS właśnie sięga po wasze 13 emerytury i 500 plus na dziecko. Czy takie były założenia Partii rządzącej? Czy uzasadnieniem ma być podtrzymywanie przy "życiu" nieudolnie zarządzanej spółki która miała odpowiadać za likwidację wysypiska śmieci w Żębocinie. Wprowadzenie strefy bez żadnej alternatywy dla mieszkańców jest zwykłym ratunkiem. Każdy z mieszkańców płacących podatek dochodowy z każdego odprowadzonego 100 zł do Skarbu Państwa do Gminy trafia 40 zł. Czyli jeżeli ktoś płaci np. 5000 tyś. podatku do do Gminy trafia 2000 zł (100 zł x 40%= 40 zł). Więc dodatkowa opłatę w postaci opłaty za paking jak można określić?

s
srali muchy
14 września, 20:22, Adam:

Pożegnamy z hukiem radnych z Proszowic....

sam na nich zagłosujesz drugi raz i aż się obślinisz z radości

G
Gość
15 września, 18:22, Gość:

Ludzie pora powiedzieć DOŚĆ !!!!

Jedynym rozwiązaniem jest zwołanie referendum o odwołanie tego tego pożal się Boże burmistrza.

Jak można powiedzieć, że opłaty muszą być wysokie bo firma obsługująca strefy musi kupić parkametry tzn że mieszkańcy muszą sobie zapłacić aby ktoś mógł na nich zarabiać.

DOŚĆ DOŚĆ DOŚĆ

Może prokuratura w końcu przyjrzy się temu - kto na tym naprawdę zarabia.

16 września, 8:22, Gość:

Właśnie problem w tym że tak samo myślą w sprawie opłat za śmieci . Tak myślą nasi radni i za tym głosują - oni podwyżki dostali i zmniejszyli ilość sesji,

Popieram!!!! Jakos ostatnio czytałam artykuł, że parking na ulicy kolejowej nie ma prawa być płatny, szkoda że burmistrz nie pamięta.... Może najwyższa pora aby burmistrz zaczął liczyć się z głosem obywateli A nie myślą o tym że zadluzyl gminę i musi pozyskać kasę... O nic nie dba drogi ...szpital.... Tylko potrafi bawić się na świecie ogórka !!!!

G
Gość

Miechów ma dwukrotnie większą liczbę ludności a strefę płatnego parkowania wprowadził wyłącznie na czterech niewielkich parkingach.

Proszowiccy włodarze chcą uszczęśliwić mieszkańców wprowadzeniem całych ulic do strefy płatnego parkowania. Wasza zachłanność i chytrość nie zna granic.

Chory pomysł. Należy zadać proste pytanie ; o co tu chodzi, to wiadomo... o kasę. Ale należy zapytać kto was tak umiejętnie zmanipulował że daliście się w to wciągnąć. Można się tylko domyślać że zarobki z obecnego parkingu są na tyle apetyczne że apetyt wzrósł. Stosowanie socjotechniki że opuścicie abonament ze 130 zł to bardzo słabe i prymitywne. Nie, nie będę się cieszył z obniżenia abonamentu. Będę namawiał do szykowania taczek, jak za starych czasów. Pora kogoś wywieźć za takie decyzje. No chyba że jesteście przekonani że problem parkowania w Proszowicach całkowicie będzie rozwiązany , to przeproszę. Czas pokaże które rozwiązanie będzie lepsze.

M
Mo
16 września, 10:08, Wyborca:

Zebrało się parę krzykaczy i wypowiada się za wszystkich. Większość zdecydowała się na tego burmistrza i wszystko co postanowi jest przez nas akceptowane. Skoro postanowił wprowadzić opłaty, to znaczy że było to przemyślane i jest to dobre rozwiązanie. Brawo panie burmistrzu brawo rado miasta nie bujcie się wprowadzania reform.

16 września, 10:47, xyz:

I tu się mylisz. Zbyt długo sprawowana władza, z czasem deprawuje.

Problem dla mieszkańców będzie jeszcze większy. Przyjezdni chcąc uniknąć płacenia zaczną parkować w miejscach na których do tej pory parkowali wyłącznie mieszkańcy. Wjadą pod bloki i wjadą na nieogrodzone podwórka i uliczki na których do tej pory parkowali tylko mieszkańcy. A ty bedziesz musiał płacić za abonament i za obsługę i pokryć koszty wyposażenia strefy płatnej. Dalej parkingów nie będzie, dalej nie będzie gdzie zaparkować. Z złości bedziesz dzwonił na policję że Ci wjechało auto na podwórko, w odwecie policja zacznie ścigać źle parkujących, w odwecie pod blokami namnożą się znaki "parking wyłącznie dla mieszkańców bloku ...." i znowu telefony na policję. Ogólna nagonka i wojna się rozpocznie. Kraków to przerabia. Wygląda na to że Proszowice popełnią ten sam błąd. TO NIE ROZWIĄŻE PROBLEMU ! NIE PRZYBĘDZIE MIEJSC DO PARKOWANIA! KASA KASA KASA to jest jedyny efekt.

Do xyz

Braeo brawo zgadzam się !

x
xyz
16 września, 10:08, Wyborca:

Zebrało się parę krzykaczy i wypowiada się za wszystkich. Większość zdecydowała się na tego burmistrza i wszystko co postanowi jest przez nas akceptowane. Skoro postanowił wprowadzić opłaty, to znaczy że było to przemyślane i jest to dobre rozwiązanie. Brawo panie burmistrzu brawo rado miasta nie bujcie się wprowadzania reform.

I tu się mylisz. Zbyt długo sprawowana władza, z czasem deprawuje.

Problem dla mieszkańców będzie jeszcze większy. Przyjezdni chcąc uniknąć płacenia zaczną parkować w miejscach na których do tej pory parkowali wyłącznie mieszkańcy. Wjadą pod bloki i wjadą na nieogrodzone podwórka i uliczki na których do tej pory parkowali tylko mieszkańcy. A ty bedziesz musiał płacić za abonament i za obsługę i pokryć koszty wyposażenia strefy płatnej. Dalej parkingów nie będzie, dalej nie będzie gdzie zaparkować. Z złości bedziesz dzwonił na policję że Ci wjechało auto na podwórko, w odwecie policja zacznie ścigać źle parkujących, w odwecie pod blokami namnożą się znaki "parking wyłącznie dla mieszkańców bloku ...." i znowu telefony na policję. Ogólna nagonka i wojna się rozpocznie. Kraków to przerabia. Wygląda na to że Proszowice popełnią ten sam błąd. TO NIE ROZWIĄŻE PROBLEMU ! NIE PRZYBĘDZIE MIEJSC DO PARKOWANIA! KASA KASA KASA to jest jedyny efekt.

W
Wyborca

Zebrało się parę krzykaczy i wypowiada się za wszystkich. Większość zdecydowała się na tego burmistrza i wszystko co postanowi jest przez nas akceptowane. Skoro postanowił wprowadzić opłaty, to znaczy że było to przemyślane i jest to dobre rozwiązanie. Brawo panie burmistrzu brawo rado miasta nie bujcie się wprowadzania reform.

M
Mieszkaniec
15 września, 18:22, Gość:

Ludzie pora powiedzieć DOŚĆ !!!!

Jedynym rozwiązaniem jest zwołanie referendum o odwołanie tego tego pożal się Boże burmistrza.

Jak można powiedzieć, że opłaty muszą być wysokie bo firma obsługująca strefy musi kupić parkametry tzn że mieszkańcy muszą sobie zapłacić aby ktoś mógł na nich zarabiać.

DOŚĆ DOŚĆ DOŚĆ

Może prokuratura w końcu przyjrzy się temu - kto na tym naprawdę zarabia.

16 września, 08:22, Gość:

Właśnie problem w tym że tak samo myślą w sprawie opłat za śmieci . Tak myślą nasi radni i za tym głosują - oni podwyżki dostali i zmniejszyli ilość sesji,

Mieszkańcy!!! Musimy się zjednoczyć, zrobić wiec pod gminą, zbierać podpisy i referendum odwoływalne. Prawo samorządowe daje opcje to skorzystajmy. Zróbmy w końcu to co trzeba. Rada i szef muszą odejść.

G
Gość
15 września, 18:22, Gość:

Ludzie pora powiedzieć DOŚĆ !!!!

Jedynym rozwiązaniem jest zwołanie referendum o odwołanie tego tego pożal się Boże burmistrza.

Jak można powiedzieć, że opłaty muszą być wysokie bo firma obsługująca strefy musi kupić parkametry tzn że mieszkańcy muszą sobie zapłacić aby ktoś mógł na nich zarabiać.

DOŚĆ DOŚĆ DOŚĆ

Może prokuratura w końcu przyjrzy się temu - kto na tym naprawdę zarabia.

Właśnie problem w tym że tak samo myślą w sprawie opłat za śmieci . Tak myślą nasi radni i za tym głosują - oni podwyżki dostali i zmniejszyli ilość sesji,

w
witek

A moze pobierac opłaty za wjazd do Proszowic i zrobić płatną obwodnice a za te pieniadze wybudować kapitanat portu kajakowego.

M
Mieszkaniec

Wreszcie ktoś wziął się za chamstwo ze wsi, niech płacą bo się buractwo rozpanoszyło

G
Grześ

Pożegnajmy radnych i burmistrza, nic dobrego nie zrobili. Potrzebujemy kogoś, kto dba o szarych obywateli, a nie tylko o swój stołek.

G
Gość
15 września, 22:24, Adam:

Proszowice, oj , ciekawe miasto. Koło tzw. kościołka Św. Trójcy na prywatnej działce parkuje ponad 200 samochodów, pośród krzaczków, zarośnięte. Nikomu to nie przeszkadza. Nikt nic nie zgłasza, nie ma problemu. Wszystkie zardzewiałe , zdemontowane, porozbierane, bez rejestracji, być może część kradzionych i rozebranych na części. Jeden prywatny przedsiębiorca rozwiązał problem parkowania TYLU pojazdów. A wy panowie RADNI dysponując tak potężnymi środkami i tyloma działkami nie potraficie rozwiązać zwykłego problemu parkowania dotyczącego tylko kilkuset pojazdów ????????????

Ale jaja nawet na mapach Google w podglądzie je widać.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3