MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Proszowice. Wojewoda zabiera głos w sprawie zarządu komisarycznego w powiecie

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Zarząd powiatu proszowickiego wybrany na sesji Rady Powiatu 7 maja.
Zarząd powiatu proszowickiego wybrany na sesji Rady Powiatu 7 maja. Aleksander Gąciarz
Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie przesłał do naszej redakcji stanowisko, w którym odniósł się do pogłosek, mówiących o planach ustanowienia zarządu komisarycznego w powiecie proszowickim. Sytuacja jest pokłosiem postanowienia Sądu Okręgowego w Krakowie z 20 maja, w którym uznał nieważność wyborów do rady powiatu proszowickiego w okręgu nr 2 oraz wygasił mandaty czterem radnym.

Pogłoski o zarządzie komisarycznym zaczęły do nas docierać już w poniedziałek, wkrótce po ogłoszeniu postanowienia sądu. W związku z tym zwróciliśmy się do Biura Prasowego MUW z prośbą o potwierdzenie lub zaprzeczenie tym informacjom. Odpowiedź na nasze pytanie otrzymaliśmy w piątek.

Na wstępie rzecznik prasowy wojewody małopolskiego Joanna Paździo zaznaczyła, że Wydział Prawny i Nadzoru nie posiada żadnych oficjalnych informacji na temat toczącego się postępowania ani tego, na jakim sprawa jest etapie. Jednocześnie padło stwierdzenie, że rozstrzyganie tego typu protestów leży w kompetencji Sądu Okręgowego, od którego decyzji przysługuje zażalenie do Sądu Apelacyjnego. Ten z kolei ma na rozpatrzenie sprawy 30 dni.

- Dopiero po zakończeniu postępowania w sprawie protestów przeciwko ważności wyborów do danej rady lub ważności wyboru radnego i wydaniu prawomocnego orzeczenia w tym zakresie, Sąd jest zobowiązany niezwłocznie zawiadomić Wojewodę (podając informację o treści ostatecznego orzeczenia). Po otrzymaniu takiego zawiadomienia Wojewoda ma kompetencje do wydania w ciągu siedmiu dni od dnia zakończenia postępowania sądowego zarządzenia o przeprowadzeniu wyborów ponownych (w okręgu wyborczym, w którym wybory będą musiały być powtórzone) – czytamy w nadesłanej odpowiedzi.

To oznacza, że w razie braku zażalenia wojewoda już w przyszłym tygodniu (lub na początku kolejnego) powinien ogłosić powtórkę z wyborów. Natomiast ewentualne zażalenie przesunie ten termin co najmniej o 30 dni.

W drugiej części przesłanej korespondencji znajduje się informacja, że wobec braku prawomocnego orzeczenia, wojewoda nie może zająć wiążącego stanowiska w sprawie powołania zarządu komisarycznego.

- Można jedynie stwierdzić, że brak jest podstaw do rozważania kwestii ustanowienia w powiecie proszowickim komisarza rządowego, ponieważ instytucja ta jest ściśle regulowana przez przepisy prawa i w ocenie Wydziału Prawnego i Nadzoru nie zachodzą podstawy do jej zastosowania – pisze Joanna Paździo.

Przypomnijmy, że w poniedziałek (20 maja) Sąd Okręgowy w Krakowie uznał za zasadny protest złożony przez Mateusza Gajdę, pełnomocnika KWW KPR Razem i unieważnił wybory do Rady Powiatu w okręgu obejmującym gminy Koszyce i Nowe Brzesko. Powodem decyzji był fakt, że dwa głosy, które znalazły się w wyborczych urnach na skutek omyłkowego (prawdopodobnie) wydania kart do głosowania, mogły mieć wpływ na podział mandatów w okręgu.

Po co są strefy czystego transportu?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski