MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przyroda

Grzegorz Tabasz
W 1654 roku arcybiskup Ussher posumował czas życia biblijnych patriarchów i oficjalnie ustalił, iż świat zaczął się o godzinie 9 rano 23 października 4004 r. przed Chrystusem.

I wszystko było w porządku, dopóki pierwsi górnicy nie dokopali się do skamieniałych szczątków dziwacznych zwierząt. Miały to być ewidentne ofiary potopu. Pewien kłopot sprawiły wydobyte na światło dzienne szkielety gigantycznych stworów, których nikt nigdy i nigdzie nie opisał, lecz sprawę zamknięto, uznając znaleziska za wybryk natury.

Na wszelki wypadek postarzono Ziemię o całe 75 tysięcy lat. Lord Kelvin (ten od zera bezwzględnego), tuż po opublikowaniu teorii ewolucji Karola Darwina, dokonał czasowej rewolucji i podbił stawkę do niebotycznych stu milionów. Potem nastał czas atomu i pomiar wieku skał na podstawie zawartości izotopów.

Metoda wiarygodna i całkiem dokładna. Za najstarszy kawałek naszej planety oficjalnie uznano kryształ cyrkonu znaleziony w Australii: prawie cztery i pół miliarda lat! Tym samym powiedzenie „stary jak świat” wreszcie nabrało sensu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski