MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przyroda

Grzegorz Tabasz
Czy można być jednocześnie nazywanym Bożym liczkiem i oślą stopą? Można, jeśli w ofercie ma się wczesnowiosenne kwiaty żółtej barwy, a chwilę później okazałe liście.

Dla nas to podbiał pospolity. Na przedwiośniu kwitnie wszędzie. Od wilgotnych brzegów rzek po suche skarpy. Przeżyje nawet na tramwajowych torowiskach. Żółte kwiaty średnicy półzłotówki są błogosławieństwem dla przebudzonych owadów. Pełne nektaru i pyłku w ciepłe dni karmią roje pszczół.

I pewnie dlatego zasłużył sobie na nazwę Bożego liczka. Ośla stopa brzmi mniej ładnie, ale to zapewne przez podobieństwo liści sercowatego kształtu do śladu oślego kopyta. Przy okazji: syrop z kwiatów zasypanych cukrem daje rewelacyjny środek na kaszel. Jeśli użyć miodu, to lekarstwo zamieni się w smakowity przysmak.

Mniej apetyczne, lecz równie kojące działanie mają herbatki z liści. Pod warunkiem że surowiec zostanie zebrany jak najdalej od asfaltu czy wysypisk śmieci. Najsmutniejsze na koniec: w ogrodach podbiał uchodzi za uciążliwy chwast. Zamiast pracowicie niszczyć, można go po prostu zjeść.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski