MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przyroda

Grzegorz Tabasz
Wiadomości o śmierci polskiego gazu łupkowego są mocno przesadzone. Po pierwsze, obecność niekonwencjonalnych złóż błękitnego paliwa jest faktem całkowicie prawdziwym. Po drugie, zasoby gazu uwięzionego w skałach w najbardziej ostrożnych szacunkach są dwudziestokrotnie większe niż dotychczasowy roczny import.

W wersji optymistycznej wydobycie wystarczy na pół wieku. To tylko wstępne dane. Póki co z koncesji zrezygnowali światowi potentaci w poszukiwaniu gazu. Zawiniły fatalna koniunktura na węglowodory i beznadziejne przepisy ufundowane przez poprzedni parlament. Nie ma czego żałować.

Kiedy Saudyjczycy wspólnie z OPEC wkrótce wykończą konkurentów, ceny pójdą w górę. Mamy czas na doszlifowanie prawa i poszukanie nowych inwestorów. Tym razem na Dalekim Wschodzie. Struktura geologiczna chińskich złóż gazu jest podobna do tych na Pomorzu. Chińczycy niedługo dopracują technologię szczelinowania.

Jeśli w tym czasie Unia zdekarbonizuje kopalnie węgla, będzie można wymusić zgodę na łupki. Na nic innego nie będzie nas stać. Jeszcze łupki nie zginęły.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski