Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rączna. Ludzie domagają się chodnika do przystanku MPK. Piszą petycje, a samorządowcy głowią się z czego to finansować

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Mieszkańcy domagają się chodnika przy drodze powiatowej na odcinku około 800 metrów
Mieszkańcy domagają się chodnika przy drodze powiatowej na odcinku około 800 metrów Fot Bartłomiej Tchorek
Mieszkańcy Rącznej w gminie Liszki upominają się o chodnik przy drodze powiatowej. Zebrali 150 podpisów pod petycją do wójta, żeby podjął współpracę z powiatem w tej sprawie. Chodzi o niespełna kilometrowy odcinek prowadzący do przystanku MPK „Rączna Kapliczka''.

W sprawie chodnika interweniuje u nad Bartłomiej Tchorek, mieszkaniec Jeziorzan, wioski sąsiadującej z Rączną. Wskazuje, że odcinek drogi powiatowej, z której korzysta wielu mieszkańców jest o tyle problemowy, że to ruchliwa droga powiatowa, przy której nie ma pobocza. Chodzą nią ludzie do autobusu, dzieci szkolne, osoby starsze. Mieszkańcy popierają inicjatywę na forach internetowych.

Orędowników w sprawie chodnika jest wielu, jedni przed drugimi próbują udowadniać, że nikt się tym nie zajmuje, a z drugiej strony samorządowcy wskazują, że myślą o tym zadaniu i planują je do realizacji na przyszły rok. Wcześniej sprawą chodnika zajął się mieszkaniec Rącznej Krzysztof Boroń. Pisał pisma do powiatu i do gminy.

Nikt nie chce się zająć tym odcinkiem drogi bez chodnika. A ludzie oczekują poprawy bezpieczeństwa na długości 800 metrów. Dodatkowy problem jest wieczorami, bo oświetlenie jest kiepskie. Dlatego postanowiłem napisać petycje i zwrócić się do władz o rozwiązanie problemu - mówi Krzysztof Boroń.

Ten mieszkaniec zaczął od pisania pism do powiatu w sprawie chodnika. Jak nas informuje otrzymał odpowiedź, że takie inwestycje są robione przez powiat we współpracy z gminami z inicjatywy gmin. Przypomnijmy, że ta współpraca polega przede wszystkim na współfinansowaniu zadań w ramach tzw. inicjatyw samorządowych. W przypadku chodników to gminy ponoszą większe koszty tych inwestycji, mimo, że dotyczą dróg powiatowych.

- Podpisy pod petycją do wójta o podjęcie tematu były zbierane w kilku punktach m.in. w sklepach, ale były też ogłoszenia w kościele i na forum internetowym mieszkańców - mówi Krzysztof Boroń.

Mieszkańcy działają oddolnie, ale jak się okazuje sprawa jest znana lokalnym władzom: wójtowi, sołtysowi, a zarazem radnemu powiatowemu.

Gmina planuje zgłoszenie budowy chodnika do Zarządu Dróg Powiatu Krakowskiego, ale musi wcześniej przygotować pieniądze na to zadanie ze swojej strony.

Na budowę chodnika w Rącznej nie mamy jeszcze projektów, ale chcemy się tym zająć, jednak w tej chwili priorytetem jest inne zadanie. To budowa ronda w Piekarach, a na które trzeba kilku milionów. Powstanie ronda jest naprawdę pilne, bo obecnie skrzyżowanie jest tak niebezpieczne, że zdarzają się tam wypadki jeden po drugim. A nie mamy tyle pieniędzy, żeby wszystko robić na raz. Dlatego musieliśmy wybierać i bez wahania wybraliśmy rondo w Piekarach - mówi Paweł Miś, wójt gminy Liszki.

Gmina przejęła od powiatu realizacje budowy ronda w Piekarach, ale samorządowcy zapewniają, że myślą o chodniku w sąsiedniej wiosce i będą rezerwować pieniądze. Lisieccy urzędnicy wskazują, że dróg powiatowych, które wymagają poprawy, modernizacji, remontów i rozbudowy m.in. o chodniki jest w okolicy wiele.

Krzysztof Krupa, sołtys Rącznej i jednocześnie radny powiatowy podkreśla, że bez wątpienia chodnik na drodze prowadzącej do przystanku MPK „Rączna Kapliczka'' jest potrzebny.

Będę ubiegał się o jego budowę. Mam nadzieję, że w przyszłym roku znajdą się pieniądze na ten chodnik zarówno w budżecie gminy Liszki, o czym już rozmawiamy, jak i w budżecie powiatu krakowskiego. Stosowne wnioski będę składał jesienią przy planowaniu budżetu na przyszły rok. Teraz mogę powiedzieć, że robiliśmy ostatnio nakładkę asfaltową na drodze powiatowej w drugiej części Rącznej i wspominałem wicestaroście - odpowiedzialnemu za drogi, że planuję wniosek o kolejne zadanie - właśnie ten chodnik - mówi Krzysztof Krupa.

Protest mieszkańców szczyglic i Balic przeciwko hałasom z drogi, lotniska i budowie nowego centrum logistycznego

Protest na granicy Balic i Szczyglic. Lidzie mają dość hałas...

FLESZ - Oczekiwania wobec rynku pracy w 2022 r.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski