Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Religia ważniejsza niż ochrona zwierząt [WIDEO]

Grzegorz Skowron
Prawo. Całkowity zakaz uboju rytualnego jest sprzeczny z prawem. Trybunał Konstytucyjny uznał, że ważniejsze są gwarancja wolności religijnej i prawo do praktyk religijnych niż ochrona zwierząt.

Ubój rytualny to zabicie zwierzęcia bez wcześniejszego ogłuszenia. Charakter religijny tego sposobu uśmiercania ma zapewnić modlitwa odmawiana podczas podcinania przełyku i arterii.

Jednak obrońcy zwierząt doprowadzili do wprowadzenia w Polsce całkowitego zakazu takiego sposobu pozbawiania życia zwierząt. Zaprotestował przeciwko temu Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich.

W judaizmie (oraz w islamie) dozwolone jest bowiem spożywanie mięsa pochodzącego tylko z uboju rytualnego. Dla Żydów wprowadzony w naszym kraju zakaz oznaczał uniemożliwienie stosowania praktyk religijnych.

Wczoraj Trybunał Konstytucyjny podzielił to stanowisko. Jak podkreśliła sędzia Maria Gintowt-Jankowicz, wpływ na orzeczenie TK miał choćby fakt, że w wielu krajach Unii Europejskiej ubój rytualny jest dopuszczony. Ważne było również ustalenie, że jest to forma praktyk religijnych, a wolność religijna to jedno z najważniejszych praw gwarantowanych w konstytucji.

Źródło: x-news/TVP

– Skoro w Polsce powszechnie akceptowany jest ubój zwierząt gospodarskich, to zakazanie jednej z jego form – i to chronionej wolnością religii – nie jest uzasadnione – powiedziała sędzia TK. I dodała, że w Polsce panuje niekonsekwencja, skoro prawo dopuszcza zgodę na zabicie bez ogłuszenia podczas eks­perymentów naukowych. Bez żadnych obostrzeń wolno też zabijać zwierzęta na polowaniach oraz łowiąc ryby.

Do tego żywe zwierzęta często pozwala się wywozić z Polski, by uboju rytualnego dokonać poza jej granicami, a taki transport też przysparza zwierzętom cierpienia.

– Wolność uzewnętrzniania religii nie jest absolutna, ale można ją ograniczyć tylko względami bezpieczeństwa państwa, zachowaniem porządku publicznego, ochroną moralności i zdrowia – zaznaczyła Maria Gin­towt-
-Jankowicz. Podkreśliła, że żadna z tych przesłanek nie została spełniona.

Sprawa jest wciąż kontrowersyjna. Aż 5 z 15 sędziów TK nie zgodziło się z orzeczeniem uznającym ten sposób uśmiercania zwierząt za sprzeczny z konstytucją. Mimo to wraz publikacją wyroku ubój rytualny będzie znowu dozwolony do celów religijnych (teraz grożą za to nawet 2 lata więzienia). Można go dokonywać w uprawnionych do tego rzeźniach.

Także na potrzeby eksportu, o ile będzie się to odbywać na wniosek gminy żydowskiej. Związek gmin zapewniał, że celem skargi do TK nie było zalegalizowanie komercyjnego eksportu mięsa koszernego z naszego kraju.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski