Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rocznica krwawej bitwy pod Gdowem z 1846 roku. Hołd dla powstańców [ZDJĘCIA]

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Mija 176. rocznica krwawej bitwy pod Gdowem stoczonej w 1846 roku. Hołd powstańcom krakowskim oddano przy Kopcu - Mogile na cmentarzu parafialnym w Gdowie
Mija 176. rocznica krwawej bitwy pod Gdowem stoczonej w 1846 roku. Hołd powstańcom krakowskim oddano przy Kopcu - Mogile na cmentarzu parafialnym w Gdowie fot. Urząd Gminy Gdów
Uroczystości związane z 176. rocznicą bitwy pod Gdowem, która miała miejsce podczas Powstania Krakowskiego, odbyły się przy Kopcu - Mogile na gdowskim cmentarzu parafialnym. Złożono tam kwiaty i zapalono znicze.

FLESZ - Komentarz na temat sytuacji na Ukrainie - red. Wojciech Mucha

od 16 lat

Hołd bohaterom walk z 1846 roku oddali m.in. przedstawiciele gminy Gdów i powiatu wielickiego oraz reprezentanci Wielickiego Batalionu ”Wilga”, „Mrówka” i 12. Pułku Piechoty AK, Kopalni Soli w Wieliczce, Stowarzyszenia Historia i Tradycja Gminy Gdów, gdowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Nie zabrało osób z Klubu Przyjaciół Wieliczki wraz z jej prezes Jadwigą Dudą, która zainicjowała przed laty upamiętnianie wydarzeń z okresu Powstania Krakowskiego, uważanego za jedno z najkrwawszych w polskiej historii, które pozostawiło ślad także w powiecie wielickim.

Podczas walk w okresie luty – marzec 1846 roku zginęło ponad 150 mieszkańców tego rejonu, przede wszystkim z obszaru dzisiejszych gmin Gdów, Wieliczka i Biskupice.

26 lutego 1846 roku doszło w okolicach Gdowa do walki oddziałów powstańczego (złożonego głównie z górników, rzemieślników i uczniów szkoły górniczej) oraz austriacko-chłopskiego. Zginęła tam większość powstańców, a finał tej bitwy, który rozegrał się przy murze cmentarza w Gdowie, uchodzi za jeden z najbardziej przerażających "obrazów" w XIX-wiecznej historii Polski, jest określany mianem rzezi.

Bohaterowie bitwy pod Gdowem – 154 osoby - spoczywają na miejscowym cmentarzu parafialnym. Ich pamięć uwieczniono tam Kopcem – Mogiłą - o średnicy 17 metrów, wysokości prawie cztery metry - usypanym przez mieszkańców w 1896 roku. (w 50. rocznicę bitwy) z inicjatywy gdowskiej Straży Ogniowej z prezesem-organistą Szymonem Bogutą, oraz miejscowej Drużyny Sokoła.

Dziesięć lat później (w 1906 roku) na szczycie wzniesienia stanął pomnik przedstawiający Rachel płaczącą nad utratą swych dzieci, będący alegorią cierpiącej Polski. Obelisk ufundowały rodziny powstańców Michała Rottermunda i Józefa Siedleckiego oraz uczestnik powstania Atanazy Benoe z Niegowici. Komitetowi budowy przewodniczyli proboszcz ks. Jan Smółka oraz kierownik szkoły Konstanty Jasielski.

Pierwsza od dawna kompleksowa renowacja Kopca – Mogiły odbyła się w 2020 roku. Projekt ten zrealizowała gmina Gdów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski