MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sesyjne smaczki i niesmaczki

Redakcja
Jak już pisaliśmy, środową sesję Rady Powiatu Miechowskiego zdominowały sprawy dotyczące realizacji zadań drogowych w 2004 roku. Przewodniczący Rady Powiatu Zygmunt Daszkiewicz mocno przejął się tym, co na ten temat mówią gminni radni i ludzie "na mieście".

Kto z gęby robi cholewę?

   - Nie godzi się robić z gęby cholewy. Jak się oficjalnie, urzędowo coś powie, to trzeba dotrzymać słowa - _przypomniał dyrektorowi Zarządu Dróg Powiatowych w Miechowie inż. Janowi Marczukowi przewodniczący Daszkiewicz, nawiązując do sesji Rady Gminy w Książu Wielkim z 18 listopada br., kiedy 6 radnych i 2 sołtysów ostro skrytykowało poczynania ZDP na drogach w tej gminie. Wciąż jednak obowiązuje wskaźnik procentowy: im dłuższa sieć dróg powiatowych na obszarze gminy, tym proporcjonalnie więcej powinno się na nich robić. - _Proszę mi nie wmawiać, że robię z gęby cholewę, bo mi ludzie jeszcze wierzą. Nie mogę powiedzieć właścicielowi gospodarstwa zalewanego przez wodę, że mu nie pomogę, bo skończył się procent na zniwelowanie pobocza. Znam się na tym trochę, bo na drogach pracuję 40 lat. Na politykierstwie natomiast się nie znam... - odparł dyrektor Marczuk, a po sesji z przykrością wyznał, że - nie wiedzieć czemu - rwie się więź między nim a gminnymi radami. - _Od pół roku nie jestem zapraszany na sesje rad gminnych, podczas których wiele spraw dotyczących dróg można wyjaśnić bez niepotrzebnych komentarzy, domysłów i pomówień. Ostatni raz uczestniczyłem w obradach sesji RG w Kozłowie - _powiedział dyrektor Marczuk.

Troska o szpital

   Wyjątkowo aktywny był na środowej sesji radny Jarosław Moskwa. Jakby chciał - co przypomniał mu przewodniczący Daszkiewicz - nadrobić swoje liczne nieobecności na sesjach i posiedzeniach komisji. Jako lekarz medycyny i były dyrektor miechowskiego szpitala okazywał troskę o ten największy w powiecie miechowskim zakład pracy. Dał jej wyraz w kilku z dłuższej serii interpelacji, które dotyczyły realizacji tzw. ustawy 203, spraw pozyskiwania środków pomocowych na sfinansowanie szpitalnych inwestycji o strategicznym znaczeniu oraz terminu uruchomienia tomografu komputerowego. Na zgłoszone interpelacje odpowiedział dyrektor Szpitala św. Anny w Miechowie Marian Tambor. - Wypłaty należności wynikających z tzw. ustawy 203 dla pracowników zostały już właściwie zrealizowane i przechodzą do przeszłości. Porozumienia w sprawie wyregulowania płac i wypłat podpisało 99 procent załogi - informował. Jak już pisaliśmy, wniosek złożony do Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego na modernizację bloku operacyjnego i centralnej sterylizatorni przeszedł pomyślnie panele ekspertów, został zatwierdzony przez Regionalny Komitet Sterujący oraz Zarząd Województwa Małopolskiego i przesłany do podpisu przez wojewodę małopolskiego. Wniosek opiewa na niebagatelną kwotę 6 087 759 zł. - Umowa z wojewodą małopolskim w tej sprawie zostanie uroczyście podpisana pod koniec przyszłego tygodnia - odpowiedział dyrektor Tambor. Natomiast tomograf komputerowy - w ramach niepublicznego zakładu opieki zdrowotnej - zostanie oficjalnie uruchomiony 1 lutego 2005 roku. - Przetargi zostały rozstrzygnięte, aktualnie trwa modernizacja i adaptacja pomieszczeń. Pierwsi pacjenci będą mogli zostać przyjęci nawet w połowie stycznia, ale oficjalnie gabinety tomografu komputerowego otworzymy 1 lutego - dodał wczoraj zastępca dyrektora miechowskiego szpitala inż. Jan Ostrowski.

Dwie uchwały, dwa zadania

   Na początku sesji przewodniczący RPM Zygmunt Daszkiewicz zaproponował uzupełnienie porządku o dwie dodatkowe uchwały: o projekt opiniowanej już uchwały w sprawie określenia zadań i wysokości środków z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przeznaczonych na rzecz niepełnosprawnych osób w 2004 roku oraz projekt uchwały dotyczącej utworzenia 1 stycznia 2005 roku jednostki budżetowej pod nazwą: Zespół Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych im. Janusza Korczaka w Miechowie. Propozycję radni przyjęli jednomyślnie. Uchwałę z 28 kwietnia br. w pierwszej sprawie zmieniono uchwałą z 27 października br. Na zadania z ujętego w pięciu punktach obszaru rehabilitacji zawodowej i społecznej przeznaczono 1 653 791 zł.
   Nowa jednostka - ZPOW im. J. Korczaka - postawi przed powiatem niełatwe zadania, co wstępnie zasygnalizował starosta Mieczysław Bertek. - _Konieczne będą poważne remonty w tej placówce i bardzo duże na nie pieniądze. Najważniejsze z nich to modernizacja wyeksploatowanej, starej kotłowni i gruntowany remont dachu. Gdy już 1 stycznia przejmiemy ZPOW, wnikliwie przyjrzymy się, skąd można wziąć pokaźną gotówkę - _wybiegał w nieodległą przyszłość starosta.
   Wart odnotowania jest również fakt zawarcia porozumienia z wojewodą małopolskim o dalszym prowadzeniu przez Starostwo Powiatowe w Miechowie niektórych spraw paszportowych.
(WOJ.)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski