MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Proszowice. Remisowe głosowanie w Radzie Powiatu. Nie wybrali komisji

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Lidia Bakalarz będzie przewodniczyć powiatowej Komisji Rewizyjnej
Lidia Bakalarz będzie przewodniczyć powiatowej Komisji Rewizyjnej Aleksander Gąciarz
Na drugiej sesji proszowickiej Rady Powiatu radni mieli wybrać składy stałych komisji oraz ustalić plany ich pracy. Nie udało się. Proponowany projekt uchwały w tej sprawie poparło ośmioro radnych, tyle samo było przeciwnych. Remisowy wynik głosowania to efekt rezygnacji z mandatu przez radnego Włodzimierza Dońca, która spowodowała, że tworzące zarząd powiatu Prawo i Sprawiedliwość oraz opozycyjne kluby KPR Razem i Trzeciej Drogi mają tyle samo głosów.

Początek sesji nie zapowiadał problemów z powołaniem komisji. Pierwsze z planowanych uchwał, dotyczące kwestii budżetowych, zapadły jednogłośnie. Potem jednak nastąpiła przerwa zapowiadana jako 20-minutowa, która przeciągnęła się do dwóch godzin. Tyle trwały zakulisowe negocjacje, dotyczące składów poszczególnych komisji oraz wyboru ich przewodniczących.

Rozmowy przyniosły połowiczny sukces. Udało się powołać Komisję Rewizyjną w składzie Lidia Bakalarz (PiS, przewodnicząca), Krzysztof Ciesielski, Iwona Wójcik (Trzecia Droga), Mateusz Gajda i Andrzej Olender (KPR Razem).

Osiągnięto też porozumienie w sprawie Komisji Skarg, Wniosków i Petycji, do której weszli Jadwiga Koperczak-Wilk (KPR Razem, przewodnicząca), Wojciech Janczyk (TD) i Lidia Bakalarz (PiS).

Następnie przewodnicząca Rady Powiatu Anita Spurek odczytała proponowane składy pozostałych trzech komisji oraz ich przewodniczących. Z naszych informacji wynika, ze w to głównie sprawa przewodnictwa komisji okazała się kością niezgody pomiędzy klubami. W przedstawionym projekcie uchwały komisjom mieli przewodniczyć Danuta Molong (Komisja Budżetu i Finansów), Andrzej Olender (Komisja Zdrowia, Oświaty i Promocji) oraz Krzysztof Ciesielski (Komisja Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Bezpieczeństwa). Opozycja projektu nie poparła, nie zgadzając się na stanowisko przewodniczącej Komisji Budżetowej dla Danuty Molong z PiS. Z kolei druga strona nie zaakceptowała kandydatury Rafała Chmieli z Trzeciej Drogi na szefa Komisji Zdrowia.

Wobec odrzucenia uchwały radca prawny Starostwa Piotr Malaga uznał, że głosowanie nad planami pracy komisji byłoby bezprzedmiotowe.

Niewykluczone, że komisje zostaną wybrane dopiero po uzupełnieniu składy Rady Powiatu przez radnego, który zajmie miejsce Włodzimierza Dońca (z mocy prawa powinien to być Adam Piecuch z KPR Razem) lub po ewentualnych powtórzonych wyborach w okręgu nr 2.

Dlaczego pszczoły są ważne?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski