MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Skawina rozpoczęła obchody 660-lecia założenia miasta przez Kazimierza Wielkiego. Okolicznościowe medale dla aktywnych

Ewa Tyrpa
Ewa Tyrpa
Uroczystą sesją Rady Miejskiej w Ośrodku Kulturalno-Rekreacyjnym „Gubałówka”, w Skawinie rozpoczęto świętowania 660-lecia lokacji miasta. Król Kazimierz Wielki założył miasto 22 maja 1364 roku. Mieszkańców bezinteresownie zaangażowanych w promocję miasta uhonorowano dziesięcioma niepowtarzalnymi Medalami 660-lecia Lokacji Miasta Skawina.

Najpierw o chrześcijańskich korzeniach Skawiny podczas uroczystej mszy, mówił ks. Andrzej Lichosyt, proboszcz parafii pw. Św. Ap. Szymona i Judy Tadeusza.

Rozpoczynając sesję RM przewodniczący Ryszard Majdzik przypomniał, że kościół oraz zamek były najstarszymi budowlami w mieście. Podkreślił patriotyczne znaczenie tych miejsc. Na ruinach zamku zbudowano Pałacyk „Sokół”, w którym działało Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”.

Przewodniczący Majdzik życzył aby Skawina rozwijała się dla dobra wszystkich, bez względu na poglądy. Podał przykład powszechnej zgody na budowę centrum edukacyjnego w Wielkich Drogach.

Z kolei burmistrz Norbert Rzepisko zwrócił uwagę na gospodarczy charakter Skawiny. Przed wiekami stanowiła szlak handlowy, m.in. do kopalni w Bochni i Wieliczce, a potem stała się miastem przemysłowym.

- Skawina wciąż się rozwija i przestała być już sypialnią Krakowa. Tu toczy się życie i Skawina już nie otwiera rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce – podkreślał burmis

trz.

660-lecie lokacji królewskiej Skawiny

Witold Grabiec, wiceprzewodniczący RM nawiązał do lokacji Skawiny 22 maja 1364 roku na prawie niemieckim na terenie trzech wiosek, należących do opactwa w Tyńcu: Babic Nowych, Babic Starych oraz Pisar.
Radni przegłosowali rezolucję odczytaną przez wiceprzewodniczącego. Ogłosili rok 2024 Rokiem Jubileuszu 660-lecia Lokacji Królewskiego Miasta Skawiny.

Skawina jest rówieśnicą najstarszej uczelni

Przypomnijmy, w tym samym roku król założył Akademię Krakowską, obecny Uniwersytet Jagielloński. Skawina jest więc rówieśnicą tej pierwszej w Polsce uczelni.

- Rozwój Skawiny nie byłby możliwy, gdyby nie aktywność mieszkańców, angażujących się w różnych obszarach życia jak sport, kultura, ekologia. Wielu osiąga sukcesy i rozsławia skawińską gminę. Należą się im wielkie podziękowania i uhonorowanie wybitymi medalami specjalnie na tę rocznicę – powiedział nam burmistrz.

Powołał kapitułę, która przyznała 10. Medali 660-lecia Lokacji Miasta Skawina.
Są cenne, bo to jedyne medale wybite z tej okazji. Wszystkie wręczono podczas uroczystej sesji RM, zwołanej w rocznicę założenia miasta - 22 maja 1364 r.

Medale 660-lecia Lokacji Miasta Skawina otrzymali:

Czesław Gąsiorowski

Pierwszą osobą uhonorowaną był Czesław Gąsiorowski, dyrektor Muzeum Regionalnego zwany często królem Kazmimierzem, w którego się przeistaczał na różnych imprezach.
Historię Skawiny zna jak mało kto i przekazywał ją w różnej formie. Np. w Muzeum Regionalnym organizował warsztaty plastyczne dla przedszkolaków, uczniów, seniorów.

- Czesław Gąsiorowski w ostatnich latach był osobą, która szczególnie angażowała się w różne wydarzenia historyczne, patriotyczne, a także związane ze świętami narodowymi, dbając o kultywowanie naszych tradycji i przekazywanie jej kolejnym pokoleniom – napisano w laudacji.

Marcin Kuflowski

To nazwisko rozpoznawalne jest na całym świecie w środowisku brydżystów.
To on od lat przygotowuje młodych zawodników do mistrzostw w brydżu sportowym. Trenowani przez niego młodzi brydżyści przywożą z całego świata najwyższe trofea.
Marcin Kuflowski jest trenerem selekcjonerem reprezentacji Polski w kategoriach młodzieżowych. Jest wiceprezesem Małopolskiego Związku Brydża Sportowego.
Nie jest mu też obcy samorząd. W poprzednich kadencjach był radnym i przewodniczącym RM.

Adam Mrowiec

To kolejna nietuzinkowa postać w dziedzinie sportu. Jest założycielem i prezesem Uczniowskiego Klubu Sportowego „Jedynka”. Najbardziej dał się poznać jako główny organizator biegów: w maju oraz listopadzie. W niedawnym Biegu Skawińskim wzięło udział ponad tysiąc osób: biegaczy, rolkarzy, kijkarzy. Udało mu się, jak mówi, od 25 lat rozbiegać Skawinę. W biegach uczestniczyło ponad 12 tysięcy zawodników. Adam Mrowiec jest wielkim orędownikiem uprawiania sportu i rekreacji. Zachęca do tego dzieci, młodzież i dorosłych. Preferuje lekkoatletykę, siatkówkę, koszykówkę, piłkę ręczną.

Marian Strzeboński

Marian Strzeboński, to prawdziwy talent malarski, prawdziwy artysta. Swoją wiedzą chętnie dzieli się z innymi. Prowadzi np. warsztaty malarskie z seniorami, plenery dla uczniów, jest jurorem w wielu konkursach plastycznych. W ostatnim czasie w swojej twórczości skupił się na malowaniu z pamięci miejsc w dawnej Skawinie. Na obrazach przywołuje nieistniejące już obiekty.
Marian Strzeboński, jest emerytowanym nauczycielem i świetnym gawędziarzem. Długo potrafi opowiadać o malarstwie, łączeniu kolorów i powstawaniu barw, ale podczas wręczenia Medalu 660-lecia Lokacji Miasta Skawina, powiedział dwa słowa:

jestem wzruszony.

Aneta Rokicka i Fundacja „Wyobraź sobi

e”

Aneta Rokicka udowodniła, że marzenia się spełniają.

- Kilka lat temu wymarzyła sobie miejsce w którym kreatywność, współpraca i rozwijanie zasobów społeczności stanowią fundament trwałego rozwoju. Wymarzyła sobie miejsce w którym lokalna społeczność i każda jednostka może odnaleźć i rozwijać swoje nieograniczone możliwości, a wspólnoty jednoczą się w budowaniu lepszej przyszłości dla wszystkich. Dzięki Anecie Rokickiej i jej niezastąpionemu zespołowi powstała Fundacja „Wyobraź sobie”

– napisano w laudacji.

Stowarzyszenie „Równa szansa”

Stowarzyszenie "Równa Szansa" Na Rzecz Dzieci z Zaburzeniami Rozwoju, jest organizacją dla której dzieci z wyzwaniami rozwojowymi są najważniejsze. Organizacja ta, kierowana przez Małgorzatę Szopę, wdraża różne projekty, dzięki którym niepełnosprawne dzieci, uczestniczą w zajęciach pomagającym im w lepszym funkcjonowaniu. Dzieje się to np. poprzez zabawę, naukę i rehabilitację. W spotkaniach terapeutycznych biorą też udział rodzice. - Mnogość projektów jakie realizuje Stowarzyszenie, ilość środków zewnętrznych, które udało się mu pozyskać dowodzi nie tylko ogromnego profesjonalizmy Zarządu i członków Stowarzyszenia ale i ich pasji i ogromnego zaangażowania – tak m.in. uzasadniono wniosek o przyznanie Medalu.

Teatr Maska

Każdy, kto obejrzał choć jedną sztukę Teatru „Maska”, może śmiało powiedzieć, że ten amatorski teatr nie różni się od profesjonalnego. 27 lat temu „Maskę” założyli Marta Tyrpa i Andrzej Morawa. Spektakle reżyseruje głównie Andrzej Morawa, a Marta Tyrpa zajmuje się przede wszystkim charakteryzacją i wizażem. Jednak to nie jedyny jej talent. Świetnie czuje się też w scenografii i doborze kostiumów.
Przez 27 lat „Maska” może się pochwalić ponad 60 premierami teatralnymi z udziałem pond 150 aktorów.
To mie tylko uczniowie szkół średnich, ale także dorośli, pracujący i studenci. W ”Masce” grał np. Tomasz Stawowy, dyrektor CKiS-u.

Mieszkańcy walczący ze smogiem

Nie zapomniano o aktywistach zaangażowanych w walkę o czyste powietrze. Na scenie pojawiła się duża grupa z Bartoszem Lisowskii i Łukaszem Kurlitem ze Skawińskiego Alarmu Smogowego. Łukasz Kurlit wspominał rok 2016, gdy Skawina należała do najbardziej zanieczyszczonych gmin w Polsce. Udało się zrobić coś niesłychanego. Liczne spotkania, protesty i nagłaśniania doprowadziły do likwidacji 2700 kopciuchów i zmniejszenia ze 160 do 16 dni w 2023 roku z przekroczonymi normami. Skawina stała się liderem w walce o czyste powietrze. Jednak jest jeszcze sporo do zrobienia, głównie przez firmy, które muszą zainwestować w urządzenia, wychwytujące zanieczyszczenia z procesu produkcji. A to nie jest łatwy proces.

Ludowy Klub Sportowy „Wiślanie” Jaśkowice

 
Ambasadorami gminy Skawina są też piłkarze z Ludowego Klubu Sportowego „Wiślanie” Jaśkowice. Prezes Janusz Morawski ma się czym pochwalić. - Jesteśmy najlepszym zespołem w powiecie krakowskim w piłce seniorskiej, a jej działacze, trenerzy i zawodnicy w ostatnich latach zostawali laureatami wielu plebiscytów – podkreślił prezes. Stabilna i przemyślana polityka prowadzenia klubu oraz partnerska współpraca  poskutkowała wspinaniem się na coraz wyższe szczeble rozgrywkowe - od C klasy aż do III Ligi. Klub nie miał łatwej sytuacji. Kilka lat temu zamknięto boisko w Jaśkowicach. Piłkarze trenowali na różnych obiektach. Teraz korzystają z klubu „Milenium”. Na terenie tego kubu budują szatnię, jak zaznaczył prezes - murowaną, jak to robił Kazimierz Wielki.

Kapela Ludowa z Radziszowa

Kapituła wyróżniła także, działającą od 44 lat Kapelę Ludową z Radziszowa. Muzycy nie mogli się pojawić na sesji Rady Miejskiej, ale w ich imieniu medal 660-lecia Lokacji Królewskiego Miasta Skawiny, odebrała Zdzisława Bała, radna i sołtys Radziszowa. Pani Zdzisława była dawniej członkinią zespołu, jako solistka. Kapela uświetnia różne uroczystości, min. dożynki. Była też obecna podczas przejazdu Jana Pawła II przez Radziszów w sierpniu 2002 roku. Kapela jest m.in. laureatką Nagrody im. Oskara Kolberga "W uznaniu zasług dla kultury ludowej".

Polacy badają kosmos

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski