Smardzowice. Perypetie wokół likwidacji szkoły. Wojewoda unieważnił uchwałę Rady Miejskiej w Skale

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Władze Skały dążą do likwidacji Szkoły Podstawowej w Smardzowicach Fot. Barbara Ciryt
Utworzenie przedszkola w miejscu szkoły w Smardzowicach zaplanowały władze miasta i gminy Skała. Radni gminni podjęli uchwałę, w sprawie zamiaru utworzenia przedszkola samorządowego w obiekcie, w którym funkcjonuje szkoła. A na jej likwidację nie dały zgody kuratorium oraz ministerstwo edukacji. Ponad miesiąc później wojewoda małopolski Łukasz Kmita stwierdził nieważność tej uchwały.

FLESZ - Sypią się mandaty za łamanie obostrzeń

O likwidacji szkół w Smardzowicach mówi się w gminie Skała od 2019 r. Najpierw był audyt - zlecony przez gminę, który wywołał niepokój rodziców. Wyczytali oni, że oszczędności w oświacie mogą być wprowadzane poprzez likwidację szkoły. I zaczęły się takie przygotowania. W ubiegłym roku została podjęta uchwała intencyjna w sprawie likwidacji.

Jak nam mówił burmistrz Skały Krzysztof Wójtowicz - zaplanował utrzymanie w Smardzowicach placówki edukacyjnej. W ten sposób, że w miejscu szkoły postanowił tworzyć przedszkole samorządowe. Tymczasem rodzice walczą o utrzymanie szkoły. Wskazują, że placówka w Cianowicach, którą wskazano jako miejsce nauki ich dzieci - jest zbyt ciasna, żeby przyjąć uczniów ze Smardzowic. Tym samym sytuacja dzieci pogorszy się także ze względu na konieczność dojazdu.

Komitet Obrony Szkoły ostrzegał, Rada Miejska uchwalała

Gdy po negatywnych opiniach kuratorium i ministerstwa radni skalscy w lutym głosowali nad uchwałą o tworzeniu przedszkola w miejscu szkoły, to Komitet Obrony Szkoły zwracał uwagę, że zapisy uchwały naruszają prawo, ale mimo to uchwała została podjęta. Teraz jest unieważniona.

Jeszcze nie zastanawialiśmy się co dalej z tą uchwałą, bo to świeża sprawa. Zajmiemy się tym po świętach. Jest rozbieżność w decyzji wojewody i ministerstwa, które wcześniej wydając negatywną opinię co do likwidacji szkoły wskazywało m.in. na brak pewności, że powstanie przedszkole, bo nie mamy stosownej uchwały intencyjnej. Dlatego podjęliśmy tę uchwałę. A służby wojewody ją zakwestionowały

- mówi Krzysztof Sobczyk, przewodniczący Rady Miejskiej w Skale.

Prawnicy wojewody małopolskiego mówią o naruszeniu porządku

Wydział Prawny i Nadzoru Urzędu Wojewódzkiego poinformował władze Skały, że stwierdził nieważność uchwały Rady Miejskiej w Skale z 17 lutego i wskazał, że ta uchwała "narusza w sposób istotny obowiązujący porządek prawny". W piśmie z Urzędu Wojewódzkiego jest informacja, że tworzenie przedszkola jest uzależnione od likwidacji szkoły. Tymczasem zamiar likwidacji szkoły został negatywnie zaopiniowany.

Na likwidację nie dało zgody Małopolskie Kuratorium Oświaty, a potem to stanowisko podtrzymało Ministerstwo Edukacji i Nauki, które informowało, że po wnikliwym rozpatrzeniu sprawy podtrzymało negatywną opinie kuratora. Te organy widzą możliwość rozwoju naszej szkoły, jej rozbudowy i zwiększanie liczby dzieci

- mówi Piotr Pilszak, reprezentujący Komitet Obrony Szkoły.

Postanowienie ministra gmina zaskarżyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie. Skarga nie została jeszcze rozpatrzona. W momencie podejmowania uchwały o tworzeniu przedszkola we wskazanym budynku istnieje szkoła i nie ma pozwolenia na jej likwidację.

Jest możliwość odwołania do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego

Ponadto nadzór prawny Urzędu Wojewódzkiego stwierdza, że "zakwestionowana uchwała prowadzi do obejścia przepisów o przekształceniu szkół i placówek publicznych zawartych w ustawie Prawo oświatowe".

Na stwierdzenie nieważności uchwały przysługuje skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie. Jak informuje przewodniczący Rady Miejskiej w Skale Krzysztof Sobczyk władze gminy skonsultują z prawnikami jak dalej postąpić.

Likwidacja szkoły w Smardzowicach. Mieszkańcy bronią placówk...

Rudno. Drony na służbie u strażaków. Mogą sprawdzić się w ak...

Wielkie Sprzątanie Rudawy i zarybianie rzeki. Indywidualne s...

Bibice. Tu Niedziela Palmowa zawsze była pełna pucheroków - ...

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Z
Zbigniew Rusek

Oszczędności należy szukać gdzie indziej, czyli na administracji. Powinno się (w skali całego kraju) znacząco zredukować liczbę urzędników (w wielu miejscach - zwłaszcza w mieście Krakowie nawet o 70%), a pozostałym radykalnie obniżyć wynagrodzenia, do poziomu minimalnej płacy (a ta ostatnia powinna być obniżona do poziomu sprzed 3 lat z zastrzeżeniem, że płaca minimalna jest wyłącznie za pracę biurową, a wszelkie inne prace są lepiej płatne niż siedzenie za biurkiem).

Dodaj ogłoszenie